Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

Rozhovor
Rekordní rok 2021 vystřídá klidnější období, kdy se zpomalí trh i růst cen nemovitostí. „Příští rok bude přát zejména investorům a vlastníkům. Kvůli méně dostupným hypotékám se také upevní rozdíly mezi vlastníky a nájemníky,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz Peter Višňovský, ředitel renomované pražské realitní kanceláře Lexxus. Pro mnohé zájemce se podle něj sen o vlastním bydlení v následujícím roce opět o něco vzdálí.
Pražský byt je a bude nedostatkovým zbožím a tomu odpovídají také ceny, říká Peter Višňovský. Foto: Lexxus

Jaký byl z vašeho pohledu rok 2021?
Byl nesporně unikátní a v mnohém zůstane dlouho nepřekonán. Objem poskytnutých hypoték dosahuje hranice neuvěřitelných 400 miliard korun. To se potkalo s touhou lidí ochránit majetek před inflací. Pražské kupující neodradily ani nižší výnosy z nájemného způsobené loňským šokovým poklesem. Tuto ztrátu kompenzovala rostoucí cena nemovitostí, která v Praze meziročně činí patnáct procent. Vypadá to, že kdo mohl, nakoupil.

Ale na druhou stranu se pro mnohé stalo vlastní bydlení kvůli vysokým cenám nedostupné.
Rostoucí ceny a úrokové sazby z trhu také část zájemců vymazaly. Ti se přesunuli buď do nájemních bytů, nebo do levnějších lokalit ve Středočeském kraji. A zejména méně movití zůstanou mimo hypoteční trh i v příštím roce.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

V jaké realitní situaci tedy vstupujeme do nového roku?
Do roku 2022 vstupujeme ve chvíli, kdy úrokové sazby hypoték dosahují čtyř procent a Česká národní banka dál přitvrzuje podmínky. Důvodem jsou obavy z přefouklého trhu, který ale ani v příštím roce neklesne. Staví se ani ne pětina potřebných bytů a povolovací procesy stále váznou.
Pražský byt je a bude nedostatkovým zbožím a tomu odpovídají také ceny. Proč zlevňovat něco, po čem všichni touží? Pro mnohé se proto sen o vlastním bydlení zase vzdálí a trh se bude kastovat na investory a celoživotní nájemníky, pomalu se tak přiblížíme západním metropolím, kde v nájmu bydlí až osmdesát procent lidí.

Jaký je váš celkový pohled na realitní rok 2022?
Celkově bude rok 2022 klidnější, zejména ve druhé polovině. Očekávám pokles zájmu kupujících a zpomalení růstu cen. Poklesu, nebo dokonce propadu cen však nic nenasvědčuje. Nemovitostí je a bude nedostatek, stejně jako pracovních sil k jejich výstavbě. Experti očekávají pokles cen stavebního materiálu, ale zároveň rostou ceny energií. Odhadovat výši stavebních nákladů na rok dopředu je proto nemožné.

PSALI JSME:
V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

Bude i přes zdražování pokračovat stav, kdy je bytů nedostatek, kdy poptávka převyšuje nabídku?
Slabší nabídka je prakticky jistá. Pražští developeři mají mnohdy vyprodané i projekty existující jenom na papíře. A přílivu nových bytů zabrání mnohaleté povolovací procesy. Nedostatečnou nabídku nezachrání ani prodeje starších nemovitostí. Už nyní řada vlastníků s prodeji váhá, protože za nejisté doby těžko hledají bezpečnější a výhodnější investici.

Existuje nějaká skupina, pro kterou může být i zdánlivě nedobrá situace na realitním trhu výhodná?
Na pomalejším trhu budou mít silnější pozici investoři, kteří opět dostanou prostor k racionálnímu jednání o ceně a více partnerskému přístupu. A jak už jsem řekl, zároveň se bude zvyšovat počet těch, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou a budou žít v nájmu. Z naší zkušenosti ovšem platí, že bezproblémový nájemník je pro investora tím největším štěstím. A stojí za to si jej udržet i za cenu nižších výnosů.

PSALI JSME:
Dlouhodobý nájemník nebo ukřičený turista?

Zavřít reklamu ×
  1. Co stále mají o snu s vlastním bydlení ? Je jedno zda bydlíte v nájmu či vlastním . To co je zásadní je za kolik platu si ho mohu pořídit . Nájemné je samozřejmě vždy odvislé od ceny nemovitosti (návratnost investice) . Když budou drahé nemovitosti jsou logicky i nájmy. A zde jsme se od 90 let neposunuli . Jsme stále na stejné obytné ploše (cca 1/3 pruměrné plochy v usa) . Na vině jsou samozřejmě regulace státu . Spotřební zboží , benzín atd. mužete dovézt . Ale komodity závislé od regulací státu jako energie , voda , bydlení přímo ukazují na konkurenceschopnost vnitřního trhu . A zde je to žalostné .

  2. Situace tady v ČR je taková že šetříte,šetříte a nakonec zjistíte že nikdy nenašetříte. Proč? Ceny nemovitostí rostou ryhleji než se dá spořit. Nakonec to nejlepší. Všechno zdědíte,tak jako já. Mám dům,auto a to vše zadarmo.K tomu několik milionů v hotovosti našetřené ta těch několik desetiletí co jsem bláhově „škudlil“ na vlastní bydlení na které nejde v tomto státě našetřit snad ani do odchodu do důchodu…….

    • Takže jsme zpátky ve feudalismu . Bohatství mužete jen zdědit , vlastní snahou se nezajistíte (většina) .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejvíc energie vynaloží domácnosti na vytápění

České domácnosti dlouhodobě patří k velkým spotřebitelům energie, na celkové konečné spotřebě v Česku se podílí 30 procenty. Největší množství energie spotřebují domácnosti na vytápění, až dvě třetiny jejich celkové …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.