Citlivost antigenních testů se skokově liší

Mezi devíti nejčastěji používanými antigenními testy pro samotestování na SARS-CoV-2 ve školách, institucích a firmách jsou z pohledu jejich citlivosti významné rozdíly. Vyplývá to ze studie české biotechnologické společnosti Bioinova, která testování provedla na v ČR nejrozšířenější takzvané britské mutaci koronaviru.
Zdroj: Bioinova

Zatímco při vysoké koncentraci viru je pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech devíti antigenních testů, tak snížení koncentrace na tisíc virových partikulí na jeden mililitr registrují pouze čtyři z nich. Na další snížení virové nálože o polovinu už reagují pouze tři testy od tří různých výrobců: Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Nízkou přítomnost koronaviru prokáže pouze třetina antigenních testů.

Studie byla realizována 31. března 2021 odborným týmem pod vedením MUDr. Petra Bauera, PhD. v laboratořích společnosti Bioinova. „Zaměřili jsme se na srovnání devíti nejčastěji používaných antigenních testů pro samotestování ve školách, institucích a firmách. Sledovali jsme přitom citlivost jednotlivých testů na různou koncentraci viru,“ říká ke studii Petr Bauer.

Pro hodnocení testů byl použit inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 takzvané britské mutace, která je v České republice v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru. Pro účely testování byly vybrány testy výrobců ABBOTT, ACON Biotech, ECOTEST, Humasis, nal von minden, LEPU MEDICAL TECHNOLOGY, REALY TECH, SD BIOSENSOR (Roche) a Singclean Medical Products.

Studie byla provedena na třech různých úrovních virové nálože. „Při nejvyšší koncentraci viru byl pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech testovaných souprav. Na koncentraci tisíc virových partikulí na mililitr už reagovali pouze čtyři testy,“ doplňuje Petr Bauer.

„Při dalším snížení virové nálože o polovinu, na 500 virů na mililitr, reagovaly pozitivně už jen tři testy od výrobců Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Prokázaly až 20x vyšší citlivost, a tedy i účinnost než testy, které registrovaly přítomnost viru pouze při vysoké virové náloži,“ uzavírá Petr Bauer.

Srovnání citlivosti antigenních testů na přítomnost viru SARS-CoV-2

Ve studii byly srovnány tzv. antigenní testy od 9 výrobců (Tabulka 1.). U antigenních testů se většinou jedná o laterální chromatografii (lateral flow assay) umožňující detekci proteinových antigenů a všechny evaluované testy využívají tuto metodu. Pro vyhodnocení testů byl použitý inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 (NRL_240/2021). Jedná se o variantu B1.1.7 (tzv. britskou variantu), která je v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru v České republice. K inaktivaci došlo v autorizované laboratoři tak, aby nebyla narušena antigenní struktura viru.

Studie byla provedena v laboratoři společnosti Bioinova dne 31.3.2021 s cílem přispět k vědecké diskuzi o účinnosti náhodně vybraných antigenních testů. Metoda použití inaktivovaných virů řeší analýzu citlivosti testů, u kterých je cílem detekce víc než jeden antigen a nehodí se tak pro hodnocení pomocí singletního purifikovaného antigenu. Navíc lze takovou metodou hodnotit citlivost antigenních testů na různé izolované varianty SARS-CoV-2.

Tabulka 1. V tabulce jsou uvedeni výrobci, názvy testů a šarže.

Postup:

Roztok viru (1,6 x 105 PFU/ml) byl rozředěn na tři různé koncentrace: 1 x 104, 1 x 103, 0,5 x 103 odpovídající 10 000, 1 000, respektive 500 virových partikulí. Odběrové štětičky byly ponořeny do roztoku s virem a každý test byl dále použitý podle odpovídajícího Návodu k použití (množství aplikovaného pufru, čas inkubace atd.). Testy byly hodnoceny vizuálně (viz obrázky v Příloze). Všechny testy byly provedeny v duplikátech.

Výsledky:

Výsledky vizuálního hodnocení citlivosti testů jsou uvedeny v Tabulce 2. Při nejvyšší koncentraci viru byl pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech testovaných souprav, zatímco na koncentraci 1 000 virových partikulí na ml byly citlivé jen 4 antigenní testy. Při další snížení virové nálože na 500 virů/ml byl pozitivní signál pozorován jen u 3 testů – Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Naopak jako nejméně citlivé se jeví antigenní testy od výrobců Singclean Medical Products a LEPU MEDICAL TECHNOLOGY a ECOTEST.

Tabulka 2. Testy byly hodnoceny 5 pracovníky. Intenzita byla stanovena na základě relativního vizuálního zhodnocení (viz obrázky v Příloze). Pozitivita – počet pozitivních testů/počet provedených testů.

Výsledky této studie je nutné interpretovat ve vztahu k použité metodice. Studie byla provedena výhradně pro výzkumné účely.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru