ČEZ: Fialova vláda jde proti vlastním poslancům i legislativním expertům

Vláda se zjevně rozhodla znárodnit klíčové části energetického podniku ČEZ hodně na sílu. Tak moc na sílu, že je připravena jít i přes odpor poslanců vládních stran nebo před nesouhlas legislativních expertů pětikoalice.
Kabinet Petra Fialy jde v případě energetické firmy ČEZ proti vlastním poslancům i legislativním expertům. Ilustrační foto: ODS

Naplní-li se záměr vlády, může to po třiceti letech znamenat faktický zánik kapitálového trhu v Česku. Zejména by ale šlo o akt, který i vládní legislativci označují za vyvlastnění. Definitivně by tak došlo k pohřbení základních prvků, na nichž se v Česku od počátku 90. let buduje tržní ekonomika: Tedy funkčního kapitálového trhu, a hlavně nedotknutelnosti soukromého vlastnictví.

Není divu, že od poloviny května, od kdy je zjevné, že vláda se rozhodla jít do věci „hodně na sílu“, ztratil ČEZ celkem zhruba 175 miliard dvé hodnoty. Zásadní krok k znárodnění ČEZ či – po případném rozdělení – jeho části učinila vláda právě zhruba v polovině května.

Poslala tehdy totiž do sněmovny takzvaný lex ČEZ. Jeho schválení by vedlo k tomu, že společnost typu ČEZ půjde zestátnit na základě souhlasu 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě při splnění usnášeníschopnosti, která má přesahovat dvě třetiny základního kapitálu.

V praxi to znamená, že o rozdělení či zestátnění ČEZ by mohl rozhodnout vlastník alespoň 51 procent akcií sám, varuje ovšem nyní poslanec ODS Karel Haas, který je ve sněmovně zpravodajem lex ČEZ.

Takže stát, který má v ČEZ zhruba 70procentní podíl, by se v takovém případě vůbec nemusel nikoho ptát; nemusel by brát velké ohledy na menšinové akcionáře a mohl by se jich zbavit za podmínek, které pro něj budou příznivé. A které naopak nebudou vítané právě menšinovými akcionáři.

Právě obava ze zhoršení pozice menšinových akcionářů vedla v květnu v souvislosti s odesláním lex ČEZ do sněmovny k výraznému propadu akcií energetického podniku. Vždyť ještě ve čtvrtek 11. května uzavíraly akcie ČEZ obchodování na pražské burze na cenové úrovni 1 225 korun za akcii.

Za pouhý týden ovšem to bylo jen zhruba 1 041 korun. ČEZ tedy za týden přišel o takřka 100 miliard své tržní hodnoty. Před minulým víkendem pak akcie ČEZ uzavíraly na hodnotě jen 900 korun.

Akcie ČEZ od května pokračují ve svém pádu navzdory tomu, že ministerstvo financí mezitím překvapivě přišlo s návrhem historicky rekordní dividendy, 145 korun na akcii, kterou valná hromada podniku nedávno schválila.

Obava, že případné vytěsnění menšinových akcionářů proběhne nepříliš vybíravým způsobem, vytváří mocný tlak na pokles ceny akcií. Část menšinových akcionářů považuje lex ČEZ za přípravu „zločinecké akce“; vláda podle nich chce menšinové akcionáře připravit o jejich akce ČEZ zločinně, v podstatě krádeží za bílého dne – a proto ČEZ přišel o oněch zhruba 175 miliard své hodnoty.

Zpravodaj lex ČEZ Haas nyní ovšem dává menšinovým akcionářům značnou naději, když otevřeně pochybuje, že v situaci, kdy stačí k rozdělení nebo zestátnění podniku souhlas 51procentní většiny, lze uplatnit závěr Ústavního soudu stran vytěsnění. Ústavní soud totiž ústavnost stvrdil v případě situace, kdy dochází k vytěsnění deseti procent akcionářů, nikoli 49 procent.

