ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun

Názor
Vládní konsolidační balíček, který nyní prochází legislativním procesem, v případě schválení sníží v příštím roce dynamiku růstu české ekonomiky o 0,9 procentního bodu, předpokládá Česká národní banka (ČNB).
Nižší výdaje domácnosti se příští rok zásadně promítnou v celkově slabším výkonu ekonomiky, předpokládá ČNB. Uvedl to viceguvernér ČNB Jan Frait na pravidelném setkání s analytiky. Ilustrační foto: ČNB

Údaj uvedl v tomto týdnu viceguvernér ČNB Jan Frait na pravidelném setkání s analytiky. Tuzemská ekonomika by v příštím roce měla podle tuzemské centrální banky růst tempem 2,3 procenta, vyplývá z její nově zveřejněné prognózy.

Stěžejním zdrojem poklesu růstu hrubého domácího produktu (HDP), jejž konsolidační balíček způsobí, bude podle Fraita snížení takzvaného disponibilního příjmu domácností. Ty kvůli růstu daňové a odvodové zátěže zkrátka budou mít – v porovnání se situací bez schválení balíčku – méně finančních prostředků, s nimiž mohou volně nakládat.

Nižší výdaje domácnosti se pak zásadně promítnou v celkově slabším výkonu ekonomiky. Ta jako celek tak při poklesu růstu o 0,9 procentního bodu, jak jej prognózuje ČNB, přijde v příštím roce o zhruba 70 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda riskuje, že svým balíčkem naštve úplně všechny

Zavřít reklamu ×
  1. Domnívám se, že tento odhad je velice umírněný a možná i hraničí s jistou dávkou povinné servilnosti vůči Fialově vládě.

  2. Fiala ničemu nerozumí,ten,co si říká prezident,ten podepíše vše,co mu předloží.Cestovatel.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.