ČNB odstartovala cyklus rostoucích úrokových sazeb

Názor
Česká národní banka (ČNB) na svém měnově politickém zasedání minulou středu zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,50 procenta. Dnes zveřejněný zápis z tohoto jednání nabízí podrobnosti týkající se zmíněného rozhodnutí.
Vojtěch Benda, který dlouhodobě patří k největším jestřábům současné bankovní rady ČNB, se oproti ostatním jejím členům více obává současných proinflačních tlaků. Foto: ČNB

Již nyní tak víme, že pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů (bb) hlasoval člen bankovní rady Vojtěch Benda, který se oproti zbytku rady více obává současných proinflačních tlaků. Připomeňme, že Benda dlouhodobě patří k největším jestřábům současné bankovní rady. Zápis zmiňuje také to, že centrální banka na začátku pandemie snížila úrokové sazby více, než bylo nutné k dosažení cíle cenové stability, a nyní si tak může dovolit sazby zvyšovat rychleji.

Obdobně to vnímá i viceguvernér Marek Mora, který však spolu s guvernérem Rusnokem, viceguvernérem Nidetzkým a členem bankovní rady Holubem hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bb. Zmíněná většina bankovní rady rovněž vnímá rizika vychýlená v proinflačním směru, zároveň však nechce vyslat signál, že je nucena se zpřísňováním měnové politiky spěchat a proto se tedy přiklání k standardnímu zvýšení sazeb o 25 bb.

Pro pokračující stabilitu úrokových sazeb hlasovali členové bankovní rady Michl a Dědek. Oba zdůraznili především to, že koronavirové pandemie není ještě plně pod kontrolou.

PSALI JSME:
Éra levných peněz končí. Úroky se zvyšují

Zápis ze zasedání bankovní rady tak potvrdil, že zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo minulou středu sice první, ale určitě ne poslední v letošním roce. Je zřejmé, že většina bankovní rady se již neobává možné další plošné uzávěry ekonomiky, a to především s ohledem na zvyšující se proočkovanost populace.

Oproti očekávání rychlejší rozvolnění protiepidemických restrikcí navíc zřejmě povede k vyššímu růstu ekonomiky v letošním roce. To, společně s nadále napjatým trhem práce a rostoucími cenami komodit na světových trzích, vytváří tlak na růst tuzemských cen. Centrální bankéři tak vyslali signál, že je čas na postupný návrat úrokových sazeb zpět k obvyklým úrovním.

Vyšší inflace by totiž mohla ohrozit ukotvenost inflačních očekávání poblíž dvouprocentního inflačního cíle. Bankéři tak očekávají, že úrokové sazby budou pokračovat v růstu v druhé polovině roku. My pro letošní rok očekáváme ještě dvě zvýšení základní repo sazby, každé o 25 bb. Ta by tak koncem roku měla dosáhnout jednoho procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českem obchází strašák inflace. Zdraží nejen hypotéky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru