ČNB bude do konce roku ve snižování úrokových sazeb opatrnější

V pondělí zveřejněný zápis z červnového zasedání České národní banky (ČNB) signalizuje opatrnější snižování sazeb v nejbližších měsících. Zatímco v červnu tuzemská centrální banka počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 procenta, pro druhou polovinu roku bude na stole zvolnění tempa uvolňování měnové politiky na standardního čtvrtprocentního bodu.
Podle guvernéra ČNB Aleše Michla by měla bankovní rada tuzemské centrální banky svých na příštích jednáních diskutovat o možnostech zpomalit snižování sazeb nebo je na nějaký čas stabilizovat. Ilustrační foto: ČNB

Bankovní rada ČNB nadále akcentuje především proinflační rizika a nejistoty výhledu. Tím hlavním je vývoj na trhu práce, který zůstává extrémně napjatý a generuje překvapivě silné mzdové tlaky. Ve hře je navíc i podstatný růst platů ve veřejném sektoru.

S vývojem na trhu práce je zčásti spojeno i riziko setrvačné inflace v sektoru služeb, například v segmentu pohostinství a hoteliérství. V neposlední řadě je z pohledu ČNB proinflačním rizikem i oživení aktivity na realitním trhu nebo rozvolnění konsolidačního úsilí vlády ve volebním roce 2025.

Dle guvernéra ČNB Aleše Michla by měla bankovní rada měla na příštích jednáních diskutovat o možnostech zpomalit snižování sazeb nebo sazby na nějaký čas stabilizovat. To je v souladu s naším základním scénářem, který na příštích zasedáních počítá s poklesem sazeb o 25 bazických bodů.

Na konci roku vidíme repo sazbu na úrovni čtyř procent, tedy včetně taktické pauzy v cyklu snižování sazeb na konci roku. Důvodem bude krátkodobé zvýšení inflace dané statistickou hrou v podobě nižší srovnávací základny a také možná obava o rozsah tradičního lednového přecenění.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB