ČEZ vyplatí nejvyšší dividendu za posledních deset let

Polostátní energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 52 korun za akcii před zdaněním. Včera o tom rozhodla valná hromada firmy, informoval server České noviny s tím, že vyšší dividendu schválili akcionáři firmy jen v roce 2010 ze zisku roku 2009, a to 53 korun za akcii.
Za poklesem loňského zisku ČEZ stálo také zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dividenda podle firmy odráží prodej rumunských aktiv. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák uvedl, že prodej rumunských aktiv se na dividendě podílí 9,50 Kč na akcii před zdaněním. Mezi akcionáře bude rozděleno 28 miliard korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 20 miliard korun (ČEZ vlastní ze 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek drží soukromí akcionáři, pozn. red.).

„Máme za to, že schválení se všeobecně očekávalo, a pro trh to není překvapení. Nicméně schválení vysoké dividendy by mohlo mít na akcie pozitivní vliv,“ informoval redakci FAEI.cz ekonom Bohumil Trampota z Komerční banky.

Akcie ČEZ se budou naposledy obchodovat s právem na dividendu ještě zítra, tedy ve středu 30. června. „Schválená dividenda 52 korun nabízí vysoký hrubý výnos ve výši 8,2 procenta. Výplata začíná tradičně na začátku srpna. Tento rok je to pondělí 2. srpna,“ uvedl Trampota.

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Čistý zisk ČEZ loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy na 5,5 miliardy Kč, tedy o 62 procent. Za poklesem podle firmy stály vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek.

Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy ale čistý zisk vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě z očištěného zisku se dividenda vyplácí. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013.

Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Loni bylo mezi všechny akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun z předloňského očištěného zisku ČEZ, stát jako majoritní akcionář získal zhruba 12,8 miliardy korun.

PSALI JSME:
ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 34 koruny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB