Reakce na rozhodnutí České národní banky (ČNB), která pár dní před Vánoci zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta, na sebe nenechala dlouho čekat. První banky už začaly zvyšovat úrokové sazby nabízených hypoték. Základní úroková sazba je nejvyšší od roku 2008 a není vyloučeno další zvýšení.
Úroky u komerčních bank tak nejspíš brzy přesáhnou pět procent. Tím to ovšem nejspíš neskončí a průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k šesti procentům.
Úroky letí vzhůru
Zvýšení sazeb u všech fixací hypoték naposledy oznámila skupina ČSOB, a to od pondělí 17. ledna. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let vyšší o 0,6 procenta. Největšího zdražení se ale dočkají jednoleté fixace – o celé jedno procento.
„Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok ČNB z 22. prosince 2021, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ sdělil Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Raiffeisenbank zvýšila sazby už od 4. ledna. Nárůst je od 0,8 procentního bodu u jednoleté fixace až po 0,3 bodu u šestileté až desetileté fixace. Sberbank CZ zvýšila úroky hypoték 3. ledna o 0,4 procentního bodu. Komerční banka úrokové sazby hypoték zvýšila od 10. ledna, a to o 0,4 do 0,8 bodu. Nové sazby bude mít také UniCredit Bank, Česká spořitelna má zvednout sazby do konce ledna.
Směr šest procent
Karel Kotoun, senior manažer finančních služeb Accenture ČR odhaduje, že současné úroky dlouho nevydrží a sazby hypoték porostou i nadále. „Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k šesti procentům. Hlavním důvodem jsou další avizovaná zvýšení úrokových sazeb ze stran centrální banky,“ konstatoval Kotoun.
Připomněl, že vlastnictví nemovitosti je v Česku považováno za hlavní investici. Předpokládá, že zájem o pořízení vlastního bytu nebo domu proto bude stále značný. „A to nejenom obyvatel České republiky, ale i cizinců, pro které je Praha a další tuzemské lokality zajímavou investiční volbou,“ poznamenal Kotoun.
Dodal, že na ceny bytů bude mít vliv rovněž inflace. „A i proto ČNB sleduje takzvaný CPIH, neboli experimentální cenový index se zahrnutím cen starších nemovitostí. Důvodem je, že v současném indexu spotřebitelských cen není dostatečně zahrnuta změna ceny nemovitostí.
I proto je ČNB aktivnější ve zvedání úrokových sazeb v porovnání se svými protějšky ze zahraničí. Růst cen tak bude hrát hlavní roli i pro ceny nemovitostí,“ sdělil Karel Kotoun.
Ačkoliv chuť po vlastní nemovitosti je stále vysoká, podle Jiřího Feixe z Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny pravděpodobné, že sazby nad čtyři procenta zpomalí hypoteční trh. „Snížená poptávka po hypotékách bude pravděpodobně mít dopad také na ceny nemovitostí, které by neměly růst tak razantně, jako v minulých letech. Přesto však kvůli nízké nabídce nemovitostí, zvyšování inflace i cen stavebních materiálů a energií nečekáme jejich pokles,“ dodal Feix.