Českem obchází strašák inflace. Zdraží nejen hypotéky

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na včerejším svém červnovém zasedání zvýšila svou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,50 procenta. Přinášíme k tomu komentáře tuzemských ekonomů.
Bankovní rada České národní banky na včerejším svém červnovém zasedání zvýšila svou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň půl procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Podpora zvýšení úroků byla před červnovým zasedáním avizována většinou členů bankovní rady, zvýšení sazeb tedy pro finanční trh nepředstavuje překvapení,“ informoval redakci FAEI.cz Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Rozhodnutí o zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,50 % bylo podle jeho názoru v případě červnového zasedání na finančním trhu očekáváno, neboť podporu pro takový krok vyjádřila v uplynulých týdnech většina členů sedmičlenné bankovní rady české centrální banky.

„Zvýšení úrokových sazeb má za cíl tlumit inflační tlaky, jež jsou spojeny s oživením ekonomiky a s uvolňováním omezení souvisejících s pandemií, jakož i s růstem cen komodit,“ uvedl ekonom a dodal, že po maďarské centrální bance je ČNB druhou centrální bankou v EU, která učinila krok ve směru zpřísňování měnové politiky v situaci, kdy vzhledem k růstu inflace jsou úrokové sazby na neúměrně nízké úrovni.

PSALI JSME:
ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu na 0,50 %

Prevence přehřátí ekonomiky

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské společnosti Moore Czech Republic, se česká vláda ještě do nedávna soustředila na záchranu hospodářství. Současné rozhodnutí ČNB je, jak sdělil redakci, prvním krokem k prevenci přehřátí ekonomiky.

„Česko obchází strašák inflace, přehřátí realitního trhu a další. V následujících měsících se dá očekávat opakované zvyšování sazeb a přísnější podmínky poskytování úvěrů, zvláště hypotečních. Firmy si budou půjčovat dráž a pro řadu obyvatel se stane vlastní bydlení nedostupné. Bohužel je to daň za stabilizaci trhu a hospodářství,“ uvedl Kymlička.

Na hypotéky se ve svém komentáři, které poskytl naší redakci, zaměřil také Viktor Mejzlík ze společnosti GarantovanýNajem.cz: Rozhodnutí ČNB se podle něj velmi brzy projeví ve zvyšování úroků u hypoték.

PSALI JSME:
Sazby hypoték rostou, ale zájem o ně nepolevuje

Zvýšení měsíčních splátek hypoték

„ČNB navíc avizovala, že přistoupí ke zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Tato kombinace způsobí to, že velkému počtu lidí se znepřístupní možnost vlastního bydlení. Negativním dopadem bude růst nájmů, zejména v Praze, Brně a krajských městech,“ konstatoval Mejzlík.

„Předpokládám, že v horizontu nejbližších týdnů až jednoho měsíce bude docházet k mírnému zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Bude zajímavé sledovat, kteří poskytovatelé hypotečních úvěrů již očekávané zvýšení do sazeb zakomponovali, a kteří zatím ne,“ informoval redakci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Podle jeho názoru můžeme u hypotečních úvěrů očekávat mírný nárůst v rozmezí 0,1-0,2 procentního bodu. „Pro žadatele o hypotéku se tak financování vlastního bydlení může stát opět o něco komplikovanější, neboť se budou muset připravit na zvýšení měsíčních splátek,“ uvedl Novák.

PSALI JSME:
Lidé si letos na hypotéky půjčili už tolik peněz, jako za celý rok 2019

Úrokové sazby se letos ještě zvednou

„Z mého pohledu jde o reakci na růst inflace, která se nyní pohybuje nad třemi procenty, což je mimo dlouhodobý cíl ČNB. Zároveň to též zapadá do komunikace (centrální, pozn. red.) banky, kdy dochází k rapidnímu uvolňování proticovidových opatření, ekonomice se relativně daří a nezaměstnanost je stále nízká. Inflace je pod drobnohledem ani ne tak kvůli své výši, jako spíše kvůli svému skokovému nárůstu,“ vyjádřil se analytik ke zvýšení sazeb.

Květnová prognóza ČNB očekává další zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku, v prosinci by se dle prognózy ČNB mohla repo sazba dostat až na úroveň 1,25 procenta s výhledem na další růst v průběhu roku 2022.

„Osobně pro zbytek letošního roku očekávám dvojí zvýšení úrokových sazeb, pravděpodobně v srpnu a listopadu, tedy vždy při příležitosti zveřejnění nové čtvrtletní prognózy z dílny ČNB,“ uvedl Radomír Jáč z Generali Investments CEE s tím, že očekává, že repo sazba bude koncem letošního roku činit jedno procento.

PSALI JSME:
Zdražuje téměř všechno

Maďarské prvenství

Tuzemská centrální banka je, jak Jáč připomněl, druhou centrální bankou v Evropské unii, která se v rámci ústupu pandemie rozhodla zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb a vážněji se věnovat sílícímu se riziku vyšší inflace.

„Pomyslné prvenství si odnesla maďarská centrální banka, jež zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu toto úterý, z úrovně 0,60 procenta na 0,90 procenta, a dala najevo, že úroky v Maďarsku porostou i v dalších měsících,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments.

Podle jeho názoru by výhledu měnové politiky a konkrétní kroky středoevropských centrálních bank měly pomoci příslušným měnám v posílení vůči euru, což platí jak o české koruně, tak o maďarském forintu. Posílit podle něj ale může i polský zlotý. Tržní úrokové sazby u našich severních soudů totiž rostou, což by mělo v následujících čtvrtletích vést k posílení také polskou měnu.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru