ČR opět na prvním místě co do počtu volných pracovních míst

Názor
I když česká ekonomika zažila v průběhu roku 2020 bezprecedentní propad a stále se ještě nedobrala na startovací předcovidovou úroveň, z pohledu situace na trhu práce opět v unijním řebříčku zaujala první místo. Ať už jako země s nejnižší nezaměstnaností, tak i z pohledu nabídky volných pracovních míst, která je ve srovnání s celou EU téměř dvojnásobná.
Populace stárne a do penze odcházejí pracovníci v profesích, které si už nedokážeme v dostatečném počtu vychovat, a proto na trhu chybí. Jde především o tradiční řemesla. Ilustrační foto: Brašnářství Tlustý a spol.

Podle dat Eurostatu zveřejněných v pátek dosáhla míra volných pracovních míst 4,9, což znamená, že volných míst v poměru k počtu zaměstnaných i nezaměstnaných je zhruba pět procent. Za poslední rok se tak snížil jen o jednu desetinu procentního bodu, zatímco míra nezaměstnanosti poklesla o 1,1 procentního bodu na prosincová 2,1 procenta.

Zatímco počty zaměstnaných rostou, řady nezaměstnaných řídnou, volná pracovní místa v české ekonomice rozhodně neubývají. V podnikatelském sektoru je dokonce míra volných míst 6,3 procenta, přičemž ve stavebnictví téměř 12 procent, v zemědělství 9,2 procenta a v oblasti HORECA, která se ještě nevzpamatovala z řady lockdownů 7,7 procenta.

Nejnižší relativní nabídka volných míst je naproti tomu ve veřejném a finančním sektoru. Z pohledu zaměstnavatelů panuje na českém pracovním trhu zvýšené napětí, které se v posledních letech dařilo usměrňovat alespoň za pomoci zahraničních pracovníků.

PSALI JSME:
Trhu práce pomůže otevření zahraničním pracovníkům a systémové změny

Ti se na celkové pracovní síle podílejí zhruba 15 procenty, především díky silnému zastoupení zaměstnanců ze Slovenska a Ukrajiny. Navzdory rekordnímu počtu zahraničních zaměstnanců se ovšem – jak potvrzuje i aktuální statistika – stále nedostávají pracovníci.

Důvodem není pouze to, že ekonomika opět roste, ale i fakt, že populace stárne a do penze odcházejí pracovníci v profesích, které si už nedokážeme v dostatečném počtu vychovat, a proto na trhu chybí. Jde především o tradiční řemesla, respektive učební obory, jež nelze zatím nahradit robotizací ani automatizací.

Nepředpokládám, že by se situace na českém trhu práce v letošním roce dramaticky změnila. Ekonomika sice poroste v důsledku války na Ukrajině a jejím konsekvencím pomaleji, avšak vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovníků napětí na pracovním trhu výrazněji nepoleví.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných v Česku mírně klesl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na kolik si loni přišli nejvyšší státní úředníci?

Jak jsou odměňovány osoby v řídících funkcích státu? O to se od roku 2016 zajímá projekt Platy úředníků, jehož cíle je informovat veřejnost o platech a odměnách vrcholných činitelů státu, neboť občan, jako plátce …

Trh práce vykazuje známky přehřívání

Trh práce zaznamenal v dubnu další zlepšení, i když oproti našemu očekávání nebyl pokles nezaměstnanosti tak výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,4 procenta na dubnových 3,3 procenta; my jsme čekali …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB