ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny

Názor
ČEZ včera po zavření pražské burzy oznámil návrh hrubé dividendy ze zisku minulého roku. Představenstvo firmy navrhuje vyplatit dividendu 34 koruny na jednu akcii. Dividenda v této výši znamená hrubý výnos 7,6 %. Výplatní poměr je 97 procent očištěného konsolidovaného čistého zisku roku 2019.
ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Návrh dividendy je v souladu s dividendovou politikou společnosti vyplácet 80-100 % čistého zisku. Návrh je také ve shodě s tržním (33 Kč dle agentury Bloomberg) i naším (35 Kč) očekáváním.

Připomínáme, že dividendu musí schválit akcionáři na valné hromadě. Datum jejího konání nebyl zatím stanoven, ale většinou se koná na konci června (loni 26. 6. 2019). Praxí posledních let je, že i den nebo dva po konání valné hromady si investoři mohou koupit akcie ČEZu s právem na tuto dividendu.

I když je návrh podle očekávání, hodnotíme tuto zprávu pozitivně. ČEZ ukázal rostoucí hospodaření a z toho plyne rostoucí dividenda. Navíc jasně ukazuje ochotu se o své zisky dělit se svými akcionáři. To je v současné velmi turbulentní době uklidnění pro investory, což nelze hodnotit jinak než pozitivně. Z našeho pohledu by to mělo podpořit cenu akcií ČEZu. Navíc by hospodaření firmy mělo růst i v následujících letech. A když poroste zisk, měli by se investoři dočkat i rostoucí dividendy.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ pozitivně překvapil, zisk by měl stoupat i nadále. Překážka je jediná: Koronavirus

Zavřít reklamu ×
  1. A co takhle snížit cenu energie, aby poklesly výrobní a provozní náklady?Např. firmám o 3% a zivnostnikum 5%.Aha ono to nepůjde nebylo by na miliardu pro manažery na odměnu. Nám cenu zduvodni energetikou burzou. Holt bohatí co vytesnily malé akcionáře nebo je získali s z kupónových podílových fondů se můžou smát a ty nymande plášť účet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB