ČNB se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 a 50 bazických bodů

Těsně před začátkem mediální karantény České národní banky (ČNB) byly ve středu zveřejněny rozhovory dvou centrálních bankéřů, konkrétně guvernéra Aleše Michla a viceguvernéra Jana Fraita.
Viceguvernér ČNB Jan Frait řekl, že s ohledem na stále vysokou úroveň si může tuzemská centrální banka stále může dovolit snižovat úrokové sazby rychlejším tempem. Ilustrační foto: ČNB

Guvernér ČNB v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že bankovní rada se bude na zasedaní příští čtvrtek rozhodovat, zdali bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb o 50 bazických bodů či tempo jejich poklesu zmírní na pouhých 25 bazických bodů. Obě varianty jsou podle guvernéra nyní stejně pravděpodobné a měnová politika by v obou případech podle jeho slov zůstala v restriktivním módu.

Aleš Michl také zmínil, že je pro něj důležité, aby nedošlo k poklesu sazeb s delší splatností, což ale neočekává, když komunikace bankovní rady bez ohledu na výsledek červnového zasedání zůstane podle jeho slov jestřábí. Guvernér uvedl i to, že by neměl problém po případném červnovém snížení o 50 bazických bodů pokles sazeb v případě potřeby na dalších zasedáních zastavit.

Viceguvernér Frait pak v rozhovoru pro Reuters řekl, že s ohledem na stále vysokou úroveň si může ČNB stále dovolit úrokové sazby snižovat rychlejším tempem.

Stejně jako guvernér Michl a dříve viceguvernérka Zamrazilová uvedl, že na červnovém zasedání se bude rozhodovat mezi snížením o 25 a 50 bazických bodů.

Která varianta zvítězí, ale podle jeho slov rozhodne až diskuze na samotném jednání bankovní rady. Jak Michl, tak i Frait vidí repo sazbu na konci letošního roku kolem čtyř procent. Na očekávání finančního trhu ohledně výsledku červnového rozhodnutí ČNB aktuální vyjádření centrálních bankéřů vliv neměla. Trh tedy nadále a poměrně jednoznačně čeká snížení o 25 bazických bodů.

K tomu se kvůli překvapivě rychlému růstu mezd v letošním prvním čtvrtletí přikláníme i my, i když nejistota kolem výsledku červnového zasedání je vysoká. Česká koruna ve středu pokračovala v mírném oslabujícím trendu a její kurz se vůči euru dostal nad 24,90 CZK/EUR. Hlavní měnový kurz eura k americkému dolaru zůstal v podstatě beze změny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB