Co hrozí kvůli vládnímu balíčku? Česko nezíská prestižní projekty a stane se neatraktivním skanzenem

Názor
Vláda se rozhodla vyřešit tristní stav veřejných financí. To je sice dobře, ale chce toho docílit kontroverzními prostředky, tedy zvýšením odvodů OSVČ, dalším zvýšením zdanění (tedy fakticky zdražením, pozn. aut.) již tak předražené práce a zvýšením korporátní daně na 21 procent.
Reálně hrozí, že Česko nejenže nezíská prestižní projekty, jako je výroba mikročipů nebo baterií, ale bude obecně neatraktivním skanzenem. A konkurence ČR je tvrdá, i ta evropská. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To nás sice přiblíží k sazbám obvyklým v některých evropských státech, ale v českém prostředí. Přitom už nyní je to s atraktivitou ČR pro zahraniční investory nahnuté. Česká republika má totiž vedle dlouhodobého nedostatku pracovních sil, turbulentních změn legislativy a složitých daní i vážný problém s obřím byrokratickým aparátem a dlouhými povolovacími procesy.

Tento byrokratický otesánek polyká stovky miliard a co víc, dál arogantně bobtná. A rekapitulace je šokující. V ČR máme více než dvě stě typů úřadů, které např. dohlíží na to, zda podnikatelé plní cca dva tisíce povinností. Ti pak administrativou stráví průměrně 272-334 hodin ročně!

Stát navíc zaměstnává téměř půl milionu lidí, což stojí cca 300 miliard korun ročně. Ve světle této skutečnosti pak úsporná opatření konsolidačního balíčku působí spíše jako nepovedený žert. Ani investoři hrozby překotných změn rozhodně neignorují. Někteří znejistěli, jiní už přepočítávají své investiční modely.

PSALI JSME:
Konsolidační balíček očima daňového experta

Osobně vím o společnostech z Maďarska a Polska či fondech z Lucemburska. Měly našlápnuto k založení dceřiných společností či akvizicím v ČR, proces vstupu ale pozastavily a čekají, a to již od „zjišťovacích balonků“, které vláda vypustila. Odborná veřejnost se z řady důvodů obává, že vize příjmů je spíš iluzí a hrozí růst šedé zóny.

Musíme zahraniční investory motivovat, aby u nás znovu investovali, zaměstnávali, ale také utráceli, tedy pokud chceme omezit odliv dividend do zahraničí.  Firmy mající sídlo v ČR, v ČR také platí daně ze svého příjmu. Pokud někdo tvrdí, že zakáže vyplácení dividend do zahraničí, je nekompetentní. Bylo by to protiprávní, v rozporu s mezinárodními dohodami.

Zodpovědné státy podporují podnikání, mladé a hlavně rodinné firmy, nebo participaci zaměstnanců na prosperitě podniků – například daňovým zvýhodněním zaměstnaneckých akcií. To je v ČR reálně úplně mimo.

PSALI JSME:
Vládní konsolidační balíček zdraží léky, vodu či bydlení

Přitom právě rodinné firmy jsou prokazatelně stabilnější, odolnější a nevyplácejí dividendy mimo ČR. Ty musíme začít podporovat ihned a skutečně, jinak hrozí, že jich bude mnoho prodáno právě zahraničním investorům a dividendy potečou opět pryč.

Zjednodušení daní? Heuréka! Ovšem zachování podmínek pro efektivní fungování holdingových struktur je kruciálním faktorem atraktivity ČR pro zahraniční investice. Na principu minimální administrativní zátěže, jednoduchých daní a stabilního a předvídatelného prostředí vydělávají desítky let i různé „banánové“ ostrovní ekonomiky, o kterých si můžeme myslet cokoliv.

Základním pilířem atraktivity každého státu je stabilní právní prostředí – respektive předvídatelnost práva. Nemůžeme si dovolit, aby investoři šli o pár kilometrů vedle. Nyní reálně hrozí, že Česko nejenže nezíská prestižní projekty, jako je výroba mikročipů nebo baterií, ale bude obecně neatraktivním skanzenem. A konkurence ČR je tvrdá, i ta evropská.

Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný

Zavřít reklamu ×
  1. Česko už dávno není atraktivní. Jsou tu nejdražší energie a pracovní síla už taky nepatří mezi nejlevnější…..

  2. To je směs protichůdných nářků. Naši podnikatelé nemají dostatek pracovních sil. A touží po konkurenci ze zahraničí, která by jim je odčerpala. A ještě aby si nevozili peníze domů, ale utráceli je u nás. Naši kvůli daním prodají podnik ven. Oni tu zaplatí daně a ještě jim zbyde na dividendy. Čipy. To jsou ty věci co prodražují auta i opravy a bez nichž se Škodovky dříve obešly? A páni podnikatelé, proč podporujete ve volbách ta politická nemehla? Elity, a neumí si vybrat elity!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB