Chorvatská dovolená: Vyprodaným vlakem k Jadranu

Reportáž
Když poslední červnový den vypravil RegioJet svůj první vlak z Prahy do Rijeky, vyvolalo to velký ohlas a zájem veřejnosti. Po bezmála dvouměsíčním fungování prázdninového spoje jsme tuto cestu do Chorvatska zkusili na vlastní kůži také.
Z Prahy se odjíždí každý den večer. Foto: FAEI.cz, autor

Pražské Hlavní nádraží, nástupiště číslo tři, pondělí odpoledne. Nastupujeme do vagonu číslo jedna, kde jsme si coby tříčlenná rodina koupili jedno celé lůžkové kupé. Chceme mít soukromí a klid. Jízdenku jsme si objednávali s asi čtrnáctidenním předstihem, kdy byla většina míst už vyprodaná.

Ale při odjezdu z nádraží je náš vagón poloprázdný. Další cestující nastoupí až na dalších nádražích, stavíme ještě v Pardubicích, Brně, Břeclavi, Bratislavě a pak až ve slovinské Lublani, takže do Chorvatska nakonec přijíždíme prakticky úplně plní.

Ačkoli cedule nabádají k nošení roušek, většina cestujících je stejně nepoužívá. Foto: FAEI.cz, autor

„Vlaky jezdily nejprve třikrát týdně, od 10. července pak spoje jezdí denně v každém směru. Naprostá většina spojů směřujících do chorvatské Rijeky odjíždí z Prahy kompletně vyprodaná,“ uvedl u příležitosti měsíčního fungování této linky Aleš Ondrůj, mluvčí RegioJet a Student Agency.

Za měsíc tak firma převezla přibližně 20 tisíc cestujících. Každý den se prodají další stovky jízdenek. Až spoj na konci září skončí, využijí jeho služby odhadem více než 50 tisíc cestujících. „Většina cestujících si kupuje jízdenky z a do stanic na území České republiky, přibližně deset procent jízdenek se prodá z a do Bratislavy,“ dodal Ondrůj.

Nabídka občerstvení na palubě vlaku. Foto: FAEI.cz, autor

Pivo za 20 korun

Cesta směrem k Jadranu ubíhá v pohodě. Dvanáctiletý syn si sklopí jedno z lůžek, natáhne se na něj, chvilku pozoruje venkovní krajinu a pak hraje hry na mobilu. Cestu si vyloženě užívám. V Chorvatsko jsme s rodinou navštívili už na přelomu června a července, ale to jsme jeli autem. Celou cestu jsem musel být pozorný a soustředit se na řízení. Ve vlaku jsem v klidu a bez stresu.

Za chvilku přijíždí stevard s vozíkem a nabízí občerstvení – pití nebo cukrovinky. Kupujeme si pivo, kofolu a gumové medvídky – vše po dvaceti korunách. Stevard během cesty přijde ještě několikrát. Je to mladý Slovák, příjemný a ochotný, chvilku si i povídáme. Pak ještě skočím do jídelního vozu pro koláč, který je za 10 korun a nabízí se v několika příchutích.

PSALI JSME:
Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

I když jsem četl na internetu stížnosti některých lidí, že ve vagónech někdy bývá příliš hlučno, nám se nic takového nepřihodilo. Po celou dobu je víceméně klid, nikdo ze spolucestujících ve voze není nadmíru hlučný.

Na jeden problém jsme přesto narazili, respektive na dva. Ačkoli je nad společnou toaletou v chodbičce nápis, aby lidé do záchodu neházeli ubrousky, jinak se mísa ucpe, někteří cestující to nerespektují – a záchod se v pozdních hodinách skutečně ucpe, takže se musí chodit do vedlejšího vagónu.

Druhý problém je s wi-fi. Máme nejspíš smůlu, že jsme v krajním vagonu, takže k nám signál už asi nedosahuje (na rozdíl od zpáteční cesty z Rijeky do Prahy, kdy sedíme zhruba uprostřed soupravy a wi-fi chytáme bez problémů). Stejně nefunkční jsou bohužel rovněž elektrické zásuvky v kupé – když si chceme dobít mobilní telefony, musíme použít zásuvku na chodbičce.

Koláč se nabízí se v několika příchutích. Foto: FAEI.cz, autor

Budíček v šest ráno

Celou noc prospíme bez vážných komplikací. Samozřejmě to není jako ve vlastní posteli doma, ale strávit takto jednu noc ve vagonu se dá, ráno nejsme nijak rozlámaní nebo ospalí. Lituji cestující, kteří celou trasu stráví vsedě.

Budíček je v šest ráno – to kvůli blížícím se slovinsko-chorvatským hranicím. Stevard přiváží croissant a kávu. Máme ho v ceně jízdenky. Za chvíli zastavíme na hranicích, přichází slovinský celník a kontroluje zběžně naše cestovní doklady. Nezdržíme se dlouho, jeho chorvatský kolega nedorazí, a tak brzy pokračujeme dál.

Lůžkové kupé. Foto: FAEI.cz, autor

Do Rijeky přijíždíme téměř přesně podle jízdního řádu před devátou ráno. Velká část cestujících ale vystoupí o zastávku dříve, protože tady na ně čekají autobusy, které je rozvážejí do dalších chorvatských letovisek.

Přibližně polovina cestujících využívá návazné autobusy, které je rozvážejí do třicítky nejpopulárnějších dovolenkových destinací na jadranském pobřeží – od Makarské až po Istrii,“ uvedl mluvčí Ondrůj.

Nádraží v Rijece se právě rekonstruuje. Foto: FAEI.cz, autor

Cesta nazpátek

Domů se vydáváme ve čtvrtek krátce po půl sedmé večer. Opět máme samostatné lůžkové kupé. A cesta je podobně příjemná a pohodlná jako opačným směrem. Funguje nám dokonce wi-fi. Ale brzy se porouchá cosi v kuchyňce, takže stevardi nemohou cestujícím až do Prahy nabídnout kávu nebo čaj, což někteří pasažéři berou velmi nelibě.

Při hraniční kontrole se tentokrát zdržíme o něco déle, protože na kontrolu dokladů dorazí chorvatský i slovinský celník. Budíček je tentokrát až v sedm ráno, kdy stevardka rozváží croissanty – ovšem bez kávy. Do Prahy dorážíme s asi dvacetiminutovým zpožděním krátce po desáté ráno.

Informační cedule. Foto: FAEI.cz, autor

Společnost RegioJet je s linkou Praha-Rijeka vzhledem k velkému zájmu cestujících nadmíru spokojená. Do konce prázdnin bude jezdit po této trase každý den, pak až do 26. září třikrát týdně. Poslední zářijovou sobotu odjede z Rijeky poslední souprava.

„Už začínáme připravovat provoz těchto vlaků na příští sezonu, kdy chystáme další novinky,“ sdělil bez bližších podrobností mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

PSALI JSME:
Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Zavřít reklamu ×
 1. Češi jsou telata!Mají za tento rok půl bilionu státní dluh a svoje peníze vezou kamsi pryč….Nepochopitelné!Já jezdím pouze po ČR a neustále kupuji benzín a hřeje mě pocit že z každého litru benzínu pomáhám státu 15 kč.

  • A kdyby vám benzín někdo prodával za 18 Kč tak si ho koupíte nebo kvůli tomu pocitu budete kupovat za 28 Kč? ?

  • A kdyby vám někdo prodal benzín za 18 Kč místo za 28kč na benzínové pumpě, koupíte raději ten za 28 Kč pro ten pocit? ?

  • Dluh si nadělal vláda, tak ať si jej také splácí…Jedu do ciziny letos již podruhé a ještě pojedu v září…

  • Dejte už pokoj s tou koronou pořád, situace rozhodně není taková, jakou se jí nám pokoušejí cpát média…
   Na hranicích je klid, žádné kolony se nekonají (vlastní zkušenost), a přesto tady píší o téměř apokalypse a zhroucení hraničních přechodů…
   Prostě se stím naučte žít, uleví se vám ( nám ostatním nakonec taky) 😉

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru