Clever Monitor: Výhodná investice do softwarové firmy? Z tří milionů se investorovi vrátil jeden

Téma týdne
„Internetový mág“ Lukáš Hakoš se pravděpodobně dodnes snaží zhodnocovat svůj příběh nadaného devítiletého kluka, který napsal dopis do Microsoftu a jemuž odepsal „sám velký“ Bill Gates. Mediálně i investičně. Dvacet let starý příběh ale už dnes spíše připomíná prázdnou skořápku: Na realizaci svých plánů a projektů už Hakoš zřejmě pár let nemá dost vlastních peněz.
Dvacet let starý příběh už dnes spíše připomíná prázdnou skořápku. Reprofoto: Facebook

Své o tom ví Pavel Novák z Litoměřic, který v lednu 2018 půjčil ze své prosperující firmy Cargonet tři miliony korun softwarové firmě Clever Monitor, jejímž je Hakoš jednatelem a zprostředkovaně také jedním z vlastníků.

Hakoš totiž má podíl 21,7 % v britské firmě Clever Monitor International Limited založené loni v květnu se základním jměním ve výši 865,39 liber, která český Clever Monitor z 90 procent vlastní.

Pavel Novák kontaktoval redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) poté, co jsme začátkem února upozornili na to, že za lednovou stomilionovou emisi firemních dluhopisů softwarová firma Clever Monitor ručit nebude.

Zdroj: Facebook

Tři miliony korun plus roční úrok ve výši osmi procent měla Novákova firma na základě smlouvy o tvorbě statického kapitálu dostat zpět už 4. ledna 2019. Ale nestalo se. Firma a její jednatel Lukáš Hakoš se neměli k tomu, aby půjčené peníze vrátili.

To vše se odehrálo v době, kdy na český trh firemních dluhopisů vstoupila emise, která má ambici získat od investorů během letošního roku sto milionů korun a z níž má být financována „dravá softwarová společnost Clever monitor“. Podrobnosti v backlinku níže.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Žaloba a trestní oznámení

O vrácení půjčených firemních finančních prostředků pan Novák se softwarovou firmou jednal i v dalších týdnech. Bez výsledku. Proto podal u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod. „Policie České republiky ze zákona nesděluje informace o konkrétních subjektech zúčastněných na trestním řízení,“ odpověděla redakci FAEI.cz vrchní komisařka Lenka Sikorová. Redakce FAEI.cz nicméně zná číslo jednací spisu v policejní databázi.

Sabina Prokopcová z agentury Media:list, která softwarovou firmu Clever Monitor mediálně zastupuje, na většinu dotazů naší redakce pro společnost Clever Monitor i na otázky určené jejímu jednateli Hakošovi odmítla odpovědět.

„Celá záležitost s osobou pana Nováka má v současné době trestněprávní charakter, který nemáme mandát v tuto chvíli jakkoliv komentovat,“ uvedla mj. Prokopcová a nabídla osobní setkání, na němž si chtěla vyjasnit „některé nepřesnosti a tvrzení“, které naše redakce údajně uvedla ve svých otázkách.

Jak v téže době zjistila redakce portálu FAEI.cz, koncem letošního února Městský soud v Praze také neveřejně projednával celkem pět trestních odvolání, které se týkaly Lukáše Hakoše.

Zdroj: legal.pecina.cz

Ve firmě prý o půjčce nevěděli

„Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ sdělil redakci FAEI.cz Pavel Novák. Jeho firmě Cargonet se zatím vrátil jen jeden milion korun, a to po částech a od různých subjektů v období od 19. února do 1. března.

„Ani jednou to ale nebylo z bankovního účtu společnosti Clever Monitor, ale z účtů spřízněných, nebo jinak propojených firem,“ vysvětluje Novák. „O půjčce (od společnosti Cargonet – pozn. red.) ve firmě Clever Monitor údajně do začátku února nevěděli, což mi tvrdil jak účetní firmy, Jakub Šplíchal, tak výkonný ředitel Jan Svoboda,“ dodává majitel litoměřické spediční společnosti.

Peníze byly z Novákovy firmy Cargonet odeslány na číslo účtu uvedeného ve smlouvě se společností Clever Monitor. Foto: Archiv

Akvizice internetového matadora

Clever Monitor má své hlavní sídlo a vývoj v Praze, ale pobočky má i jinde ve světě. Konkrétně v Berlíně, Dubaji, Londýně, Paříži či Singapuru. Tyto „huby“ slouží především k prodeji, tvrdí firma.

Firma má celkem přes 40 zaměstnanců a v březnu oznámila akvizici internetového matadora Ivo Kramoliše, který má mít na starosti budování globální obchodní strategie, spolupráci na řízení obchodních týmů v Evropě i v zámoří a dohled nad veškerými pobočkami společnosti.

V době publikování tiskové zprávy už ale Kramoliš byl šestým týdnem (od začátku února 2019 – pozn. red.) klíčovým manažerem softwarové firmy, jak potvrdila naší redakci její PR agentura. A sám internetový matador, jak vyplynulo z našeho telefonického rozhovoru, neměl ani tušení o problémech s třímilionovou půjčkou, která předcházela letošní stomilionové emisi obligací pro softwarovou firmu Clever Monitor.

(Pokračování zítra)

PSALI JSME:
Od KKIG investičního fondu ke Startec Ventures

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB