Své o tom ví Pavel Novák z Litoměřic, který v lednu 2018 půjčil ze své prosperující firmy Cargonet tři miliony korun softwarové firmě Clever Monitor, jejímž je Hakoš jednatelem a zprostředkovaně také jedním z vlastníků.
Hakoš totiž má podíl 21,7 % v britské firmě Clever Monitor International Limited založené loni v květnu se základním jměním ve výši 865,39 liber, která český Clever Monitor z 90 procent vlastní.
Pavel Novák kontaktoval redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) poté, co jsme začátkem února upozornili na to, že za lednovou stomilionovou emisi firemních dluhopisů softwarová firma Clever Monitor ručit nebude.
Tři miliony korun plus roční úrok ve výši osmi procent měla Novákova firma na základě smlouvy o tvorbě statického kapitálu dostat zpět už 4. ledna 2019. Ale nestalo se. Firma a její jednatel Lukáš Hakoš se neměli k tomu, aby půjčené peníze vrátili.
To vše se odehrálo v době, kdy na český trh firemních dluhopisů vstoupila emise, která má ambici získat od investorů během letošního roku sto milionů korun a z níž má být financována „dravá softwarová společnost Clever monitor“. Podrobnosti v backlinku níže.
Žaloba a trestní oznámení
O vrácení půjčených firemních finančních prostředků pan Novák se softwarovou firmou jednal i v dalších týdnech. Bez výsledku. Proto podal u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod. „Policie České republiky ze zákona nesděluje informace o konkrétních subjektech zúčastněných na trestním řízení,“ odpověděla redakci FAEI.cz vrchní komisařka Lenka Sikorová. Redakce FAEI.cz nicméně zná číslo jednací spisu v policejní databázi.
Sabina Prokopcová z agentury Media:list, která softwarovou firmu Clever Monitor mediálně zastupuje, na většinu dotazů naší redakce pro společnost Clever Monitor i na otázky určené jejímu jednateli Hakošovi odmítla odpovědět.
„Celá záležitost s osobou pana Nováka má v současné době trestněprávní charakter, který nemáme mandát v tuto chvíli jakkoliv komentovat,“ uvedla mj. Prokopcová a nabídla osobní setkání, na němž si chtěla vyjasnit „některé nepřesnosti a tvrzení“, které naše redakce údajně uvedla ve svých otázkách.
Jak v téže době zjistila redakce portálu FAEI.cz, koncem letošního února Městský soud v Praze také neveřejně projednával celkem pět trestních odvolání, které se týkaly Lukáše Hakoše.
Ve firmě prý o půjčce nevěděli
„Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ sdělil redakci FAEI.cz Pavel Novák. Jeho firmě Cargonet se zatím vrátil jen jeden milion korun, a to po částech a od různých subjektů v období od 19. února do 1. března.
„Ani jednou to ale nebylo z bankovního účtu společnosti Clever Monitor, ale z účtů spřízněných, nebo jinak propojených firem,“ vysvětluje Novák. „O půjčce (od společnosti Cargonet – pozn. red.) ve firmě Clever Monitor údajně do začátku února nevěděli, což mi tvrdil jak účetní firmy, Jakub Šplíchal, tak výkonný ředitel Jan Svoboda,“ dodává majitel litoměřické spediční společnosti.
Akvizice internetového matadora
Clever Monitor má své hlavní sídlo a vývoj v Praze, ale pobočky má i jinde ve světě. Konkrétně v Berlíně, Dubaji, Londýně, Paříži či Singapuru. Tyto „huby“ slouží především k prodeji, tvrdí firma.
Firma má celkem přes 40 zaměstnanců a v březnu oznámila akvizici internetového matadora Ivo Kramoliše, který má mít na starosti budování globální obchodní strategie, spolupráci na řízení obchodních týmů v Evropě i v zámoří a dohled nad veškerými pobočkami společnosti.
V době publikování tiskové zprávy už ale Kramoliš byl šestým týdnem (od začátku února 2019 – pozn. red.) klíčovým manažerem softwarové firmy, jak potvrdila naší redakci její PR agentura. A sám internetový matador, jak vyplynulo z našeho telefonického rozhovoru, neměl ani tušení o problémech s třímilionovou půjčkou, která předcházela letošní stomilionové emisi obligací pro softwarovou firmu Clever Monitor.
(Pokračování zítra)