Chorvaté jsou zoufalí, kvůli přijetí eura přicházejí rychleji o úspory

Chorvaté jsou ze současného zdražování ve své zemi zoufalí natolik, že v pátek hromadně bojkotovali nákupní centra, obchody nebo i čerpací stanice. Klíčovým viníkem výrazné inflace, momentálně nejvyšší v eurozóně, je ale ve skutečnosti jednotná měna euro.
Aktuální strádání Chorvatů je varováním i Čechům, z nichž někteří stále ještě s možným přijetím eura koketují. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Aktuální strádání Chorvatů je varováním i Čechům, z nichž někteří stále ještě s možným přijetím eura koketují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

 Tedy hlavně s ním integrálně spjatá neexistence nezávislé měnové politiky. Je to varování i pro Čechy, z nichž někteří ještě stále koketují s myšlenkou přijetí eura.

Pravda je ta, že Chorvatům po přechodu na euro začátkem roku 2023 prostě reálné úspory mizí relativně – v porovnání s eurozónou – rychleji než předtím, stejně tak se jim relativně rychleji než předtím tenčí reálné příjmy. To umocňuje jejich frustraci, kterou si pak vybíjejí na obchodnících.

Ne snad, že ti by na zdražování nenesli podíl. Jenže záminku k němu jim poskytuje opět euro, kdy ceny po přechodu na něj zaokrouhlili spíše směrem nahoru nebo se spolehli, že zákazník se v nových nominálních hodnotách nebude tolik orientovat a na jeho úkor si „mastí kapsu“.

Podobný problém registrovali třeba i v Německu, když před 23 lety eurem nahradili marku, přičemž evropskou jednotnou měnu začali rychle přezdívat „teuro“ (ze slova „teuer“, tedy „drahý“, pozn. aut.). Klíčovým problémem eura ale není drahota ze zaokrouhlování, nýbrž ta z neexistence nezávislé měnové politiky. A právě ta nyní Chorvaty trápí zejména.

To, jak euro připravuje Chorvaty o úspory, dokládá graf agentury Bloomberg níže. Jeho horní část zachycuje vývoj základní úrokové sazby. Tu mělo Chorvatsko (bílá křivka) celé dlouhé roky před přijetím eura vyšší než eurozóna (modrá křivka).

Po přijetí eura rozdíl pochopitelně vymizel. Záhřeb musí akceptovat nižší úrokovou sazbu, nastavovanou nyní ve Frankfurtu, než jakou by si sám nastavil bez eura. Takže v deseti letech předcházejících přijetí eura byl rozdíl mezi základní sazbou chorvatské centrální banky a základní sazbou Evropské centrální banky (ECB) průměrně zhruba čtyři procentní body.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank
Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Od začátku roku 2023 je ale pochopitelně nulový, protože Chorvatsku stanovuje základní úrokovou sazbu právě frankfurtská ECB. Výsledkem je to, že zatímco zhruba do doby přijetí eura byla meziroční inflace v Chorvatsku srovnatelná s tou v eurozóně, nyní je trvaleji znatelně výše.

To zachycuje spodní část grafu, kde zelená křivka představuje inflaci v Chorvatsku a ta fialová pak inflaci v eurozóně. Konkrétně, v letech 2013 až 2022 byla měsíční meziroční inflace v Chorvatsku v průměru o 0,1 procentního bodu vyšší než v eurozóně, v letech 2023 a 2024, tedy po přijetí eura, už byla průměrně o 2,4 procentního bodu vyšší.

Z hlediska dopadu na vlastní úspory a jejich reálnou kupní sílu se tedy přechod na euro Chorvatům zatím rozhodně nevyplácí. V Česku by po případném přijetí eura mohl nastat podobný vývoj.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 34
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Vl Vladimír

    Pane Kovando, každý má právo na názor. Ale takovou snůšku lží o euru jsem dávno nečetl. A to taky nejsem příznivcem jeho brzkého přijetí u nás. Inflace v Německu způsobená eurem je na úrovni hoaxu o chemtrails nebo ploché Zemi.

    • JN Jiří Novotný

      Dobrý den, jsem laik. Můžete mi vysvětlit na nějakém příkladu – o co jde? Děkuji

    • Da DG alias MALîŘ

      Vyměňte si svá aktiva za eura a nemusíte se trápit s národní měnou. Slováci rádi sdělí své pozitivní zkušenosti, za pár let se naštěstí Uhnije rozpadne a bude třeba přijmout důležitější kroky.

  2. Mi Milan

    Nemusíme se bát, náš pepa je zároveň velmi chytrý ekonom a má spočítané přínosy po přijetí eura. 🙂

      • Lu Lubajs

        Jo a po přijetí eura budeme po Slovensku a Chorvatsku třetí zemí s problémy.

  3. Vo Vojtěch

    Snažím se přijít na kloub tomu proč Kovanda má jedině články o pekelnosti Eura, já myslím, že s touto myšlenkou snídá, obléká se, tráví volné chvíle a i v intimních chvílích s manželkou musí ona křičet Euro ne!!!! Tím co vždy píše vlastně napíše jen snůžku blábolů, kterým může věřit jen člověk se slabší inteligencí. Platí ho bankovní ústav, kterému samozřejmě po přechodu na společnou měnu vyschne korýtko a možná ještě někdo další, komu to bude v budoucnu přinášet volební body.

    • VP Vigo Prezident tomu jen přidal hnojivo. Co vláda pohnojila prezident dodělal.

      Mysliteli, máš za to, že ekonom Kovanda je větší hlipálknež ty.? Že by mohl dělat hl. ekonoma v TRINITY bank , která je soukromá a má solidní výsledky? Tak se srovnej, zajdi k MuDr a budeš v cajku.

  4. Pe Petr

    Naprostý souhlas, přijetí eura, by byla naprostá blbost, zdražení všeho. Není možné, aby jednotlivé státy s různou ekonomikou, měly stejnou měnu. Na to potom ty slabé státy doplácejí. A ohánět se firmami, je také nesmysl, firmy již dávno platí eurami, když to daný trh vyžaduje.

  5. PT Pavel Trávníček

    Nejen, že by se u nás MOHLO stát totéž, ale určitě by se stalo – viz. Slovensko, Chorvatsko a další, ve své době i Rakousko.

  6. pe petr

    To samé se stalo v Itálii po přijetí eura, mám tam rodinu a ta mi vše co je výše uvedené potvrdila. Pan Vladimír si muže ty kecy o ploché zemi nechat pro lidi kteří nikdy nevyjeli za hranice ČR.

  7. A. A.P.

    Banky na konverzi měn perfektně vydělávají, takže očekávat, že „hlavní ekonom Trinity Bank“ napíše něco jiného by bylo prostě hloupé.

  8. DA Daniel Altmann

    Je to takový nešvar mezi některými skupinami – totiž být bojovníkem proti Euru. Nic to nestojí a leckde může člověk sklidit pochvalu. Pokud se však doopravdy podíváte na předkládaný graf, vývoj chorvatské inflace a) víceméně celou dobu kopíruje tu evropskou. b) inflace je v Chorvatsku výrazně vyšší dávno před přijetím Eura. Naopak je vidět, že po přijetí se rozdíl zmenšuje, nikoliv zvětšuje. Ale chápu, že ideologické brýle zákonitě ohýbají fakta.

    • MB Martin Berný

      Naučte se číst grafy, rozumět širším okolnostem a hlavně tomu, co je napsané v článku. Jasně je tam uvedeno, že inflace kopírovala tu evropskou, jen na vyšší úrovni. Ale rozdíl je po přijetí eura, že ji nemohou potírat/neutralizovat nastavením úrokových sazeb. Ta je nastavena centrálně a tudíž nevýhodně pro Chorvatsko. Neboli vaše úspory pak požírá inflace a nemůžete si uložit peníze za vyšší úrok, který by ji anuloval. Neb je centrálně stanovený úrok nízký.

  9. PB Prokop Böhm

    Matematický úkon zaokrouhlování má přesně stanovená pravidla.
    U těch „vobchodníků“ se tedy nejedná o zaokrouhlování ceny, ale o zarovnání, či zakulacení cen a to, jak jinak než směrem nahoru. 🙁

  10. Mi Miroslav

    Když nějaký Kovanda napíše že Orbán proti ruským sankcím bojuje i za Česko, tak to úplně stačí. Proruský pisálek. To že bereme ropu a plyn od jinud není z nějakého rozmaru, ale nepodporovat finančně Rusko.

    • KG Karel Gutt

      „Proruský pisálek“ = jak jinak. Nesmíte tak průhledně papouškovat mainstream. Zkuste si zjistit, kolik každý rok (a i letos) platíme Rusákům, za ropu a plyn. Řádově vyšší desítky miliard. A hlavně mi nepište, že ani plyn, ani ropa u nás není ruská !!!

  11. ha harry

    Kdyby neměli euro, tak by zdražení bylo v kunách. Takže jen další průhledná propaganda…

  12. Zd Zdenda

    Hlavně to řekněte tomu pomatenci na hradě, který euro tak vehementně prosazuje. Hrozné co za kreaturu může dělat prezidenta.

  13. OK Oldřich Kaděra

    Doufám, že si to pozorně přečtou i ti naši tupani, prosazující Euro. Pokud by jim ani tenhle případ nestačil, potom jim není pomoci. Lze jenom doufat, že v tom souboji nezvítězí.

  14. Ro Robert

    Vážený pane Kovando, do teď jsem Vás považoval za odborníka přes finance, tento příspěvek, který je jen polopravdou ukazuje, že jste jen odpůrce přijetí eura, který straší lidi. Proč nemluvíte i o výhodách???

  15. Lu Lubajs

    Všichni zástánci eura sice hýkají nadšením jak oslové aby už euro bylo, ale na druhé straně si neuvědomují a možná ani neví, že s přijetím eura nastoupí pro nás povinnost přispívat miliardami do tzv. Eurovalu, na záchranu krachujících ekonomik eurozony, hlavně jižních států, které dlouhodobě balancují na hraně krachu. Chudí Slováci, kteří mají euro takto těžce platili na krachující Řecko, kde lidi měli mnohem vyšší životní úroveň, vyšší platy, důchody než Slováci. Takže vy všichni zastánci eura, chcete na úkor vlastní životní úrovně cpát prachy do jiných států. A to ještě s eurem automaticky veškeré komodity a energie atd půjdou automaticky nahoru. Chcete k vůli falešnému pozlátku, zvaném euro stále víc zbytečně platit. Euro vám v téhle kolonii západu, zvané posměšně Czechia bohatství rozhodně nepřinese. Zaplať pánbůh za korunu.

  16. ab abah

    Větší snůšku lží, polopravd a nesmyslů aby člověk pohledal. Kovanda je antieuro fanatik. V Chorvatsku žije půlka rodiny a nic takového se tam neděje. Ano inflaci mají, zdražuje se, ale s Eurem to souvisí těžko. A ta zpráva o inflaci v DE je úplnej blábol.

  17. Václav

    Jen škoda, že v grafu není pro porovnání inflace v ČR, abychom to lépe pochopili, jak se u nás úspory zhodnocují…

  18. LS Libor Supcik

    Nedostatek v mzdy je relativní a subjektivní, tedy závisí na pocitu ze změn. Skutečnost je: nevíme jaká by byla nyní kunoinflace, ale lze se domnívat spíše směrem k czk /máslo 40 byty 13 pivo 2 procenta/. V porovnání 2,4 procenty u eura jsou ok. Transakční náklady, které mizí, je li euro, jsou dle mne tak kolem procenta reálné mzdy navíc. Nyní jsou lidé motivováni ba nuceni investovat mimo učty bank, tyto jakkoli štědré jim dají tak max 4 procenta. To je další plus, zvláště pro bystrý sporoinvestiční lid, kterému radí ai nebo ty, co neradi defaultní investice.

  19. Kv Květa

    To museli Chorvaté očekávat, že se jim sníží životní úroveň, když je vše drahé a mizí jim úspory.
    Proto i já jsem odpůrcem eura. Chci naši českou korunu !

  20. ol ola

    Podívejte. Pan Kovanda je ekonom Trinity Bank a má tam určitě účet. Trinity Bank nabízí 3,4 % spořící úrok( detaily a podmínky neznám, ani mne nezajímají) . Když má na ´čtu třeba 10 milionů, tak měsíčně mu po zdanění( 15 %) přibude na účtu cca 25 – 30 tis čistého. Kdyby se něco dělo, tak jako hlavný ekonom si své peníze ohlídá…

  21. Mi Milan

    Otevřel jsem několik článků FAEI. Pod všemi je podepsán Likáš Kovanda. Takže je to vlastně server přinášející jeho názory.
    Názory hlavního ekonoma banky, kam, když dáte svoje úspory, tak Vás naláká na poměrně vysoké úroky. Ale ouha, při prvním snížení úroků už z této skupiny vypadnete, nová snížená sazba se týka jen nových klientů, vaše sazba se ale snižuje výrazně více.