Covid-19 jako nemoc z povolání? U zaměstnanců v první linii určitě

U některých zaměstnání je možné již nyní považovat onemocnění covid-19 za nemoc z povolání. Upozornili na to odborníci z poradenské společnosti Grant Thornton s tím, že spektrum typů těchto zaměstnání se může výrazně rozšířit. Národní registr nemocí z povolání za loňský rok eviduje na 150 uznaných případů v souvislosti s nákazou novým koronavirem z Číny.
Lidé, kteří kvůli své práci prodělali onemocnění covid-19 a kteří chtějí žádat o kompenzaci za nemoc z povolání, potřebují potvrzení od praktického lékaře a také od zaměstnavatele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O uznání covidu-19 jako nemoci z povolání ale podle serveru iRozhlas.cz žádá stále více lidí. Střediska nemocí z povolání podle jeho informací evidovala jen za první tři měsíce letošního roku nejméně dva a půl tisíce takových žádostí. „Nejčastěji se na ně obracejí zdravotníci, sociální pracovníci, ale třeba i policisté, kteří chtějí po prodělání covidu žádat o odškodné,“ napsal portál.

Podle odborníků se zaměstnanci v první linii, kteří se v rámci své práce musí stýkat s osobami s potvrzenou pozitivitou, mohou při dodržení několika podmínek domáhat zejména náhrady za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti z důvodu nákazy koronavirem.

Experti společnosti Grant Thornton upozorňují, že takových zaměstnání může být mnohem víc, avšak judikatura tento závěr ještě nepotvrdila.

„Každé zaměstnání, kde člověk přichází do osobního styku s jinými lidmi, je v této době v souvislosti nákazou koronavirem rizikové. V případě, že by judikatura tento závěr potvrdila, na náhradu škody by mělo nárok mnohonásobně více lidí než doposud,“ informovala redakci FAEI.cz Veronika Odrobinová ze společnosti Grant Thornton Česká republika.

Onemocnění covid-19 se bez diskuse považuje za nemoc z povolání například u zdravotníků, sociálních pracovníků nebo učitelů v případě, že daný zaměstnanec byl v přímém styku s osobami s prokázanou pozitivitou koronaviru v inkubační době. Avšak aby onemocnění covidem-19 uznáno jako nemoc z povolání, nestačí se jen prokázat pozitivním testem.

„Zaměstnanec musí vykazovat zřejmé klinické příznaky nemoci. Takzvané bezpříznakové osoby pak nárok na náhradu škody nebudou mít, ačkoliv svou práci nemůžou vykonávat. V případě nemoci z povolání se zaměstnanec může domáhat náhrady na ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti či za účelně vynaložené náklady spojené s léčením, do kterých lze započítat výdaje za vitamíny a další léčivé přípravky,“ uvedla Odrobinová.

PSALI JSME:
Lékařská prohlídka: Kvůli formalitě můžete přijít o práci

V případě těžkého průběhu onemocnění s následky podle ní zaměstnanec může požadovat i rentu, náhradu za bolest nebo ztížení společenského uplatnění. „V případě smrti se pak mohou domáhat svých práv pozůstalí,“ doplnila Odrobinová s tím, že za předpokladu dodržení všech pravidel poskytnutá plnění hradí příslušná pojišťovna.

Odškodné vyplácí zaměstnavatel z pojistky, uvedl iRozhlas.cz s tím, že jeho výše závisí na tom, jak těžký byl průběh nemoci. „Odškodňují se i jednodušší průběhy onemocnění – jenom rýma, kašel, zvýšená teplota dva nebo tři dny. V tomto případě neprovádíme šetření na místě, protože nechceme vystavovat naše zaměstnance zvýšenému riziku nákazy,“ sdělila veřejnoprávnímu médiu hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Lidé, kteří kvůli své práci prodělali onemocnění covid-19 a kteří chtějí žádat o kompenzaci za nemoc z povolání, potřebují potvrzení od praktického lékaře a také od zaměstnavatele. Dokumenty by pak měli poskytnout místně příslušné Klinice pracovního lékařství, která jejich nárok posoudí společně s hygienickou stanicí. Podle serveru iRozhlas.cz se většina kompenzací pohybuje v rozmezí 25-50 tisíc korun.

PSALI JSME:
Co může způsobit dlouhodobý stres v zaměstnání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.