Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (2)

Včera jsme v Tématu týdne „nakousli“ český start-up Fondee, jenž o sobě tvrdí, že mění způsob, jakým lidé uvažují o investicích. A ukázali jsme, že potenciální investoři nemají možnost zjistit, jak si start-up vede po ekonomické stránce od svého založení v roce 2017, protože neplní zákonem danou informační povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky.
„V interním týmu je nás sedm. K tomu máme hodně externích spolupracovníků,“ říká spoluzakladatel a ředitel Fondee Jan Hlavsa (uprostřed). Na snímku tým v březnu loňského roku. Foto: Fondee

Naším východiskem je, že pokud se někdo (Fondee) vymezuje svou potenciální výkonností a poplatky vůči investičním podílovým fondům, ale současně svým názvem, s nadsázkou řečeno, „parazituje“ na „fondech“, přičemž fakticky nejde o fond, ale o investičního zprostředkovatele regulovaného Českou národní bankou, nepřijde nám to vůči potenciálním investorům fér, protože taková firma na rozdíl od fondů neinformuje veřejně o svém hospodaření.

Kvůli tomu např. není možné z veřejně dostupných zdrojů zjistit, zda a jak moc je firma zadlužená, jaký měla v posledních letech zisk či ztrátu, kolik měla zaměstnanců a jak byli za svou práci odměněni apod. „V interním týmu je nás sedm. K tomu máme hodně externích spolupracovníků,“ odpovídá na dotaz redakce FAEI.cz spoluzakladatel a ředitel Fondee Jan Hlavsa.

A současně ujišťuje, že „pokud by se s Fondee cokoliv stalo, klient za žádných okolností o svoje peníze a investice nepřijde“. „Žádný z našich investorů se o své prostředky obávat nemusí,“ odpovídá Hlavsa oklikou na naši otázku, jak si potenciální investor může ověřit, jak si na tom společnost Fondee stojí. „Důležité je, že peníze a aktiva neleží ani u nás, ani u našeho brokera, ale jsou uloženy bezpečně,“ zdůrazňuje.

Zdroj: Fondee, https://www.fondee.cz/zeptejte-se

Přitom se ale na webu Fondee v odpovědích na nejčastější dotazy píše, že peníze a investice jsou uloženy „u našeho prověřeného brokera. Pokud by se s Fondee cokoliv stalo, vy o svoje peníze a investice nepřijdete“. Kdo je však oním prověřeným brokerem, start-up na svém webu minulý týden neuváděl. Tak jsme se na to spoluzakladatele firmy zeptali.

„Dnes za námi stojí druhý největší evropský broker,“ odpovídá Jan Hlavsa a pokračuje: „Spolupracujeme se společností Degiro, která je regulována nizozemským regulátorem, jenž je známa pokročilými mechanismy na kontrolu finančních a kapitálových společností. Loni se Degiro stala součástí skupiny flatex a dohromady mají více než 1,5 milionu klientů. Skupina flatexDegiro je listována na německé burze Xetra s valuací přes dvě miliardy eur.“

Hlavsa připomíná, že na rozjezd vložili s manželkou do Fondee vlastní peníze z rodinného rozpočtu. „Pro potenciálního investora je důležitým signálem také loňská desetimilionová investice J&T Banky, která do nás podílově vstoupila,“ doplňuje.

„Pevně věřím, že tento zásadní vstup nám přinesl dodatečnou kredibilitu, která je v našem oboru, tedy správě externích prostředků, tolik klíčová,“ pokračuje Jan Hlavsa. Dodejme ale pro přesnost, že do Fondee loni vstoupila nikoliv přímo J&T Banka, nýbrž její dceřiná akciová společnost J&T IB and Capital Markets, která aktuálně má na základním kapitálu start-upu pětiprocentní podíl ve výši vkladu necelých 80 tisíc korun.

Blíží se konec března a na jeho konci by se za standardních podmínek mělo podat daňové přiznání. A tak jsme se ředitele Fondee zeptali: Jak společnost hospodařila v loňském roce?

„Společnost Fondee, stejně jako každý jiný start-up v rané fázi rozvoje, byla ve ztrátě. Masivně rosteme, což vyžaduje investice do marketingu a distribuce. Obecně je náš byznys model postaven na nízkých poplatcích, což znamená, že potřebujeme mít velkou bázi zákazníků a peněz pod správou, abychom pokryli fixní náklady. V následujících letech bychom se měli překlopit do černých čísel,“ odpovídá Jan Hlavsa.

Tématu se budeme věnovat i zítra.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena