
Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení skupiny onemocnění různého původu, u nichž je společným znakem zvýšená hladina krevního cukru. Ta způsobuje závažné poruchy látkové výměny v lidském těle a je spojena se závažnými akutními i chronickými komplikacemi.
Diabetes I. typu patří mezi autoimunní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém ničí funkci slinivky. Cukrovka II. typu je zapříčiněna sníženou citlivostí tkáně těla k inzulínu. Největší část pacientů trpí cukrovkou II. typu, jejíž nástup a vývoj lze ovlivnit správnou životosprávou a pohybem.
Aktuálně se v ČR léčí s cukrovkou už přes 920 000 lidí. Odborníci navíc varují, že další čtvrtmilion je nemocný už také, aniž by o tom věděl. Za posledních deset let přitom počet nemocných u nás vzrostl téměř o patnáct procent, což je ve srovnání s dalšími vyspělými zeměmi enormní skok. Příčinou raketového rozšíření je průběžné zlepšování diagnostiky diabetu, nárůst výskytu autoimunních chorob, stárnutí populace, a hlavně nezdravý životní styl.
Cukrovka je spojena se závažnými zdravotními komplikacemi, jimiž trpí třetina českých diabetiků. Přes sto tisíc z nich má postižený zrak, bezmála stejný počet trpí poruchou funkce ledvin, pětkrát častěji se u této skupiny vyskytuje srdeční infarkt. Tzv. diabetická noha trápí 40 000 lidí a čtvrtina žijících pacientů musela podstoupit amputaci. Na léčbu cukrovky je v ČR navázán 15% podíl veškerých ročních zdravotnických nákladů.
Denně v ČR přibývá až 160 nových pacientů s touto diagnózou. Pokud by tento trend trval i do budoucna, bude v roce 2035 postižen onemocněním každý desátý občan Česka bez ohledu na věk. Přitom cukrovka II. typu, která trápí 95 % postižených, je důsledkem špatného životního stylu.