Co s loňským ziskem ČNB? Nic

Názor
Česká národní banka (ČNB) ukončila loňské hospodaření ziskem 91,9 miliardy korun. Zisk pramenil dominantně z navýšení korunové hodnoty obřích devizových rezerv této instituce v důsledku loňského oslabení koruny k euru (a dalším měnám, v nichž jsou rezervy denominovány).
Česká národní banka ukončila loňské hospodaření ziskem 91,9 miliardy korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokud sečteme tento výsledek za loňský rok s kumulací výsledků za předchozí roky (což je ztráta téměř 130 mld. Kč – pozn. aut.), dostaneme „čisté jmění“ ČNB, tedy její celkový dlouhodobý zisk, ve výši -32 mld. Kč.

Čisté jmění České národní banky. Zdroj: ČNB, vlastní výpočet

Pokud letos dojde naopak k posílení koruny, centrální banka zaznamená pro změnu ztrátu – opět klidně v rozsahu desítek miliard korun. Čisté jmění se tak nejspíš znovu sníží hlouběji pod nulu. A pokud (a dokud) lze čekat v nejbližších letech spíše posilování koruny, což my čekáme (stejně jako většina ostatních pozorovatelů české ekonomiky), budou ztráty převažovat i nadále. Se zpomalováním trendu posilování koruny by se ale měly rok za rokem zmenšovat.

Tyto ztráty jsou cenou za stabilizaci české ekonomiky, kterou ČNB prováděla v minulosti (a která měla za vedlejší produkt nahromadění oněch velkých devizových rezerv) a samy o sobě ničemu nevadí a nevytvářejí žádné riziko. ČNB by měla být schopna je postupně umořit (až koruna přestane trendově posilovat) svými každoročními čistými úrokovými zisky (na aktivech vydělává obvykle víc, než na pasivech).

Do doby, než dojde k tomuto umoření, nedává smysl, aby ČNB – jak se někdy navrhuje – prováděla jakékoli přesuny peněz do státního rozpočtu. Blíže jsem se snažil tuto věc rozebrat zde.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je zločinecká organizace pracující proti svým občanům. Jejich činnost je udržovat kurz koruny vůči euru na nesmyslné hodnotě. Pak je tady všechno z dovozu drahé…..

    • Nejde o to zda na to mám nebo ne…..Jde o princip kdy ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA pracuje proti svým občanům a jde na ruku pouze velkým podnikům z ciziny,kteří potřebují euro nejlépe za 30 kč pro snadné podnikání a hlavně levnou pracovní sílu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB