Co způsobilo poslední propad ceny bitcoinu?

Analýza
První prosincový víkend zaznamenal kurz bitcoinu k americkému dolaru hluboký propad, a to až k 42 000 amerických dolarů za jeden bitcoin. Přitom ještě před víkendem se jeho cena na burzách pohybovala okolo 57 000 amerických dolarů. K nastalé situaci přispěl sled událostí na světových trzích, přičemž finální propad následně zpečetila tzv. likvidační kaskáda pákových obchodů.
První prosincový víkend zaznamenal kurz bitcoinu k americkému dolaru hluboký propad, a to až k 42 000 amerických dolarů za jeden bitcoin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hodnota bitcoinu dosahovala maxima v listopadu, kdy se jeden bitcoin prodával za 69 000 amerických dolarů. Vývoj však postupně začal nabírat opačný kurz i proto, že tradičnější investiční trhy přicházely o svou likviditu; v Číně šlo o důsledek krize okolo realitního developera Evergrande, v USA došlo ke zvýšení nezaměstnanosti a k rekordnímu průměru prodaných akcií, kterých se zbavovali miliardáři a šéfové velkých firem.

Napříč EU i USA se navíc zvyšovaly úrokové míry a americká centrální banka (Fed) oznámila omezení vykupování firemních dluhopisů. Snížení likvidity na trzích se většinou negativně odrazí na více spekulativních aktivech jako první.

Likvidační kaskáda

Nedávné dosažení cenového maxima vedlo k optimismu. Mnoho investorů očekávalo další překonání historického maxima. Otevřeli si proto tzv. long pozice (spekulace na růst, pozn. aut.) v pákových obchodech, jejichž celkový objem dosáhl 22 miliard amerických dolarů.

Přeneseně řečeno, příliš velké množství otevřených pozic znamenalo, že si řada investorů nepřipouštěla možnost propadu ceny. S vidinou vyšších zisků si půjčili část investičního kapitálu od burzy, což je riskantní. Pokud totiž trh nenásleduje jejich investiční záměr, o půjčený kapitál přicházejí.

PSALI JSME:
Bitcoin padá o více než 20 procent. Trhy se bojí omikronu i konce podpory centrálních bank

Aktiva, o kterých je řeč, jsou následně vypuštěna na trh. Odborně říkáme, že kontrakt byl zlikvidován. A pokud jsou pozice v pákových obchodech zlikvidovány ve velkém množství, zvýší se nabídka trhu, což vede ke snížení ceny. V důsledku řetězení zavírání velkého objemu obchodů na páku dochází k tomuto kaskádovému efektu.

Velrybí efekt na kryptoměnovém trhu

V prvotním pozvolném snižování kurzu bitcoinu naopak vycítili příležitost velcí investoři, kteří chtěli levně nakoupit. Pomocí obchodování signifikantních objemů aktiv, jejichž pohyb dokáže hýbat trhem, snižovali cenu, aby vyvolali právě výše zmiňovanou likvidační kaskádu. Těmto investorům se přezdívá „bitcoinové velryby“.

Ti dokážou trh ohýbat pomocí velkého množství bitcoinů, které prodávají z peněženek, vytvořených právě pro tento účel. Z jednorázových peněženek bylo prodáno přes 120 000 bitcoinů. Tuto metodu známe pod termínem stop-hunting, kdy investiční velryby vytvoří řadu objednávek pro prodej tak, aby v jejich důsledku došlo k aktivaci stop-loss pozic – tedy pozic, kdy dochází k zastavení ztrát.

Jinak řečeno – jejich cílem je odprodání přesně takového objemu, který spustí již zmiňovanou kaskádu. Proto jsme byli 3. a 4. prosince letošního roku svědky výrazného propadu bitcoinu na všech trzích.

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Další vývoj

Masivní odprodej investorů z retailu je také nepravděpodobný, protože průměrná ziskovost peněženek zůstává kolem 33 procent oproti 46 procentům na posledním maximu. Vybírání zisků je tudíž méně pravděpodobné.

Právě hromadění objemů v doposud nepoužitých peněženkách či důsledné sledování otevřených pozic u futures kontraktů lze v budoucnu po dosažení dílčího maxima ceny bitcoinu využít jako indikátory pro detekci podobných událostí.

Nákupy nyní čekáme spíše od institucionálních hráčů, než od retailu. V nejbližších dnech lze očekávat cenový pohyb mezi 44 000 a 50 000 dolarů za bitcoin. V případě proražení hranice 50 000 dolarů za bitcoin by mohl nastat růst. V současnosti je ale klíčové udržení hodnoty kurzu bitcoinu nad 40 000 amerických dolarů.

Autor je zakladatel a CEO společnosti CRYFIN
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlády a centrální banky v bitcoinu vidí stále nebezpečnějšího rivala

Zavřít reklamu ×
  1. A pak za je to decentralizovana mena, kdyz par lidi dokaze hybat trhem a namastit si kapsy, hlavne ze lidi plati drahe energie a tezari si kupuji cele elektrarny…at tahnou vsichni tezari i krypteny k sipku…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB