ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

Analýza
Česká národní banka (ČNB) podle očekávání na dnešním měnově politickém zasedání úrokové sazby neměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 procenta a změn nedoznala ani diskontní a lombardní sazba (0,05 % a 1,00 %). Hlavní důvodem pro pokračující stabilitu úrokových sazeb je i nadále nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie a ekonomiky.
Centrální bankéři již dříve uvedli, že preferují stabilitu úrokových sazeb po celé první pololetí a že nechtějí zpřísňování měnové politiky uspěchat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stále nízký podíl proočkované populace totiž nevylučuje výskyt další pandemické vlny. Není navíc zcela zřejmé, jak se bude vyvíjet hospodářství poté, co dojde k rozvolnění protiepidemických opatření a ke snížení podpory ze strany státu.

Sami centrální bankéři již dříve uvedli, že preferují stabilitu úrokových sazeb po celé první pololetí, když nechtějí zpřísňování měnové politiky uspěchat. Předčasné zvýšení sazeb by totiž mohlo ohrozit oživení ekonomiky, které bude v prvních fázích ještě křehké.

Více než rozhodnutí o výši sazeb tak dnes pozornost upoutá zejména nová prognóza centrální banky. Ta podle našeho názoru bude zahrnovat nižší růst ekonomiky v letošním roce. Na horším výhledu by se mělo podepsat výrazné zhoršení pandemie na začátku letošního roku, s kterým únorová prognóza nepočítala.

Centrální banka v únorové prognóze očekávala růst hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce o 2,2 procenta a patřila na trhu k nejpesimističtějším. V případě, že dojde k dalšímu snížení tohoto odhadu, rozdíl oproti tržnímu konsensu se ještě zvýší.

Trh totiž odhaduje letošní růst ekonomiky mírně nad tři procenta. Zásadní v tomto ohledu bude také skutečnost, jak dobře se centrální bance podařilo odhadnout vývoj ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Pesimistická prognóza vývoje ekonomiky tak může být pro finanční trh negativním překvapením.

PSALI JSME:
Inflace letos zřejmě zůstane nad inflačním cílem ČNB

V případě prognózy inflace, lze naopak očekávat mírnou revizi ve směru rychlejšího růstu spotřebitelských cen v letošním roce. Ten by se tak v nové prognóze měl dostat nad dvě procenta. Tempo zvyšování úrokových sazeb lze však čekat obdobné a celá jejich prognózovaná trajektorie se tak pravděpodobně jen o jedno čtvrtletí posune.

Nová prognóza by tak pro letošní rok mohla obsahovat o jedno zvýšení sazeb méně. Zatímco únorová prognóza ČNB předpokládala trojí zvýšení repo sazby, první z nich již v současném druhém čtvrtletí, ta květnová by mohla obsahovat pouze zvýšení dvě, a to až v druhé půlce roku.

Druhé pololetí letošního roku již pravděpodobně přinese silné oživení ekonomiky a spolu s vyšší proočkovaností populace umožní centrální bance začít se zpřísňováním měnové politiky. S prvním zvýšením repo sazby počítáme i nadále v listopadu.

Dřívější zvýšení již ve třetím čtvrtletí je však reálným rizikem, které by se mohlo zhmotnit v důsledku rychlé reakce ČNB na výrazně se lepšící předstihové indikátory či výrazné promítnutí zadržené poptávky do cen poté, co dojde k otevření provozoven obchodů a služeb.

Proinflační rizika se nyní hromadí i ve výrobním sektoru, a to vlivem zvyšujících se cen výrobních vstupů. Další růst úrokových sazeb bude podle naší prognózy následovat v příštím roce, na jehož konci očekáváme repo sazbu ve výši 1,25 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB se obává předčasného zvýšení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru