ČNB znovu snížila základní úrokovou sazbu, a to na 0,25 %

Názor
Česká národní banka na čtvrtečním měnověpolitickém zasedání rozhodla o dalším snížení základní úrokové sazby, a to znovu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Zatímco finanční trh toto zhruba očekával, analytici počítali s poklesem dvoutýdenní repo sazby jen o 50 bb.
ČNB znovu snížila základní úrokovou sazbu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lombardní úroková sazba byla snížena dokonce o 100 bb, diskontní sazba však zůstala beze změny, když už při minulém snížení dosáhla technické nuly. Takovéto asymetrické snížení měnově politických úrokových sazeb jsme již mohli sledovat během roku 2012, kdy také centrální banka narazila na limity konvenční měnové politiky.

Ponechání diskontní úrokové sazby na hodnotě 0,05 % je tak potvrzením toho, že ČNB i při obměněném složení bankovní rady zastává i nadále spíše negativní postoj k záporným úrokovým sazbám. To v podstatě i potvrdila nedávná vyjádření většiny členů bankovní rady.

Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky bylo podle nás především centrální bankou očekávané pouze pozvolné oživení zahraniční poptávky. To by při vysoké otevřenosti české ekonomiky zbrzdilo i oživení v tuzemsku, a to i přes probíhající rozvolňování vládních opatření proti koronaviru.

Na slabou poptávku ze zahraničí by totiž doplatil vývozně orientovaný český průmysl, který je však zároveň v České republice významným zaměstnavatelem a vytváří tak velkou část domácí poptávky. Ta bude přitom při očekávaném výpadku turismu klíčová pro obnovení růstu v odvětví služeb a maloobchodu. Velmi pozvolný rozjezd ekonomiky by tak bez dalšího stimulu od centrální banky mohl vést k podstřelení inflačního cíle na horizontu měnové politiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB razantně snížila základní úrok, ale nechává si otevřená dvířka pro případ druhé vlny nákazy

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Hypotéky utržené ze řetězu

Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru