Podíl nezaměstnaných v Česku mírně klesl

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v Česku se v únoru vyvíjel v souladu s našimi očekáváními, když poklesl na 3,5 procenta. Počet volných pracovních míst naopak vzrostl a dosáhl téměř 364 tisíc, což je další rekord. Na jedno volné pracovní místo tak v únoru připadalo 0,7 uchazeče. Český trh práce tak zůstává silně utažený.
Podíl nezaměstnaných osob v ČR v únoru poklesl na 3,5 procenta. Počet volných pracovních míst naopak vzrostl a dosáhl téměř 364 tisíc. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Otázka je, jak se v jeho dalším vývoji odrazí nižší hospodářský růst, který sebou současná geopolitická situace přinese. Nezaměstnanost by tak mohla v následujících měsících mírně stoupat, o dramatické změny by ale vzhledem k vysokému počtu volných pracovních míst jít nemělo.

Výhled by byl podstatně jiný, pokud by do Evropy byly přerušeny dodávky energetických surovin, a to na delší dobu. V takovém případě by ekonomika eurozóny, potažmo i ta česká, upadla do recese, s čím by přišel i razantnější růst podílu nezaměstnaných.

To ale v tuto chvíli náš základní scénář není. Ten stále v letošním roce počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,8 procenta, čemuž by měla odpovídat i relativně slušná kondice trhu práce.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti zůstává nízko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Náběh sezónních prací snižuje nezaměstnanost

Pokles nezaměstnanosti pokračoval i v květnu, kdy se snížila míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Hlavním důvodem tohoto snížení je pokračující nábor na sezónní práce v zemědělství …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB