ČNB v tichosti navyšuje zlato v devizových rezervách. Za rok o více než 2,5 tuny

Přestože loni po nákupu 1,2 tuny zlata do devizových rezerv České národní banky (ČNB) její guvernér Jiří Rusnok ujišťoval v rozhovoru pro deník Právo, že banka bude „udržovat minimální zásoby zhruba na úrovni … kolem osmi tun“, ČNB za poslední půl rok znovu v tichosti opět navýšila zlaté rezervy a to na téměř deset tun. Informoval o tom specializovaný server Zlato.cz.
Česká národní banka za poslední půlrok opět v tichosti nakoupila zlato do svých devizových rezerv. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle zjištění redakce uvedeného webu tuzemská centrální banka od loňského prosince do letošního června třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě.

Nejprve o 20 000 troyských uncí, tedy přibližně o 622 kilogramů, pak v březnu o dalších devět tisíc uncí (280 kg) a nejnověji v červnu 15 tisíc uncí (466 kg). ČNB o rozšíření zlaté části svých devizových rezerv ani v jednom z případů zprávu nevydala, uvedl server.

Díky nákupům centrální banky v posledním roce překročil tzv. Zlatý index 14 procent, což znamená, že Česko drží v devizových rezervách sedminu množství zlata, které mu připadlo po rozdělení federace.

Centrální banka začala s nejnovějšími nákupy nejvzácnějšího kovu loni v červnu, kdy pořídila 1,2 tuny zlata. Začátkem letošního roku držela téměř 9,5 tuny „žlutého kovu“, což je srovnatelné s tím, co naposledy měla ve svých sejfech v polovině roku 2017. Na začátku roku 2020 přitom měla ČNB ve svých devizových rezervách 0,257 milionu troyských uncí zlata (tr. oz.), tedy necelých osm tun.

PSALI JSME:
České zlaté rezervy se poprvé v tomto tisíciletí zvýšily, ČNB nakoupila 1,2 tuny zlata

Březnový nákup dalších devíti tisíc uncí navýšil zásoby centrální banky zlata na 314 000 tr. oz., což je stav, který měla ČNB naposledy ve svých devizových rezervách ke konci roku 2016 a jenž odpovídá necelým 9,8 tuny. Červnové pořízení dalších 15 tisíc uncí „žlutého kovu“ zvýšil stav na 317 tisíc trojských uncí (9,86 tuny), neboť v dubnu a květnu ze sejfů ČNB ubylo 12 tisíc uncí.

Zlata z rezerv ubylo kvůli pamětním mincím

Meziročně tak ČNB zásoby zlata zvýšila o více než 2,5 tuny. To je přibližně o necelou tunu více, než kolik bylo použito v rámci pětiletého cyklu pamětních zlatých mincí Hrady České republiky. Podle sdělení Markéty Fišerové, ředitelky odboru komunikace a mluvčí ČNB, z října loňského roku bylo totiž k výrobě všech mincí celkem použito 1653 kg zlata z devizových rezerv centrální banky.

PSALI JSME:
Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

„Je dobře, že centrální banka pokračuje v nákupech zlata právě v době, kdy se ve světě „tisknou peníze jak o život“, respektive dochází k bezprecedentně největší monetarizaci dluhu v historii,“ informoval redakci FAEI.cz  David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, která patří mezi přední tuzemské prodejce tohoto investičního kovu.

Holding, do nějž uvedená firma spadá, letos v dubnu prostřednictvím Londýnské burzy cenných papírů informoval, že je vlastníkem zlatého dolu Karaberd v Arménii, jenž podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global obsahuje 6,92 tuny zlata. To jsou pro srovnání zhruba dvě třetiny toho, co má Česká národní banka aktuálně v držení.

PSALI JSME:
Češi prodávají zlatý důl v Arménii Irům, dostanou se tak na londýnskou burzu

Česko stále chudým příbuzným

Nehledě na poslední čtyři nákupy „žlutého zlata“ je ČNB celosvětově, ale i ve srovnání se sousedy České republiky stále tzv. chudým příbuzným. Česká republika má podle údajů Světové rady pro zlato (WGC) s necelými deseti tunami vzácného kovu v devizových rezervách přibližně 10krát méně zlata, než doporučuje Mezinárodní měnový fond (MMF).

Fond, jenž je po USA a Německu s 2814 tunami zlata třetím největším světovým držitelem „žlutého kovu“ ve svých rezervách, doporučuje, aby jeho členské státy měly ve svých devizových rezervách alespoň tři procenta ve zlatě. „Z prvních sto zemí v žebříčku WGC doporučení aktuálně splňuje naprostá většina států,“ říká Marášek.

PSALI JSME:
Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Maďarsko letos své rezervy ztrojnásobilo

Pokud jde o zlato v držení centrálních bank našich sousedů, pak je Česko bez jakékoliv diskuse „chudým příbuzným“. Přestože si Německo v posledních letech „přivydělává“ prodejem zlata své centrální banky, stále je po Spojených státech druhou zemí s největšími zásobami zlata (3360 tuny).

Slovensko má podle údajů WGC 31,7 tuny zlata (18,7 % celkových devizových rezerv), Polsko necelých 230 tun (7,8 % celkových devizových rezerv) a Maďarsko letos ztrojnásobilo své rezervy na 94,5 tuny (15,5 % celkových devizových rezerv). Maďarsko tak má nyní nejvyšší zlaté rezervy v přepočtu na obyvatele ze všech zemí střední a východní Evropy.

PSALI JSME:
Zlato symbolizuje sílu země. Polsko repatriovalo 100 tun

Zavřít reklamu ×
 1. Kdyby je bývalý guvernér Tošovský neprodal tak nemuseli nic navyšovat !!! Tošovský tzv. Šedá myš by měl jít za to do tepláku !!!

  • To nebyl jenom Tošovský. V poslední době se prodávalo zlato a nakupovaly se eura. S ohledem na ekonomickou situaci řady členu EU je to pitomost.

  • V roce 1998 totiž stávající guvernér ČNB, a v té době i předseda přechodné úřednické vlády pan Josef Tošovský, bez toho, že by byla celá věc zveřejněna, nebo nějak diskutována, (ačkoli se jednalo o zlato patřící celému národu), prodal 56 tun zlata z našeho NÁRODNÍHO ZLATÉHO POKLADU a velkou část zlatých mincí Německu, za německé státní dluhopisy!
   více zde: https://diskuzebezcenzury.cz/kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky/

   • Ano. mate oravfu, Tišovsky je lump 1. třídy a mel by vyt potrestan. Nemecje papiry jsou bezcenné, leda tak na zatop a možná ani na to ne.

 2. Po rozpadu federace jsme měli 70 tun zlata. Dneska nějakých deset tun tím, že ČNB už třikrát zlato nakupovala. Problém je v tom, že když bylo zlato levné, ČNB ho prodávala, teď, když je drahé, ho nakupuje. Stejně to zacálujeme my všichni, tak proč tu cenu řešit?

  • Když na to jsou peníze od střadatelů bank,kam si peníze ukládají,tak je to brnkačka za ty úroky,které nedostanou a zůstanou bankám.

   • Za rozprodej dostal Tošovský od amer.židů lukrativní flek v USA.V současnosti nakupuje ČNB nejdražší zlato v historii.Všichni bankéři jsou dobře placení slouhové Židů(Rottschild, Rockefeller)a na vlastní národy kálí.

 3. Měli jsme 75 tun zlata a ČNB je rozprodala za hubičku a nyní draze nakupuje, není to podivné ? Dle mého je to obrovský tunel

 4. Bohužel tito naší vládci se chovají vždy ve prospěch globálních firem potažmo ve prospěch USA a svůj , prodejem zlata byl podpořen dolar a zrovna v době , kdy bylo zlato levné … náhoda -asi těžko……………, zasloužili by kriminál. Toto zlato bylo prodáno z národního pokladu , na který se skládali obyčejní lidé ……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB