Navíc bankovní rada vnímá rizika čerstvě zveřejněné čtvrtletní prognózy coby i nadále mírně proinflační. Jestřábí komentáře ze strany bankovní rady spolu s navýšením prognózy růstu hrubého domácího produktu (HDP) mají pozitivní dopad na korunu, která posílila pod úroveň 25,00 za euro.
Příští měnové zasedání bankovní rady ČNB se bude konat 27. června: Je možné, že bankovní rada zmírní tempo snižování úroků na čtvrt procentního bodu, guvernér Michl ovšem několikrát zdůraznil, že klíčový vliv budou mít nová data přicházející z ekonomiky.
Čerstvá prognóza z dílny ČNB předpokládá růst HDP tempem 1,4 procenta v letošním roce a 2,7 procenta v roce 2024. Průměrná celoroční inflace by měla letos činit 2,3 procenta a v roce 2025 by měla klesnout na rovná dvě procenta.
Tyto základní parametry prognózy vývoje české ekonomiky, tedy výhled HDP a inflace, jsou velmi blízké našemu pohledu: V naší vlastní prognóze pracujeme s růstem HDP 1,4 procenta v roce letošním a 2,8 procenta v roce 2025, celoroční inflaci očekáváme na úrovni 2,1 procenta letos a dvě procenta v roce 2025.
Z pohledu samotné ČNB byl v porovnání s předchozí prognózou z počátku letošního února zvýšen výhled růstu HDP pro letošní rok, z 0,6 procenta na 1,4 procenta, zároveň byla snížena prognóza průměrné celoroční inflace z 2,6 procenta na 2,3 procenta.
Ve výhledu na rok 2025 ČNB zvýšila prognózu růstu HDP ze 2,4 procenta na 2,7 procenta, prognóza průměrné inflace pro rok 2025 byla ponechána beze změny na úrovni dvou procent, tedy na úrovni inflačního cíle centrální banky.
Čerstvá prognóza z dílny ČNB ovšem předpokládá, že pro naplnění uvedeného scénáře bude třeba snižovat úrokové sazby pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář únorové prognózy. Jinými slovy: Úrokové sazby budou letos vyšší, než co předpokládala únorová prognóza z dílny centrální banky.
Jestliže hlavní scénář únorové prognózy vykresloval reposazbu ČNB v závěru letošního roku zhruba na úrovni 2,75 procenta, tak aktuální prognóza vidí repo sazbu koncem letošního roku zhruba na úrovni čtyř procent. V průběhu roku 2025 by se repo sazba měla dle prognózy ČNB pozvolna dostat na tři procenta a na této úrovni by se měla zastavit.
Čistě matematicky: Repo sazba byla na aktuálním zasedání snížena na úroveň 5,25 procenta, a pokud by na zbývajících pěti zasedáních v letošním roce bankovní rada snížila úroky vždy o čtvrt procentního bodu, tak by se repo sazba dostala v prosinci přesně na čtyři procenta.
Nicméně, jestliže pracujeme s předpokladem, že se inflace bude v příštím roce nacházet na inflačním cíli, tedy v oblasti dvou procent, tak si lze představit scénář o něco rychlejšího snižování úroků ČNB v letošním roce.
V důsledku jestřábího vyznění čtvrteční tiskové konference ČNB může navíc snadno dojít k tomu, že koruna bude vůči euru silnější, než s čím pracuje aktuální prognóza z dílny centrální banky – a silnější měnový kurz sám o sobě představuje přísnější měnové podmínky, což by otevřelo prostor pro o něco rychlejší snížení úroků.
Dle našeho názoru tak i nadále zůstává ve hře možnost, že repo sazba zakončí letošní rok na úrovni 3,5 procenta, a že pokles na úroveň tří procent proběhne v roce 2025 o něco rychleji, než co vykresluje čerstvá čtvrtletní prognóza z dílny tuzemské centrální banky.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)