Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby

Čínská lidová banka (ČLB) překvapila většinu ekonomů i účastníků trhu snížením krátkodobé úrokové sazby, což signalizuje rostoucí obavy o hospodářské oživení a zvýšenou snahu o stimulaci ekonomiky. V úterý ČLB snížila sedmidenní reverzní repo sazbu o deset bazických bodů na 1,9 procenta.
Čínská centrální banka se možná snaží „předběhnout“ americký Fed a zmírnit dopad snížení sazeb na domácí jüan. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o první snížení sazeb od srpna 2022, což zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka ve čtvrtek sníží základní sazbu pro jednoleté úvěry a následně dojde k očekávanému snížení výpůjčních sazeb bank.

Tento krok odráží zvýšené obavy ze zpomalování růstu, neboť podle nedávno zveřejněných statistik, čínská inflace zůstala v květnu blízko nuly, poklesla výrobní aktivita a oslabuje počáteční oživení na trhu nemovitostí.

Množí se spekulace, že čínská centrální banka může v letošním roce dále snížit úrokové sazby, zatímco Peking zvažuje široký balíček stimulačních opatření. Podle Kena Cheunga, hlavního asijského devizového stratéga Mizuho Bank, načasování úterního kroku naznačuje, že se ČLB možná snaží „předběhnout“ americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) a zmírnit dopad snížení sazeb na jüan.

Ekonomové správně očekávali, že Fed nakonec své agresivní zvyšování sazeb v tomto týdnu pozastaví. Tato pauza by mohla zmírnit případný dopad opatření ČLB na odliv kapitálu a na jüan, který letos vůči dolaru oslabil již o 3,6 procenta.

Politici tak konečně nepřímo uznali ekonomické potíže. Ve druhé polovině letošního roku by se dalo očekávat další snížení úrokových sazeb a snížení sazby povinných minimálních rezerv.

Také ekonomové Goldman Sachs předpokládají, že ve třetím čtvrtletí dojde ke snížení sazby povinných minimálních rezerv pro věřitele o 25 bazických bodů, což by uvolnilo více prostředků pro poskytování úvěrů. Jak uvádějí ve své výzkumné zprávě, naznačují také možnost dalšího snížení sazeb nebo úpravy základních sazeb ve čtvrtém čtvrtletí v závislosti na ekonomické výkonnosti.

Přestože snížení sazeb může krátkodobě podpořit náladu, je třeba udělat více pro posílení důvěry a povzbuzení podniků k investicím. Slabá poptávka po úvěrech a rychlý růst peněžní zásoby spolu se skromnými soukromými investicemi znamenají, že samotná měnová politika nemusí být dostatečná.

Snížení základní úrokové sazby pravděpodobně otevírá cestu ke snížení výpůjčních nákladů, neboť příští týden se očekává vyhlášení faktických referenčních sazeb pro úvěry. Základní sazby pro úvěry (LPR) vycházejí z úrokových sazeb, které 18 bank nabízí svým nejlepším klientům, a obvykle se pohybují společně se sazbou střednědobé zápůjční facility.

Úřady nedávno nařídily velkým bankám, aby snížily své depozitní sazby, což by jim mohlo pomoci udržet marže a vyrovnat se s nižšími výpůjčními náklady. Ekonom agentury Bloomberg David Qu zmiňuje, že ČLB obvykle nástroje monetární politiky upravuje ve stejnou dobu.

Proto se domnívá, že snížení sedmidenní reverzní repo sazby o deset bazických bodů je předzvěstí, která 15. června provede k ekvivalentnímu snížení střednědobé zápůjční klíčové sazby. „Dřívější posun u repo sazby je významný. Myslíme si, že centrální banka chtěla poskytnout včasné vodítko a ujistit trh o svém expanzivním postoji,“míní Qu.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB