Chorvatská dovolená: Levný chleba, drahé pivo

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. V předchozích dílech jsme se věnovali cestě tam i zpět a koronavirovým opatřením, dnes se zaměříme na ceny v obchodech či restauracích.
Chorvatské slevové letáky: Levný chleba, drahé pivo. Foto: FAEI.cz, autor

Politici sice vyzývají spoluobčany, aby strávili letošní dovolenou v tuzemsku, ale mnozí Češi si prostě letní rekreaci bez moře nedovedou představit. A navíc tu je významný finanční faktor: V Chorvatsku můžete prožít za jistých okolností levnější pobyt než třeba v penzionu na Šumavě.

Chorvatská „osvěžovna“. Foto: FAEI.cz, autor

Chorvatsko je „nastavené“ na každoroční příliv milionů turistů, ale kvůli koronavirové pandemii je mnoho letovisek poloprázdných. Mnohé hotely a další ubytovací zařízení včetně restaurací tak snížily ceny až o desítky procent. I v místech, kam se dá ta poměrně krátkou dobu dojet autem, ceny od loňska přinejmenším nestouply.

Cenová hladina zůstala na loňské úrovni, nebo naopak šla dolů. „Všichni jsme si vědomi, že je krize. Zdražování teď nemá žádný smysl,“ řekl pro iDnes.cz Veljko Ostojič, ředitel společnosti Hrvatska udruga turisma, která sdružuje největší turistické firmy a asociace.

Ceny míchaných koktejlů na pláži. Foto: FAEI.cz, autor

„V tuto chvíli už je jasné, že tato sezona bude sezonou autoturistiky, protože letecká spojení dosud nefungují v takovém rozsahu jako loni. Je rozdíl jet autem na dovolenou z Prahy na Istrii, nebo až do Dubrovníku. Střední a jižní Jadran jsou nejvíce vzdáleny od letošních hlavních zdrojových trhů, jako jsou Německo, Rakousko a Česko. Tím pádem v těchto destinacích bude snížená poptávka, a to bude patrně znamenat snížení cen,“ dodal Ostojič.

Levná pekárna

My jsme sehnali pro čtyřčlennou rodinu ubytování v soukromí na jižním okraji Umagu přes Booking.com za zhruba 11 tisíc korun na týden. Byl to dvoupokojový moderně vybavený byt s kuchyňkou, koupelnou a balkonem, odkud byl výhled na moře. Parkování před domem bylo zadarmo, na nejbližší pláž asi sedm minut pěšky.

Za občerstvení na pláži si připlatíte. Foto: FAEI.cz, autor

Kousek od bytu byla malá pekárna, kam jsme si každé ráno chodili pro výborný, čerstvě upečený (tedy ještě teplý) chléb. Bochník stál 6 kun, tedy v přepočtu lehce přes dvacet korun. A například čokoládový muffin, který si občas koupil syn, stál 5,50 kun – dvacet korun (jedna kuna je zhruba 3,60 korun – pozn. aut.).

Za týden našeho pobytu jsme třikrát navštívili supermarkety: Byli jsme v Lidlu, Kauflandu i v místním řetězci s názvem Konzum. Hodně jsme si totiž vařili sami v pronajatém bytě. Nákupy základních druhů potravin nás vyšly přibližně na dva tisíce korun, ale je pravda, že některé základní věci – například kávu nebo špagety – jsme si přivezli z domova. Nakoupili jsme například máslo (asi 18 kun), mléko (litr za zhruba 6 kun), čevabčiči (osm kusů okolo 20 kun), kuřecí špízy (dvanáct kusů přibližně za 25 kun).

V chorvatských supermarketech se nabízejí i česká piva. Foto: FAEI.cz, autor

Rád ochutnávám místní pivo, a tak jsem si koupil několik místních kousků, s každou plechovkou jsem se vešel do deseti kun. Pokud je pivo v akci, dá se pořídit tak za šest, sedm kun. Kdo se neobejde bez domácího „zlatavého moku“, není problém si v chorvatských supermarketech pořídit české pivo – v regálech mají plzeňský Prazdroj, Kozla nebo Staropramen. Vína všelijakých značek stojí od dvaceti kun za lahev a víc.

Drahé občerstvení na pláži

Pivo je poměrně drahé i u stánků na plážích. Hned první večer po několikahodinové jízdě jsem si kousek od moře dal místní točené pivo – stálo 20 kun, tedy více než sedmdesát korun. Lahvové pivo bylo o pár kun levnější. Na 17 kun vyšla i třetinka džusu v lahvi. Míchané alkoholické i nealkoholické koktejly stály zhruba od 30 do 50 kun. Káva od 8 do 15 kun. A například různě připravené hamburgery vyšly na pláži od 30 do 60 kun.

Restaurace a další podniky nabízejí různé slevové akce. Foto: FAEI.cz, autor

Na desítky kun vyjde rovněž například pizza v restauraci, ale není problém si dát třeba nějakou s mořskými lahůdkami za výrazně vyšší cenu, která převyšuje 100 nebo i 200 kun. Menu pro dva vyšlo třeba i na více než 300 kun. Kvůli nedostatku turistů ale podniky nabízejí u různé akce a menu, takže je možné i něco ušetřit.

Na plážích a v jejich blízkosti je možné si například půjčit kolo. U půjčovny, kterou jsme využili my, stála hodina 25 kun a celý den 100 kun. Pronájem lehátka vyšel na 20 kun na celý den, slunečníku na 15 kun. Na některých plážích ale vzhledem k nízkému počtu turistů tyto poplatky údajně ani nevybírají.

Je libo projížďka na pronajatém kole? Foto: FAEI.cz, autor

Zítra: Čím je Chorvatsko pro Čechy atraktivní

PSALI JSME:
Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

PSALI JSME:
Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Zavřít reklamu ×
 1. Výborně, díky za info !!!!
  tak se znovu přesvědčuji o tom, že moje averze vůči Chorvatsku a Chorvatům má logiku – byl jsem tam sice jen 1x, ALE již nikdy více !!!!

 2. Nikdy jsem v zahraničí nebyl,krom kousek za hranicemi SRN a žiji.a jezdit tam a platit tam za české chemické patoky takové peníze. To cestování by měla být diagnóza.

 3. Tak přemýšlím jestli nejni lepší jít do Prahy na pochod holejch zadků- to je obohacující zážitek ??Kam se hrabe Chorvatsko !

 4. Chorvatsko je na turismu silně závislé, takže se jeho „agentury“ předhání jak dostat mnohdy naivní a neznalé Čechy k Jadranu. Realita je pak mnohdy ale jiná- ubytovatelé tvrdí jak mají plno, byť apartmán ještě „voní“ zimní zatuchlinou, i 3 noci jsou jim často málo a to při ceně 50-60€/noc a 2 os. Pronajímatelé jachet odmítají vyměnit přidělenou ne úplně funkční loď s argumentem, že jsou všechny prodané, přičemž na moři neuvidíte 3 dny ani plachtu. Všichni, vč. vládních představitelů mluví, jak jsou Češi jejich top turisté ale informace, jídelníčky či jiná turistická upozornění v češtině aby jeden pohledal. Pro Chorvatsko typická proradnost- před Poláky haní Čechy, nemůžou vystát Němce i Rusy, ale když se objeví tak se mohou přetrhnout.
  A restaurace ? Pivo v liduprázdném Dubrovníku za 40-65 kun, mořské plody od 90 kun výše, ryby kolem 150-200 kn/porci. Nic pro běžnou 4 člennou rodinu, která uvěřila jednak chorvatskému lobbingu v českých médiích jakož i zřejmě za nějaký ten pobyt u Jadranu koupeným českým úředníkům či novinářům .
  Kam se krize / slevy promítly jsou kulturní památky, obchody , tržnice. Obecně panuje větší tolerance k běžným turistickým prohřeškům-parkování atp.
  Těm,co se nechtějí na dovolené „tlačit“ v davech přesto vřele doporučuji. Povznésete-li se nad určité farizejství Chorvatů ve vztahu k českým turistům, tak nebudete zklamáni. Tak neváhejte, vyjeďte a na místě se chovejte jako hrdí Češi, kteří si jsou vědomi své ceny. Bog.

  Vlastní zkušenost po 1000 kilometrovém cestování po Jižní Dalmácii vč.ostrovů. Návrat včera 12.7.2020.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru