ČNB má rezervy na rok až rok a půl devizových intervencí

„Nemyslím si, že by Česku hrozila měnová krize, jak v aktuálním reportu tvrdí Nomura. Jsme na cestě se ke krizi a bankrotu přiblížit, ještě ale máme spoustu času. Musíme začít pracovat na změnách, a to všichni,“ konstatoval na 2. ALTER EKOnomickém fóru Mikuláš Pýcha, ředitel odboru strategických řízení Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).
ČNB přešlapuje na místě, sazby už nezvyšuje, ačkoliv se domnívám, že by to ještě mělo svůj efekt, uvedl v debatě Mikuláš Pýcha z EGAP. Ilustrační foto: ČNB

V debatě hovořil prorektor Vysoké školy ekonomické, docent Pavel Hnát s Jiřím Plecitým, global key acccount managerem společnosti Linet; dalším hostem byl ředitel odboru strategických řízení Exportní garanční a pojišťovací společnosti [EGAP] Mikuláš Pýcha. Jejich tématem je strategická soběstačnost Česka a Evropy jako takové.

„Je tu obrovská nejistota a my se na ni musíme připravit. Není problém to, jestli potřebujeme více pracovníků nebo méně, ale je problém, pokud to špatně naplánujeme. Pokud připravíme firmu na to, že bude globální recese, ale nastává růst – zažili jsme to během covidu –, tak musíte shánět další zaměstnance a připravit na to celý řetězec včetně dodavatelů,“ uvedl Plecitý ze světově úspěšné tuzemské společnosti, která vyrábí zdravotní lůžka a další pomůcky pro zdravotnictví. Každá firma si podle něj musí udělat odhad budoucnosti správně, protože pak pro ni může být krize příležitostí.

PSALI JSME:
Česku hrozí dramatický pád jeho měny, varuje největší japonská investiční banka

Mikuláš Pýcha uvedl, že by se nevzdával měnové autonomie České republiky. „Jsem zastáncem toho českou korunu ponechat,“ řekl. Vyjádřil se také k nedávné zprávě největší japonské investiční banky Nomura. Podle ní Česku hrozí, že se během nadcházejícího roku dostane do závažné měnové krize. „Trošku nás hodili do pytle s Maďarskem, které je na tom výrazně hůř. Naše národní banka má jedny z největších devizových rezerv v poměru k HDP (hrubý domácí produkt, pozn. red.),“ uvedl Pýcha.

Podle něj má Česká národní banka (ČNB) takové zásoby devizových rezerv, že by ještě rok, rok a půl, mohla intervenovat ve prospěch tuzemské měny. Současně ale podrobil centrální banku kritice: „Měnová autorita, ČNB, přešlapuje na místě, sazby už nezvyšuje, ačkoliv se domnívám, že by to ještě mělo svůj efekt. Snaží se inflaci tlumit devizovými rezervami, a posilovat domácí měnu, ale to je jenom krátkodobé řešení.“ Podle Pýchy už je postupně vidět, že tempu růstu tuzemské ekonomiky klesá. „Inflace zatím až tak výrazně nezpomaluje, i když už je za vrcholem,“ dodal.

PSALI JSME:
Rezignovala Česká národní banka na boj s inflací?

Řečníci v diskusi souhlasili s upevňováním soběstačnosti, ale současně varovali před protekcionismem. „Tam bych byl opatrný. Protože nevím, jak by tuto rétoriku vnímali naši partneři nejenom v rozvojových zemích, ale i v Severní Americe,“ prohlásil Jiří Plecitý. Obdobně se vyjádřil Mikuláš Pýcha. Podle něj nezdravá míra protekcionismu nutně povede hlavně k vyšším nákladům.

„A to stát nezaplatí z ničeho jiného než z peněz lidí,“ upřesňuje s tím, že jsou i obory, kde je soběstačnost klíčová. Jako příklad Pýcha uvedl farmaceutický nebo energetický průmysl. Také ale dodává, že v tomto ohledu je iniciativa hodně na firmách. Stát je může podpořit, ony samy ale musejí fungovat tak, aby diverzifikovaly rizika z hlediska dodavatelů. Plecitý v této souvislosti prohlásil, že Linet nepřemýšlí o tom, že by přesunul výrobu do zemí, kde by zaplatil za lidskou práci méně.

Záznam celého 2. ALTER EKOnomického fóra najdete na YouTube @AlterEkoCZ. Podrobnosti o debatách a akcích pořádaných platformou Alter Eko v roce 2023 pak na webu www.altereko.info.

PSALI JSME:
Linet Group: Hlavní akcionář Zbyněk Frolík se přesouvá do dozorčí rady

Zavřít reklamu ×
  1. Na záchranu ekonomiky je pozdě. Za peníze,které leží ladem v ČNB se měl znárodnit ČEZ a elektřina mohla být za 1.5 kč/kwh. Občané nemuseli pro podporu na bydlení,podniky nemusely zavírat nebo se stěhovat za levnější energií….Stačilo málo a mohlo být vše v pohodě. Inflace mohla být dávno poražena. Francie se nikoho neptala a znárodnila výrobu elektřiny ačkoliv tam měl stát mnohem menší podíl než tady má ve firmě ČEZ.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.