Creditas ztratila svoji výjimečnost

Komerční banky už nenásledovaly druhý skok snížení základní úrokové sazby tak svižně, jako to udělala česká centrální banka. Teprve jako třetí v řadě po Air Bank a Equa bank oznámila snížení sazeb na spořicích účtech banka Creditas, která zároveň poměrně překvapivě ustoupila od svých křišťálově průhledných produktů bez vedlejších účinků a omezení, které z ní dělaly na českém trhu malý (nebo spíš velký) zázrak. I ona se od 1. července připojí k pásmovému úročení.
Banka Creditas oznámila snížení sazeb na spořicích účtech. Foto: Wikipedia.org, El Projectante, CC BY-SA 4.0

To v reálu znamená, že na spořicích účtech přidělí klientům úrok půl procenta jen do výše vkladu 350 tisíc korun, za zbytek nad tuto sumu je odmění sazbou 0,2 %. Na běžném účtu nedá nic, stejně jako na účtech ve všech rezervních měnách světa. Lákadlem k návštěvě poboček mají televizní reklamy na dobrou kávu a pro běžnou populaci nezajímavé termínované vklady.

V tom ale není Creditas sama. Banky dnes kromě přívětivých úsměvů nemají spořitelům co nabídnout. Celkem jasně dávají najevo, že o vysoké vklady nemají zájem a pokud nabízejí úrok, nad cenou peněz na mezibankovním trhu, tedy nad 0,5 procenta za rok, tak jen proto, aby udělaly z klientů zákazníky.

Podle průzkumu ministerstva financí nejkonzervativnější způsob investování, kterým spořicí účty zcela jistě jsou, dosud přilákal 56 procent domácností.

PSALI JSME:
Banky už nechtějí peníze

Celkem 90 procent domácností využívá běžné účty. To samozřejmě neznamená, že by deset procent oběživa bylo zcela mimo kontrolu finančního systému.

Jedním z příkladů je nový produkt banky Creditas. Jde o podřízený vklad, který se podobá termínovaným vkladům s tím rozdílem, že není pojištěný. Z charakteru podřízeného dluhu vyplývá, že v případě úpadku banky jsou podřízené pohledávky uspokojeny až po uspokojení všech nepodřízených pohledávek. Další nevýhodou je minimální částka vkladu 100 tisíc korun.

Tou lepší stránkou tohoto produktu je, že má na dnešní dobu vysokou garantovanou úrokovou sazbu. U sedmileté doby splatnosti 5,5 procenta, u desetileté šest procent, tedy sazby velmi podobné korporátním dluhopisům. Sazby jsou fixní po celou dobu trvání vkladu a úroky se, na rozdíl od dluhopisů, připisují každý měsíc.

PSALI JSME:
Spořicí účty: Nejdéle pandemii odolávala Equa bank

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna se odtrhla od zbytku regionu

Zatímco polský zlotý a maďarský forint v průběhu úterního obchodování ztrácely, koruna se vydala opačným směrem a posílila na nejsilnější úrovně od srpna loňského roku (26,066 Kč/eur). Reagovala zejména na vyjádření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru