ČNB sazby nezvýšila. Bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku

Názor
Česká národní banka (ČNB) sazby nezvýšila, bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku. Bankovní rada České národní banky dnes na svém měnověpolitickém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokové sazby na stávající úrovni.
ČNB sazby nezvýšila. Bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku. Foto: FAEI.cz

I takový krok však lze v současném mezinárodním kontextu považovat za „jestřábí“. Světově významné centrální banky, v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou (ECB), totiž své klíčové sazby snižují, případně dokonce měnovou politiku opět nekonvenčně uvolňují, jako ECB od tohoto měsíce.

ČNB pochopitelně není vůči současnému i vyhlíženému vývoji ve světě netečná. Tempo spotřebitelské inflace v posledních měsících překonává předpoklad ČNB, což by za klidnějších zahraničních podmínek tuzemskou centrální banku vedlo k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Takto ale úroky raději ponechává a ponechá i v příštím týdnu na stávající úrovni, tj. základní úroková sazba zůstane na úrovni dvou procent.

Obchodní válka Spojených států a Číny, hrozba tvrdého brexitu a ekonomické zpomalování Číny či Německa totiž představují na horizontu měnové politiky ČNB, tedy v horizontu zhruba půldruhého roku, ústřední protiinflační hrozby i z hlediska české ekonomiky. Ministerstvo financí dnes snížilo odhad růst české ekonomiky na příští rok, což je dokresluje, že ČNB jedná v souladu s většinovým expertním konsensem.

V horizontu měnové politiky také zvolní tuzemský tlak na růst mezd, protože už příští rok lze kvůli globálnímu zpomalení a nejistotám očekávat mírný nárůst míry nezaměstnanosti v ČR. Centrální banka tak navzdory tomu, že se inflace drží blízko horní meze tolerančního pásma inflačního cílování, není ke zvýšení sazeb nucena a naopak udržením stabilních sazeb zohledňuje vyhlížený nárůst dezinflačních tlaků.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská centrální banka dle očekávání dál uvolnila otěže

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Veřejný dluh vzrostl na 1 894 miliard korun

Řešení důsledků pandemie by nemělo zastavit reformní snahy v rámci důchodového a zdravotního systému. Nepříznivá demografická situace vede naši zemi na cestu k neudržitelným veřejným financím. Koronavirová krize nás …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru