Citlivost antigenních testů se skokově liší

Mezi devíti nejčastěji používanými antigenními testy pro samotestování na SARS-CoV-2 ve školách, institucích a firmách jsou z pohledu jejich citlivosti významné rozdíly. Vyplývá to ze studie české biotechnologické společnosti Bioinova, která testování provedla na v ČR nejrozšířenější takzvané britské mutaci koronaviru.
Zdroj: Bioinova

Zatímco při vysoké koncentraci viru je pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech devíti antigenních testů, tak snížení koncentrace na tisíc virových partikulí na jeden mililitr registrují pouze čtyři z nich. Na další snížení virové nálože o polovinu už reagují pouze tři testy od tří různých výrobců: Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Nízkou přítomnost koronaviru prokáže pouze třetina antigenních testů.

Studie byla realizována 31. března 2021 odborným týmem pod vedením MUDr. Petra Bauera, PhD. v laboratořích společnosti Bioinova. „Zaměřili jsme se na srovnání devíti nejčastěji používaných antigenních testů pro samotestování ve školách, institucích a firmách. Sledovali jsme přitom citlivost jednotlivých testů na různou koncentraci viru,“ říká ke studii Petr Bauer.

Pro hodnocení testů byl použit inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 takzvané britské mutace, která je v České republice v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru. Pro účely testování byly vybrány testy výrobců ABBOTT, ACON Biotech, ECOTEST, Humasis, nal von minden, LEPU MEDICAL TECHNOLOGY, REALY TECH, SD BIOSENSOR (Roche) a Singclean Medical Products.

Studie byla provedena na třech různých úrovních virové nálože. „Při nejvyšší koncentraci viru byl pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech testovaných souprav. Na koncentraci tisíc virových partikulí na mililitr už reagovali pouze čtyři testy,“ doplňuje Petr Bauer.

„Při dalším snížení virové nálože o polovinu, na 500 virů na mililitr, reagovaly pozitivně už jen tři testy od výrobců Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Prokázaly až 20x vyšší citlivost, a tedy i účinnost než testy, které registrovaly přítomnost viru pouze při vysoké virové náloži,“ uzavírá Petr Bauer.

Srovnání citlivosti antigenních testů na přítomnost viru SARS-CoV-2

Ve studii byly srovnány tzv. antigenní testy od 9 výrobců (Tabulka 1.). U antigenních testů se většinou jedná o laterální chromatografii (lateral flow assay) umožňující detekci proteinových antigenů a všechny evaluované testy využívají tuto metodu. Pro vyhodnocení testů byl použitý inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 (NRL_240/2021). Jedná se o variantu B1.1.7 (tzv. britskou variantu), která je v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru v České republice. K inaktivaci došlo v autorizované laboratoři tak, aby nebyla narušena antigenní struktura viru.

Studie byla provedena v laboratoři společnosti Bioinova dne 31.3.2021 s cílem přispět k vědecké diskuzi o účinnosti náhodně vybraných antigenních testů. Metoda použití inaktivovaných virů řeší analýzu citlivosti testů, u kterých je cílem detekce víc než jeden antigen a nehodí se tak pro hodnocení pomocí singletního purifikovaného antigenu. Navíc lze takovou metodou hodnotit citlivost antigenních testů na různé izolované varianty SARS-CoV-2.

Tabulka 1. V tabulce jsou uvedeni výrobci, názvy testů a šarže.

Postup:

Roztok viru (1,6 x 105 PFU/ml) byl rozředěn na tři různé koncentrace: 1 x 104, 1 x 103, 0,5 x 103 odpovídající 10 000, 1 000, respektive 500 virových partikulí. Odběrové štětičky byly ponořeny do roztoku s virem a každý test byl dále použitý podle odpovídajícího Návodu k použití (množství aplikovaného pufru, čas inkubace atd.). Testy byly hodnoceny vizuálně (viz obrázky v Příloze). Všechny testy byly provedeny v duplikátech.

Výsledky:

Výsledky vizuálního hodnocení citlivosti testů jsou uvedeny v Tabulce 2. Při nejvyšší koncentraci viru byl pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech testovaných souprav, zatímco na koncentraci 1 000 virových partikulí na ml byly citlivé jen 4 antigenní testy. Při další snížení virové nálože na 500 virů/ml byl pozitivní signál pozorován jen u 3 testů – Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Naopak jako nejméně citlivé se jeví antigenní testy od výrobců Singclean Medical Products a LEPU MEDICAL TECHNOLOGY a ECOTEST.

Tabulka 2. Testy byly hodnoceny 5 pracovníky. Intenzita byla stanovena na základě relativního vizuálního zhodnocení (viz obrázky v Příloze). Pozitivita – počet pozitivních testů/počet provedených testů.

Výsledky této studie je nutné interpretovat ve vztahu k použité metodice. Studie byla provedena výhradně pro výzkumné účely.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.