Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Doba levných hypoték definitivně skončila. Teď už jde jen o to, kde se zdražování zastaví. Podle posledních aktuálních odhadů by průměrná sazba hypoték mohla vyšplhat až k šesti procentům. Další vlna zdražování ze strany bank už začala.
Zastaví se někdy zdražování nemovitostí? A zvyšování hypotečních úroků? Ilustrační foto: Pixabay.com

Reakce na rozhodnutí České národní banky (ČNB), která pár dní před Vánoci zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta, na sebe nenechala dlouho čekat. První banky už začaly zvyšovat úrokové sazby nabízených hypoték. Základní úroková sazba je nejvyšší od roku 2008 a není vyloučeno další zvýšení.

Úroky u komerčních bank tak nejspíš brzy přesáhnou pět procent. Tím to ovšem nejspíš neskončí a průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k šesti procentům.

Úroky letí vzhůru

Zvýšení sazeb u všech fixací hypoték naposledy oznámila skupina ČSOB, a to od pondělí 17. ledna. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let vyšší o 0,6 procenta. Největšího zdražení se ale dočkají jednoleté fixace – o celé jedno procento.

PSALI JSME:
Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

„Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok ČNB z 22. prosince 2021, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ sdělil Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Raiffeisenbank zvýšila sazby už od 4. ledna. Nárůst je od 0,8 procentního bodu u jednoleté fixace až po 0,3 bodu u šestileté až desetileté fixace. Sberbank CZ zvýšila úroky hypoték 3. ledna o 0,4 procentního bodu. Komerční banka úrokové sazby hypoték zvýšila od 10. ledna, a to o 0,4 do 0,8 bodu. Nové sazby bude mít také UniCredit Bank, Česká spořitelna má zvednout sazby do konce ledna.

Směr šest procent

Karel Kotoun, senior manažer finančních služeb Accenture ČR odhaduje, že současné úroky dlouho nevydrží a sazby hypoték porostou i nadále. „Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k šesti procentům. Hlavním důvodem jsou další avizovaná zvýšení úrokových sazeb ze stran centrální banky,“ konstatoval Kotoun.

PSALI JSME:
Trh s hypotékami brzy ochladne. Ke konci roku 2022 se sazby přiblíží sedmi procentům

Připomněl, že vlastnictví nemovitosti je v Česku považováno za hlavní investici. Předpokládá, že zájem o pořízení vlastního bytu nebo domu proto bude stále značný. „A to nejenom obyvatel České republiky, ale i cizinců, pro které je Praha a další tuzemské lokality zajímavou investiční volbou,“ poznamenal Kotoun.

Dodal, že na ceny bytů bude mít vliv rovněž inflace. „A i proto ČNB sleduje takzvaný CPIH, neboli experimentální cenový index se zahrnutím cen starších nemovitostí. Důvodem je, že v současném indexu spotřebitelských cen není dostatečně zahrnuta změna ceny nemovitostí.
I proto je ČNB aktivnější ve zvedání úrokových sazeb v porovnání se svými protějšky ze zahraničí. Růst cen tak bude hrát hlavní roli i pro ceny nemovitostí,“ sdělil Karel Kotoun.

Ačkoliv chuť po vlastní nemovitosti je stále vysoká, podle Jiřího Feixe z Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny pravděpodobné, že sazby nad čtyři procenta zpomalí hypoteční trh. „Snížená poptávka po hypotékách bude pravděpodobně mít dopad také na ceny nemovitostí, které by neměly růst tak razantně, jako v minulých letech. Přesto však kvůli nízké nabídce nemovitostí, zvyšování inflace i cen stavebních materiálů a energií nečekáme jejich pokles,“ dodal Feix.

PSALI JSME:
Cenový úprk českých domů a bytů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.