Sexuálním problémům diabetiků se věnuje odvážná příručka

Připravit o radost z jídla, potěšení ze sexu nebo způsobit problémy s reprodukcí. To vše a ještě mnohem více dokáže cukrovka. Potíže, které mužům způsobuje a o nichž se v souvislosti s diabetem tak často nemluví, shrnuje nová „Příručka pro chlapy diabetiky“. Její autorkou je Prof. MUDr. Kateřina Štechová, Ph.D., z Interní kliniky FN v Motole.
Kmotrem publikace je bývalý badmintonista Petr Koukal. Reprofoto: Příručka pro chlapy diabetiky

„Cukrovku vyléčit zatím neumíme. Máme dnes ale v boji s ní a s komplikacemi, které přináší, velmi účinné léky. Pro pacienta jsou ale v této nikdy nekončící bitvě nejdůležitější znalosti a správné informace. Ráda lidem pomáhám, proto jsem ostatně studovala medicínu. A snad nejraději jim pomáhám tím, že se je snažím naučit, jak se mají sami proti cukrovce bránit. Využívám přitom svého koníčka, kterým je psaní,“ vysvětluje diabetoložka Kateřina Štechová, autorka publikace, vznikla díky podpoře projektu STK pro chlapy a společnosti Sanofi.

Na intimnosti se bojíme zeptat

Lidé mají často tendenci cukrovku podceňovat. Pokud se nemoc nezačne včas léčit, může pacientovi velmi znepříjemnit život a zejména jej zkrátit. A fakt, že o mnohých problémech, které s sebou nemoc přináší, se nemocní dlouho stydí mluvit, situaci ještě zhoršuje. Jedním z těchto problémů jsou právě mužské sexuální dysfunkce.

„O závažných a současně intimních věcech se obáváme diskutovat, bojíme se zeptat. Zeptat se, jak se vlastně ty osobní, soukromé záležitosti mají. Jak pak to, o čem se ostýcháme jenom uvažovat, vlastně máme probrat se svými blízkými, s přáteli, nebo se svým lékařem?“ popisuje postoj mnohých pacientů jeden ze spoluautorů publikace a přední český diabetolog Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc.,MBA.

Zdraví a pohodu bereme jako samozřejmost

„Sexuální zdraví a pohodu bereme většinou jako samozřejmost. Ovšem jenom do chvíle, kdy se do našeho života vplíží problémy. Pak se ptáme, jak je to možné, že tak přirozené věci přestaly fungovat, jsme trochu zmatení, nevíme, proč se to stalo a na koho bychom se měli obrátit,“ doplňuje sexuolog MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D., který se také na přípravě brožury podílel.

„Vím, jak těžké je začít o citlivých záležitostech mluvit a získávat si o nich informace. Ve společnosti, kde většina lidí zrudne, když mají říct nahlas slovo „varle“, se o intimních potížích nezačíná snadno. Rozhodl jsem se, že tohle tabu zbořím, a založil jsem nadační fond, který už čtvrtým rokem mužům zachraňuje zdraví i životy,“ vysvětluje své motivy kmotr publikace, bývalý badmintonista Petr Koukal, který se prostřednictvím projektu STK pro chlapy dosud věnoval hlavně prevenci onkologických onemocnění.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.