ČNB odstartovala cyklus rostoucích úrokových sazeb

Názor
Česká národní banka (ČNB) na svém měnově politickém zasedání minulou středu zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,50 procenta. Dnes zveřejněný zápis z tohoto jednání nabízí podrobnosti týkající se zmíněného rozhodnutí.
Vojtěch Benda, který dlouhodobě patří k největším jestřábům současné bankovní rady ČNB, se oproti ostatním jejím členům více obává současných proinflačních tlaků. Foto: ČNB

Již nyní tak víme, že pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů (bb) hlasoval člen bankovní rady Vojtěch Benda, který se oproti zbytku rady více obává současných proinflačních tlaků. Připomeňme, že Benda dlouhodobě patří k největším jestřábům současné bankovní rady. Zápis zmiňuje také to, že centrální banka na začátku pandemie snížila úrokové sazby více, než bylo nutné k dosažení cíle cenové stability, a nyní si tak může dovolit sazby zvyšovat rychleji.

Obdobně to vnímá i viceguvernér Marek Mora, který však spolu s guvernérem Rusnokem, viceguvernérem Nidetzkým a členem bankovní rady Holubem hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bb. Zmíněná většina bankovní rady rovněž vnímá rizika vychýlená v proinflačním směru, zároveň však nechce vyslat signál, že je nucena se zpřísňováním měnové politiky spěchat a proto se tedy přiklání k standardnímu zvýšení sazeb o 25 bb.

Pro pokračující stabilitu úrokových sazeb hlasovali členové bankovní rady Michl a Dědek. Oba zdůraznili především to, že koronavirové pandemie není ještě plně pod kontrolou.

PSALI JSME:
Éra levných peněz končí. Úroky se zvyšují

Zápis ze zasedání bankovní rady tak potvrdil, že zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo minulou středu sice první, ale určitě ne poslední v letošním roce. Je zřejmé, že většina bankovní rady se již neobává možné další plošné uzávěry ekonomiky, a to především s ohledem na zvyšující se proočkovanost populace.

Oproti očekávání rychlejší rozvolnění protiepidemických restrikcí navíc zřejmě povede k vyššímu růstu ekonomiky v letošním roce. To, společně s nadále napjatým trhem práce a rostoucími cenami komodit na světových trzích, vytváří tlak na růst tuzemských cen. Centrální bankéři tak vyslali signál, že je čas na postupný návrat úrokových sazeb zpět k obvyklým úrovním.

Vyšší inflace by totiž mohla ohrozit ukotvenost inflačních očekávání poblíž dvouprocentního inflačního cíle. Bankéři tak očekávají, že úrokové sazby budou pokračovat v růstu v druhé polovině roku. My pro letošní rok očekáváme ještě dvě zvýšení základní repo sazby, každé o 25 bb. Ta by tak koncem roku měla dosáhnout jednoho procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českem obchází strašák inflace. Zdraží nejen hypotéky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.