Jaký byl z vašeho pohledu rok 2021?
Byl nesporně unikátní a v mnohém zůstane dlouho nepřekonán. Objem poskytnutých hypoték dosahuje hranice neuvěřitelných 400 miliard korun. To se potkalo s touhou lidí ochránit majetek před inflací. Pražské kupující neodradily ani nižší výnosy z nájemného způsobené loňským šokovým poklesem. Tuto ztrátu kompenzovala rostoucí cena nemovitostí, která v Praze meziročně činí patnáct procent. Vypadá to, že kdo mohl, nakoupil.
Ale na druhou stranu se pro mnohé stalo vlastní bydlení kvůli vysokým cenám nedostupné.
Rostoucí ceny a úrokové sazby z trhu také část zájemců vymazaly. Ti se přesunuli buď do nájemních bytů, nebo do levnějších lokalit ve Středočeském kraji. A zejména méně movití zůstanou mimo hypoteční trh i v příštím roce.
V jaké realitní situaci tedy vstupujeme do nového roku?
Do roku 2022 vstupujeme ve chvíli, kdy úrokové sazby hypoték dosahují čtyř procent a Česká národní banka dál přitvrzuje podmínky. Důvodem jsou obavy z přefouklého trhu, který ale ani v příštím roce neklesne. Staví se ani ne pětina potřebných bytů a povolovací procesy stále váznou.
Pražský byt je a bude nedostatkovým zbožím a tomu odpovídají také ceny. Proč zlevňovat něco, po čem všichni touží? Pro mnohé se proto sen o vlastním bydlení zase vzdálí a trh se bude kastovat na investory a celoživotní nájemníky, pomalu se tak přiblížíme západním metropolím, kde v nájmu bydlí až osmdesát procent lidí.
Jaký je váš celkový pohled na realitní rok 2022?
Celkově bude rok 2022 klidnější, zejména ve druhé polovině. Očekávám pokles zájmu kupujících a zpomalení růstu cen. Poklesu, nebo dokonce propadu cen však nic nenasvědčuje. Nemovitostí je a bude nedostatek, stejně jako pracovních sil k jejich výstavbě. Experti očekávají pokles cen stavebního materiálu, ale zároveň rostou ceny energií. Odhadovat výši stavebních nákladů na rok dopředu je proto nemožné.
Bude i přes zdražování pokračovat stav, kdy je bytů nedostatek, kdy poptávka převyšuje nabídku?
Slabší nabídka je prakticky jistá. Pražští developeři mají mnohdy vyprodané i projekty existující jenom na papíře. A přílivu nových bytů zabrání mnohaleté povolovací procesy. Nedostatečnou nabídku nezachrání ani prodeje starších nemovitostí. Už nyní řada vlastníků s prodeji váhá, protože za nejisté doby těžko hledají bezpečnější a výhodnější investici.
Existuje nějaká skupina, pro kterou může být i zdánlivě nedobrá situace na realitním trhu výhodná?
Na pomalejším trhu budou mít silnější pozici investoři, kteří opět dostanou prostor k racionálnímu jednání o ceně a více partnerskému přístupu. A jak už jsem řekl, zároveň se bude zvyšovat počet těch, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou a budou žít v nájmu. Z naší zkušenosti ovšem platí, že bezproblémový nájemník je pro investora tím největším štěstím. A stojí za to si jej udržet i za cenu nižších výnosů.
Co stále mají o snu s vlastním bydlení ? Je jedno zda bydlíte v nájmu či vlastním . To co je zásadní je za kolik platu si ho mohu pořídit . Nájemné je samozřejmě vždy odvislé od ceny nemovitosti (návratnost investice) . Když budou drahé nemovitosti jsou logicky i nájmy. A zde jsme se od 90 let neposunuli . Jsme stále na stejné obytné ploše (cca 1/3 pruměrné plochy v usa) . Na vině jsou samozřejmě regulace státu . Spotřební zboží , benzín atd. mužete dovézt . Ale komodity závislé od regulací státu jako energie , voda , bydlení přímo ukazují na konkurenceschopnost vnitřního trhu . A zde je to žalostné .
Situace tady v ČR je taková že šetříte,šetříte a nakonec zjistíte že nikdy nenašetříte. Proč? Ceny nemovitostí rostou ryhleji než se dá spořit. Nakonec to nejlepší. Všechno zdědíte,tak jako já. Mám dům,auto a to vše zadarmo.K tomu několik milionů v hotovosti našetřené ta těch několik desetiletí co jsem bláhově „škudlil“ na vlastní bydlení na které nejde v tomto státě našetřit snad ani do odchodu do důchodu…….
Takže jsme zpátky ve feudalismu . Bohatství mužete jen zdědit , vlastní snahou se nezajistíte (většina) .