
Pokud jste investovali do bazénu a zastřešení nebo alespoň zakrytí odložili, nejspíš odklad přehodnotíte hned po první letní sezóně. Už proto, že v zastřešeném bazénu se v našich podmínkách dá koupat podstatně déle – tedy dříve na jaře a později na podzim.
„Lidé se mohou koupat i v nepříznivém počasí nebo horších klimatických podmínkách. A prodloužit si tak koupací sezonu až o dva měsíce,“ vysvětluje Zdeněk Kubica, jednatel firmy Alupo z Blanska, která se na bazénové zastřešení specializuje.
Zastřešení zároveň chrání bazén před nepříznivými vnějšími vlivy. Jakmile přijde letní bouřka nebo jen přívalový déšť, obvykle spláchne do vody nečistoty z ovzduší, ze střechy a okolí bazénu. Dešťová voda obecně má pak vlivem plynů v ovzduší kyselý charakter, což negativně ovlivňuje ideální pH vody v bazénu, které se má pohybovat v rozmezí 6,5 až 7,6.
Zastřešení navíc podle Kubici venkovní bazény chrání proti poškození zvenčí, čímž prodlužuje jejich životnost. „Ušetří to také náklady na údržbu vody, která vydrží déle čistá a teplá,“ přidává další výhody.
Přes den se voda ohřívá sama pomocí skleníkového efektu, v noci cenné teplo neuniká do prostoru. Ušetříte tak značné prostředky, protože nemusíte bazén tolik vytápět. Snižují se pochopitelně i náklady na údržbu. Zastřešení chrání bazén před nečistotami. Čisticí systém se tolik nenadře, bazénovou chemii používáte minimálně, což vede k dalším úsporám.
Odborníci se navíc shodují na tom, že zastřešení – stejně jako některé typy zakrytí – zajišťuje vyšší bezpečí dětí. Případy, kdy se dítě ponechané na chvíli bez dozoru po pádu do bazénu utopilo, nejsou bohužel nijak ojedinělé.
Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)