Navíc, jak Haas upozorňuje též, země jako Německo, Rakousko, Dánsko, Belgie či Itálie při rozdělení společnosti s nerovnoměrným výměnným poměrem akcií – což je i případ ČEZ – pracují s nutným souhlasem alespoň 90 procent akcionářů, v některých případech sta procent akcionářů.

Není tedy podle něj pravda, jak tvrdí vláda, že v EU je běžnou praxí vytěsnění v podnicích typu ČEZ už při souhlasu 75 procent akcionářů. Stanovisko poslance-zpravodaje Haase je podobné stanovisku vládních právních expertů. Materiál zpracovaný Legislativní radou vlády (LRV), podepsaný vrchním ředitelem Sekce LRV Úřadu vlády, hovoří jasně.

Lex ČEZ dle stávajícího návrhu „prakticky představuje vyvlastnění“. To však podle legislativců, jak praví i Haas, nemůže proběhnout tak, že k němu postačí souhlasné stanovisko plus minus 50 procent akcionářů. Tak tomu ani podle legislativců vlády nikde v Evropě není; v evropských zemích se požaduje 90procentní, nebo dokonce 100procentní souhlas.

Česku tak po třiceti letech budování tržní ekonomky hrozí protiústavní vyvlastnění, neslučitelné si principy vyspělé ekonomiky ctící vládu práva a solidní institucionální rámec.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Petr Švec

  Je škoda, že se nikdo těch vlastních poslanců nebo legislativních expertů nezeptal, zda nejsou „náhodou“ minoritními akcionáři ČEZu.

 2. Ja Jan

  Super.No konečně to někdo udělá.Strategické energetické instituce z principu nemoho být v rukou soukromých vlastníků.Jejich zájmem je jen zisk a jak to dopadlo jsme viděli.Stát je zadlužený a pokud půjde zisk na sanaci tohoto dluhu je to v pořádku.žádné další parazité k tomu nejsou zapotřebí.Už tak je to pro uživatele energií těžké.

  • Zd Zdenek

   Pokud ovšem tam ten případný zisk půjde . O čemž můžeme i silně pochybovat . Přece jenom ODS…..

 3. OB Olga Berankovva

  tak to uz jednou bylo znarodnovani znarodnili sevce ktery byl sam, nebo holice, majitele drogerie ktery byl byl sam nazvali kapitalistoua jeho yn z toho duvodu nemohl jit na vysokou a byl v uaronovych dolech tak to nase vlada odkoukala to neni zadny pokrok to je zpet o hodne let

 4. Pe Petr

  Pan Kovanda by si měl osvěžit rozdíl mezi znárodněním a zestátněním.

 5. Pe Petr

  Přežili jsme komunismus, přežijeme i Fialismus se Stanjurismem!! Hlavně, aby už byli v ……!!!! A ti kteří je volili, tak to také budou muset zaplatit. A na to se těším nejvíc!!!

 6. To Tom

  At to udělají, dají min. 60% navíc za akcii a budou všichni spokojeni, nikdo neprodělá 🙂

 7. TB Tomáš Bortlík

  Tohle se nikdy nemělo dostat do soukromých rukou!! Příměr : „Proč by nějaký Jouda měl vlastnit Národní divadlo, když se postavilo s přispěním celého národa!?“

 8. Pa Pavel

  No konečně se někdo odhodlal a snad to dotáhnou do úspěšného konce co nejdříve. A hned zarazit prodej elektřiny na německou burzu a zpětné 10násobné lichvářské zdražení odpadne, dividendy nebudou putovat na Kajmanský ostrovy a zůstanou v rozpočtu ČR.

 9. Pa Pavel

  To podstatné v článku chybí. Kde vezne superchytrý politik Fiala peníze na vykoupení akcionářů?

 10. Fa Fasman

  Zdroje jsou, řekl kdysi Špidla a Fialovi se to už tehdy zalíbilo.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB