Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.
Čtvrtina tuzemských domácností vydrží bez příjmu měsíc a méně. Ilustrační foto: FAEI.cz/Petr Starý

Spoření na penzi i přes negativní prognózy demografického vývoje stále není samozřejmostí. Celých 42 procent respondentů uvádí, že si na penzi nespoří. Jsou to především mladší lidé (např. 65 % lidí ve věku 18-26 let, pozn. red.) a často lidé se základním vzděláním (71 % lidí se ZŠ), kteří mívají nejnižší příjmy, a tedy i penze.

Jinými slovy, na penzi si nespoří především ti, pro koho by spoření na penzi mělo největší přidanou hodnotu. Ti, kteří spoří, si do penzijního spoření uložili pouze šest procent svých finančních prostředků, zatímco 65 procent respondentů drží peníze pro případ nenadálé potřeby na běžném či spořicím účtu.

Jak ukázal průzkum, celá čtvrtina tuzemských domácností vydrží bez příjmu maximálně jeden měsíc, 13 procent dokonce ještě méně.

„Dalo by se říci, že to z části vysvětluje velký podíl těch, kteří penzi neřeší – část domácností prostě v současné době nemá volné prostředky. Částečným řešením je revize příjmů a výdajů a hledání, kde by se dalo aspoň trochu ušetřit,“ informoval redakci FAEI.cz Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.

Kolik si měsíčně spoříte na penzi? Zdroj: AKAT ČR

Podobně pesimistické výsledky přinesl i další aktuální (reprezentativní) průzkum, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Podle něj téměř každý druhý Čech neukládá své úspory do žádného investičního nástroje. Největší překážkou, která lidem brání ve vstupu do světa financí, je nedostatek peněz, uvedlo 60 procent dotázaných v šetření fintechové společnosti Bondster.

Abychom to alespoň trochu vyvážili, připomínáme loňskou studii České spořitelny s názvem „Jak si Češi spoří na budoucnost?“ Podle jejích závěrů počet spořicích Čechů za poslední rok (2022-2023) vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, nicméně bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel, jak vyplynulo z analýzy banky.

V případě výpadků příjmů, jak dlouho by mohla Vaše domácnost zůstat bez příjmů? Zdroj: AKAT ČR

Podle Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů 83 procent Čechů má nebo si tvoří dlouhodobou rezervu, nicméně téměř pětina (17 %) stále nemá nebo nevytváří dostatečnou finanční rezervu na vzdálenější potřeby a cíle. Tři čtvrtiny Čechů (74 %) si měsíčně nebo skoro každý měsíc ukládají částku do osmi tisíc korun, zároveň 64 procent Čechů má naspořeno méně než 300 tisíc korun.

„Se zavedením nového penzijního produktu – tzv. Dlouhodobého investičního produktu (DIP) očekáváme, že se bude objem prostředků směřovaných do investic na dlouhodobé pravidelné bázi dále zvyšovat,“ předpokládá výkonná ředitelka AKAT ČR Jana Brodani. Lákadlem je podle ní možnost odečíst si takto investované peníze k zajištění na důchod od základu daně.

PSALI JSME:
DIP se stane nástrojem daňové optimalizace

Zavřít reklamu ×
  1. Škoda že neznám těch 60% tento článek je podvod. Je to placená reklama. Pa mrzout venca.
    neodepisujte

  2. Jestli spoří pouze 60% v této ještě dobré době tak je to tragedie. Do budoucna nás čekají obrovské výdaje z kapes. Zatím do bylo jen takové drobky jako dražší povinné ručení a dálniční známka. Za 2 roky začne teprv „platební peklo“. Proč? Za 2 roky začnou platit emisní povolenky na pohonné hmoty(každý rok půjde benzín a nafta o 2.5 kč/litr nahoru,za 10 let 25 kč/litr),emisní povolenka bude i na zemní plyn kterým topíme(zde ještě není vyčíslená jak se promítne povolenka do ceny),dále bude stát odvádět platbu na migranty(pokud je teda nebudeme brát).Vyšší náklady budou mít občané i stát.Dálniční bude zdražovat každoročně podle inflace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB