
Zatím nám chybějí opravdu ověřené informace, jestli má nějaký pozitivní dopad na pacienty s covid-19. Studie, které to mohou naznačovat, měly vždy nějaký metodologický problém bránící jednoznačné interpretaci. Obvykle v nich bylo málo pacientů, kteří navíc dostávali jiné léky, a těžko z nich tedy cokoliv usuzovat. Jiné studie účinek nepotvrdily.
Také je nutné říct, že se těžko podaří najít nějaký „univerzální lék“ na covid-19. To onemocnění má svůj klinický průběh, který se může u každého pacienta lišit. Co může pacientovi pomoci v jedné fázi onemocnění, může v jiné škodit.
Proto je opatrnost vždy na místě, a pokud by měl Ivermectin být používán, mělo by to být za podmínek přísně kontrolovaných klinických studií s průběžným vyhodnocováním dat.
U Kolchicinu jsou nyní vyhodnocována data ze studie, která naznačuje, že by u některých pacientů mohl snižovat potřebu hospitalizace, ale data ještě nejsou publikována. I kdyby se to ale potvrdilo, takové nasazení se týká přednemocniční péče.
Malé studie naznačují, že by Kolchicin mohl snižovat délku potřeby umělé ventilace, ale opět jde o malou skupinu pacientů a na finální potvrzení nebo vyvrácení této hypotézy musíme počkat, dokud nebudou data z větších studií. Na druhou stranu je třeba také dodat, že Kolchicin je lék se značnou toxicitou.
U Dexamethasonu se naopak má za prokázané, že může pomoci u pacientů s těžkým průběhem onemocnění, kteří potřebují podporu kyslíkem nebo umělou ventilaci nebo mimotělní oxygenaci. Neměl by se naopak užívat preventivně nebo u lehčích forem nemoci.
Autor je vedoucí lékárník FN Motol
(Redakčně upraveno)