Další rekordní prodej mincí. Zlaté dukáty s Karlem IV. se v aukci prodaly za cenu přes dva miliony

Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi už před několika lety překonal hranici půl miliardy korun. Do letošní statistiky se nepochybně promítne i říjnová aukce na největším českém on-line tržišti Aukro, v níž se prodala unikátní sada dukátů Karla IV. z roku 1980. Šťastný zájemce ji podle informace tržiště koupil za 2,236 milionu korun.
Sada 18 zlatých mincí Karla IV. z roku 1980. Foto: Aukro

O sadu zlaťáků se ucházelo 26 přihazujících. Výsledná částka je ve sběratelských poměrech naprosto unikátní. O mince je dlouhodobě enormní zájem, protože jejich cena v průběhu let roste.

„Češi jsou národem sběratelů a za vzácné předměty jsou ochotni utratit velké peníze. Mince jsou navíc výborným aktivem ve složité době a jejich cena v čase roste,“ informoval naši redakci Pavel Krejčíř, odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro.

Podle něj nejzajímavější položka na Aukro za říjen přesně naplňovala všechny požadavky sběratelů. „Podobné kusy jsou k dispozici jen málokdy a jsme rádi, že se obchodují právě přes Aukro. Aukci celkem 18 zlatých mincí přihlíželo celkem 290 zájemců, přihazování se zúčastnilo 26 z nich,“ doplnil Krejčíř.

Na prvních pozicích mezi nejžádanějšími položkami na on-line tržišti se pravidelně objevují československé dukáty. Zajímavou položkou v říjnu byla i ta druhá v pořadí – jak zlatá medaile k dokončení chrámu sv. Víta z roku 1929, která se prodala za 591 200 korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB