Vlastní koupaliště můžete mít za pár tisícovek. Jak vybrat správný bazén?

Poradna
Léto je za dveřmi, i když předpověď tomu moc nenasvědčuje. A s čím má většina z nás spojené nejteplejší měsíce roku? Přece s koupáním! Kde, jak a za kolik se letos budete v horku osvěžovat, je jen na vás.
Se zprovozněním bazénu s pevnou rámovou konstrukcí si snadno a rychle poradíte. Na zimu jej můžete zase rozložit a uklidit. Ilustrační foto: Mountfield

Češi patří už roky k evropským rekordmanům v počtu bazénů na sto tisíc obyvatel, hned za Francii a Španělskem. V posledním roce jich přibyly další desítky tisíc.

Pokud bydlíte v rodinném domě s pozemkem větším než kapesník, zkuste i vy rovnou odložit katalog cestovní kanceláře a vyměnit ho za nabídku bazénů. Vybere si z ní opravdu každý a jednoduchý výpočet vám nejspíš prozradí, že z dlouhodobého hlediska ušetříte.

Vlastní koupaliště na zahradě můžete pořídit už za pár tisíc, jeho cena se ale může také vyšplhat někam k milionu korun. Jenže to vlastně platí i o dovolené. Protože „o peníze jde až v první řadě“, jak říká známý bonmot neznámého autora, pojďme se na věc podívat čistě ekonomicky.

PSALI JSME:
Koupání na zahradě není zrovna levnou záležitostí

Rychlá a ekonomická varianta

Nejjednodušší a nejrychlejší cestu ke koupání představují bazény s nafukovacím prstencem nebo s pevnou rámovou konstrukcí z galvanizovaných vzpěr s rychlospojkami.

Nejžádanější typ nadzemních rodinných bazénů na českém trhu představují podle Radka Hanzlíka ze společnosti Mountfield bazény Azuro se stěnou z vysoce odolného plechu se žárově zinkovanou povrchovou úpravou a šestivrstvou antikorozní ochranou. „Vybírat budete z modelů v kruhovém provedení o průměru až 5,5 metru či oválných o délce až 7,3 metru,“ slibuje Hanzlík.

Pokud ovšem není váš pozemek stoprocentně, ale opravdu stoprocentně rovný, neminou vás nějaké ty terénní práce. Vodu prostě neoblafnete, ta bude mít hladinu v rovině vždycky. Pokud se to nepotká s terénem, v lepším případě se vylije, v horším zboří konstrukci bazénu.

Nejžádanější typ nadzemních rodinných bazénů na českém trhu představují ty se stěnou z vysoce odolného plechu. Ilustrační foto: Mountfield

Jak prodloužit životnost?

Některé nadzemní bazény se dají na zimu složit a uklidit, prodlouží se tím jejich životnost. S výjimkou těch nafukovacích je ale většinou můžete na zahradách vidět celoročně. Když už je montáž jednou úspěšně dokončena, do rozebírání se nikomu moc nechce.

Každopádně na pár sezón budete mít o letní koupání postaráno. U nafukovacího bazénu dejme tomu na tři, u plastového nebo dokonce plechového možná i na deset. Když si tím číslem vynásobíte náklady na vaši poslední dovolenou, asi zjistíte, že pokud v následujících letech zůstanete doma, na úsporách docela slušně zbohatnete.

Má to ovšem svá ale. Odborníci připomínají, že do nadzemního bazénu vedou dvojité schůdky a voda se obtížněji čistí i udržuje. Kvůli omezeným možnostem ohřevu bazénové vody a nesnadné instalaci zastřešení lze navíc nadzemní bazén využívat opravdu jen v letních měsících. Další nevýhodou je omezená nabídka tvarů a velikostí.

Příště si povíme, jak se zorientovat v nabídce zapuštěných bazénů.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nelíbí se vám náhradní hotel? Tak si zůstaňte na letišti!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.