Akciové trhy: Pražská burza hlavně o ČEZu

Názor
Inflace v průmyslu v USA je nižší, než se čekalo a spolu s horšími daty z trhu práce vzrostly sázky na tempo snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil čtvrteční obchodování poklesem o 0,6 procenta.
Čtvrteční objem obchodů s akciemi ČEZu tvořil téměř 90 procent pražské burzy. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Evropské akcie prostřednictvím indexu STOXX Europe 600 předvedly opět vysokou volatilitu. Po začátku obchodování připisovaly až 0,7 procenta. Od zhruba oběda postupně klesaly a chvíli koncem obchodování byl index nižší o 0,5 procenta.

Jestliže jsem v minulých dnech psal, že byl masivní zájem o akcie ČEZu, tak ve čtvrtek po výsledcích to platí dvojnásob. Čtvrteční objem obchodů s akciemi ČEZu tvořil téměř 90 procent celé burzy. Platí tedy rovnice: ČEZ = pražská burza.

ČEZ ve čtvrtek oznámil výsledky za první čtvrtletí. Výsledky klesly v meziročním srovnání zejména kvůli speciálním daním (srážka z nadměrných tržeb a daň z mimořádných zisků, pozn. aut.) a taky vzhledem k položkám, které se neopakovaly. To se ale čekalo. Oznámena byla také výše navrhované dividendy z loňského zisku, a to podle očekávání ve výši 117 korun a slibuje tak vysoký výnos 9,6 procenta.

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza překvapila růstem, masivní zájem o ČEZ

Zajímavá byla kurzová reakce: Cena akcií hned při otevření spadla a prakticky celý den se držela přibitá na úrovni 1 205 korun. Nic na tom nezměnila informace, že ministerstvo financí nebude chtít vyplatit maximální dividendu (ta podle nás mohla dosáhnout až 145 korun, čemuž by odpovídal výnos 12 %).

V současné rozpočtové situaci takovému rozhodnutí nerozumíme. Jednoduše, rychle a transparentně (velmi důležité vůči zahraničním investorům, kvůli kreditu ČR) si stát mohl přihrát cca 15 miliard korun.

Ale zajíci se sčítají až po honu, uvidíme tedy, jak dopadne červnová valná hromada. Nicméně doslova v posledních minutách obchodování cena doslova vystřelila nahoru, což za čtvrtek znamenalo, že akcie ČEZu vzrostly o 0,25 procenta (1 225 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: Začátek týdne nebyl příliš pozitivní

A teď k ostatním titulům. Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek odepsal 0,17 procenta (1 387,67 b.), většinu poklesu zaznamenal po zveřejnění vládního konsolidačního balíčku, který v poledne představila vláda.

Na některých titulech (ostatní akcie to ignorovaly) byl vliv konsolidačního balíčku (od roku 2024) vidět. Vzroste korporátní daňová sazba o dva procentní body na 21 (ostatní akcie to ignorovaly), to je pro všechny společnosti negativní, a také dojde k růstu spotřebních daní na tabák a zahřívané produkty.

Ve čtvrtek se podařilo vzrůst Monetě (+0,90 %, 78,70 Kč), Kofole (+0,81 %, 248 Kč) a Coltu CZ (+0,50 %, 598 Kč). Klesl Philip Moris ČR (-0,84 %, 16 460 Kč) pravděpodobně kvůli růstu spotřební daně na tabák, ale zejména na zahřívané výrobky, Erste (-0,81 %, 746,70 Kč), VIG (-0,63 %, 626 Kč) a Komerční banka (-0,58 %, 685 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konsolidační balíček očima daňového experta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB