ČNB šlápla na plyn zdražování hypoték, zhorší se dostupnost vlastního bydlení

Názor
Další zhoršení dostupnosti vlastního bydlení. Takové následky bude mít čtvrteční opětovné zvýšení základních úrokových sazeb. Česká národní banka (ČNB) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na rovných pět procent. To je nejvíce od roku 2001.
Zlé časy nastanou také těm, kterým letos končí fixační období. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od těchto sazeb přitom komerční banky odvozují výši úroků poskytovaných klientům. Je tak jasné, že kromě spotřebitelských půjček a hypoték zdraží i firemní úvěry. To kromě jiného zhorší ekonomickou situaci mnoha firem, kterým se prodraží úvěrové financování podnikání či investic.

Hypotéky jsou letos nevídaně drahé, získat je za méně než pět procent je takřka nemožné. Ještě loni na jaře přitom byly hypoteční sazby na polovině. Dnešní rozhodnutí centrálních bankéřů je jasným signálem pro další zdražování, což ovlivní stovky tisíc domácností.

PSALI JSME:
ČNB zvýšila úrok nejvýše za posledních více než dvacet let

Nový byt na hypotéku dlouhodobě kupuje polovina klientů, podle našich odhadů ale nejméně polovina z nich na ni nově nedosáhnou. Nejde jen o neustálé zdražování, ale také staronová přísnější pravidla pro žadatele o hypoteční úvěr.

Ta mají z rozhodnutí ČNB platit už od zítřka, tedy od 1. dubna. Banky budou muset stejně jako před příchodem koronavirové krize přísněji posuzovat finanční situaci žadatelů, hlavně s ohledem na jejich celkové zadlužení v poměru k příjmům.

Zásadní je také to, že banky budou moci lidem starším 36 let půjčit maximálně 80 procent hodnoty nemovitosti. U bytu za šest milionů korun tak bude muset zájemce přihodit minimálně 1,2 milionu korun ze svého, což bude pro mnoho žadatelů velký problém.

PSALI JSME:
Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Další tisíce Čechů budou muset zapomenout na hypotéku

Zlé časy nastanou také těm, kterým letos končí fixační období. Takových domácností jsou desítky tisíc. Zatímco ještě před pěti lety jim banky nabídly dvouprocentní úrok, letos už se pod pětiprocentní hranici nejspíš nepodívají.

Reálně to znamená, že jim měsíční splátka vzroste i o tisíce korun, ročně pak jejich rozpočty zdražení hypoték zatíží desítkami tisíc korun. S ohledem na extrémní růst dalších nákladů, nejen cen energií ale také například potravin, je otázkou, kolik lidí splácení nezvládne a o svůj vysněný domov přijde. Jedno je jisté, lehké období nás nečeká.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Krize nutí rodiče na rodičovské dovolené hledat si přivýdělek

Analýza
Dopady navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun v roce 2020 na zapojení matek mladších dětí na trhu práce zkoumal Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), projekt Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Redakce FAEI.cz měla možnost se studií a jejími závěry se seznámit.