Daňové a právní novinky v roce 2020: Počítání dovolené bude jednodušší

Téma týdne
V průběhu roku 2020 se očekávají změny v pracovním a korporátním právu. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn v oblasti daní a práva, které nás čekají v příštím roce. V dnešním, závěrečném díle se budeme věnovat těm, které se týkají zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Jednodušší a srozumitelnější pro zaměstnance i zaměstnavatele by mělo být počítání dovolené. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Diskutovaná novela zákoníku práce sice ještě neprošla legislativním procesem v parlamentu, ale 16. prosince ji schválila vláda a s ohledem na jednání s odbory a zaměstnavateli lze pro navržené změny očekávat širokou podporu.

„Mezi praktické novinky můžeme zařadit tzv. sdílené pracovní místo, které umožní bez složité administrativní zátěže na jedno pracovní místo zařadit více zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem, kteří si pracovní dobu za předem dohodnutých podmínek rozvrhují sami,“ vysvětluje advokát PwC Legal Miloš Sochor.

Jednodušší a srozumitelnější pro zaměstnance i zaměstnavatele by mělo být počítání dovolené či doručování v pracovněprávních vztazích. Namísto kalkulace podle odpracovaných dnů odvozovat od odpracovaných hodin. Tím také dojde k eliminaci možného rozdílného rozsahu dnů dovolené u zaměstnanců pracujících v kratších či delších směnách.

V neposlední řadě se novelizace týká i aktuálních témat pracovního práva na celoevropské úrovni. „Zaměstnancům vyslaným v rámci Evropské unie do České republiky budou garantovány širší standardy a při dlouhodobém vyslání v zásadě rovné podmínky s lokálními zaměstnanci, pokud pro ně podmínky podle českého práva budou výhodnější než ty, které mají v domovském státě,“ dodává Sochor.

PSALI JSME:
Chcete si dovolenou přivydělat? Plánujte ji podle prémií

×
  1. samozřejmě na to doplatí zaměstnanci pracující na směny,zde je kratší pracovní doba,,tím budou mít kratší dovolenou,zase to odnesou ti nejméně placení,neboť příplatky za směny jsou velice nízké ,za odpolení tušim nic a noční to je pár korun,,nepřetržitý provoz rovněž.Měsíčně odpracují tedy méně,ale směny nijak zvláště nejsou ohodnoceny,tak zase utřou nos ti co nejvíce dřou a odpočinek bude kratší!!!!!!!!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru