ČNB ponechala hypoteční limity beze změny

Česká národní banka (ČNB) dnes oznámila rozhodnutí o nastavení makroobezřetnostní politiky. V zátěžových testech, které centrální banka periodicky provádí, tuzemský bankovní systém potvrdil svou kapitálovou sílu a celkovou stabilitu. Bankovní rada ČNB schválila navýšení proticyklické kapitálové rezervy pro tuzemské banky na 1 % s platností od poloviny příštího roku. Limity pro poskytování hypoték zůstaly beze změny.
Bankovní rada ČNB schválila navýšení proticyklické kapitálové rezervy pro tuzemské banky. Ilustrační foto: ČNB

„Guvernér ČNB Jiří Rusnok vyzdvihl historicky rekordní kapitálovou vybavenost bankovního sektoru. Na druhou stranu zmínil i přetrvávající systémové riziko, kvůli kterému ještě centrální bankéři vyčkají se zpřísňováním limitů na hypotéky, a to i přes rychlý růst jejich objemu v posledních měsících,“ sdělil redakci FAEI.cz ekonom Komerční banky František Táborský.

Tento krok však lze podle něj očekávat až na přelomu roku. V polovině příštího roku totiž centrální bankéři očekávají, že se ekonomika již bude nacházet v normálním stavu, což byl i hlavní důvod zvýšení proticyklické rezervy pro banky.

Tuzemský bankovní systém podle Miroslava Zámečníka, ekonomického analytika České bankovní asociace (ČBA), i nadále patří v celoevropském srovnání k vysoce nadprůměrně kapitalizovaným, což by platilo i podle alternativního, nepříznivého scénáře.

„Z pohledu ČBA nejde o překvapení, již od konce říjnového moratoria jsme získávali jistotu, že kvalita portfolia úvěrů zůstala na velmi solidní úrovni. Podíl „špatných úvěrů“ (tzv. stupeň 3) po skončení moratoria dosáhl jen 2,6 procenta, a v případě rychle rostoucího objemu hypoték jsou nevýkonné úvěry u hypoték nadále pod hladinou jednoho procenta,“ informoval Zámečník redakci.

PSALI JSME:
Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Podle analytika lze s povděkem kvitovat skutečnost, že ČNB v oblasti hypoték nezměnila svoje doporučení a nadále bude případy uvolnění úvěrových standardů řešit v rámci individuální dohlídky jednotlivých bankovních domů.

Poměrový ukazatel LTV, jak Zámečník dodal, tedy zůstal na hodnotě 90 procent, což představuje spoluúčast žadatele o hypotéku ve výši deseti procent. „U průměrné hypotéky ve výši 3,2 milionu korun to znamená, že žadatel o hypotéku musí v hotovosti složit 320 tisíc,“ uvedl.

Faktorem, který nyní může podle Zámečníka omezit poptávku po hypotečních úvěrech, jsou úrokové sazby. Pokud by došlo k jejich rychlejšímu růstu na trhu, popřípadě by sama ČNB své úrokové sazby zvedla, pak by bezpochyby došlo k oslabení poptávky po hypotečních úvěrech.

„Navýšením proticyklické kapitálové rezervy o půl procentního bodu (na 1 % s účinností od července příštího roku) ponechává ČNB prostor reagovat v mezidobí na případný negativní vývoj, a zároveň signalizuje návrat k normálu,“ uzavřel ekonomický analytik ČBA.

PSALI JSME:
První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok pro Deník N uvedl, že růst úrokových sazeb v letošním roce o více než půl procentního bodu sice nelze vyloučit, podle něj je však méně pravděpodobný. Rusnok očekává, že …

Akcie mírně rostly, koruna lehce oslabila

Nálada finančního trhu včera zůstávala lehce pozitivní. K tomu mohly přispět předchozí výroky členů Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), kteří vyjádřili přesvědčení o přechodnosti současného zrychleného …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covidová krize potrvá minimálně tři roky, obávají se Češi

Průzkum
Českem obchází strach z nezaměstnanosti. Ztráty práce se obává nadpoloviční počet lidí, finančních ztrát dokonce více než 60 procent obyvatel. A bezmála polovina populace se obává, že současná krize potrvá tři roky nebo dokonce déle. Ukazuje to aktuální průzkum společnosti BNP Paribas Cardif.
Rolovat nahoru