Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

Názor
Česká koruna opět citelně oslabuje. Vůči euru během dnešního obchodování znehodnotila z úrovně kursu 27,25 až na 27,82. Od začátku letošního roku koruna vůči jednotné evropské měně ztratila 8,3 procenta, tedy více než polský zlotý nebo maďarský forint.
Trh spekuluje, že úroveň kursu, kdy ČNB zahájí odprodej části svých devizových rezerv, je zhruba 28 korun za euro. Foto: FAEI.cz

„Na spadnutí“ je při dalším oslabování české měny intervence České národní banky (ČNB) za silnější korunu. A to jak intervence slovní, tak zejména ta spočívající v odprodeji části devizových rezerv. Agentura Bloomberg dnes připomněla, že ČNB disponuje v poměru k hrubému domácímu produktu největším objemem devizových rezerv v rámci zemí střední a východní Evropy, a sice zhruba šedesátiprocentním.

Jak agentura dále uvedla, jejich odprodej je ČNB připravena použít od určité úrovně kursu k utlumení dopadu likvidace rozsáhlejších pozic mezinárodních investorů. Ti se kvůli nadcházející recesi v podstatné části světa, dost možná recesi celosvětové, houfně zbavují rizikovějších aktiv, včetně právě české koruny.

Trh spekuluje, že úroveň kursu, kdy ČNB zahájí odprodej části rezerv, je zhruba 28 korun za euro. Této úrovně kurs přechodně dosáhl již v minulém týdnu, poté však česká měna zpevnila. Dnes se však opět povážlivě k hranici kursu 28,00 přibližuje.

PSALI JSME:
Koruna dnes oslabuje nad 28 Kč za euro

Pod výprodejním tlakem se dnes koruna ocitá kvůli nezdaru jednání v americkém Kongresu, kde se zákonodárci zatím nebyli s to dohodnout na podobě balíku fiskálních opatření na podporu vedoucí světové ekonomiky. Demokraté zatím blokují snahu republikánů o prosazení právě takového balíku.

Americký fiskální balík by mohl poskytnout vzpruhu nejen americké ekonomice, ale i té globální. V takovém případě by podpořil i korunu, alespoň ve smyslu zastavení jejího propadu, takže ČNB by zřejmě ještě nemusela zahajovat odprodej devizových rezerv.

Trhy jsou nyní přesvědčeny, že bez masivní fiskální podpory vlád v čele s tou americkou se ekonomický propad nezastaví. Monetární opatření sama o sobě totiž nestačí. To je patrné i v těchto hodinách. Poté, co americká centrální banka oznámila druhou sadu masivních měnově-politických opatření na podporu ekonomiku, včetně objemově i časově neomezeného kvantitativního uvolňování, akciové trhy pokračovaly v poklesu z minulého týdne.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed vytáhl kanón, ale neohromil

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru