Daňové přiznání někdy musejí podat i studenti a důchodci. Pro studující to ale má výhody

V některých případech se vyplatí podat daňové přiznání také studentům a důchodcům. Studenti nejčastěji vykonávají při studiu brigády formou dohod o provedení práce. Není však výjimkou, že pracují na hlavní pracovní poměr nebo vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Ne všechny tyto činnosti zakládají studentům povinnost podávat daňové přiznání.
Podáním daňového přiznání může student získat sraženou daň zpět. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A kdy musí student podávat daňové přiznání? Pokud během jednoho měsíce pracoval současně pro více zaměstnavatelů a byla mu z příjmů od těchto zaměstnavatelů odvedena zálohová daň, nebo pokud měl loni k příjmům ze závislé činnosti ještě i příjmy ze samostatné činnosti, kapitálové příjmy, příjmy z pronájmu či ostatní příjmy vyšší než šest tisíc korun.

Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně s rozsahem práce ne větším než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele.

V případě, že student pracuje na základě dohody o provedení práce (DPP), má možnost podepsat prohlášeni poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (laicky nazýváno růžovým formulářem – pozn. red.).

PSALI JSME:
U letních brigád se nevyplatí vydělat víc než 10 tisíc

„Pokud toto prohlášení podepíše, dává tím svému zaměstnavateli svolení s použitím jeho základní slevy na dani, která pro rok 2021 činí 27 840 Kč ročně, případně dalších slev na dani. To, zda poplatník učiní či neučiní prohlášení, a výše mzdy ovlivňuje druh daně, kterou se příjem z DPP zdaňuje,“ sdělila redakci daňová specialistka z V4 Group Markéta Szotkowská.

Pakliže poplatník neučiní prohlášení a měsíčně si na DPP nevydělal více než deset tisíc korun, příjem zdaňuje tzv. srážkovou daní ve výši 15 procent zaměstnavatel a zaměstnanci vyplatí čistý příjem.

Bez prohlášení a s měsíční odměnou přesahující 10 000 Kč se příjem zdaňuje zálohovou daní. Zaměstnavatel mu pak vyplatí čistý příjem po odečtu 15% zálohové daně.

PSALI JSME:
O daně se musejí starat i zaměstnanci, přestože s tím často nepočítají

Zaměstnanec má pak možnost zahrnout tento příjem do daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob a o tuto sraženou daň si požádat správce daně. Pokud totiž poplatník podává daňové přiznání, může uplatnit všechny slevy, na které má zákonný nárok.

„Podáním daňového přiznání může student získat tuto sraženou daň zpět. Je však důležité upozornit, že do daňového přiznání je nutné zahrnout příjmy ze všech dohod o provedení práce,“ upřesnila Szotkowská.

„Také důchodci si mohou při pobírání starobního důchodu přivydělávat. Mohou pracovat na dohodu o provedení práce, na klasický pracovní úvazek nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Ne všechny tyto činnosti zakládají starobním důchodcům povinnost podávat daňové přiznání,“ uvedla daňová specialistka.

PSALI JSME:
Daňový přeplatek? Vyplatí se neotálet

Důchodců, kteří si k penzi přivydělávají, je v Česku několik set tisíc. A kdy vlastně důchodci musejí podat daňové přiznání? Předně pokud během jednoho měsíce pracovali současně pro více zaměstnavatelů a byla jim z příjmů od těchto zaměstnavatelů odvedena zálohová daň.

Daňové přiznání je také povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Starobní důchod, jakožto sociální dávka, je osvobozen od daně z příjmů. Avšak když přesáhne 36násobek minimální mzdy, dochází k jeho zdanění. Důchodci, jejichž důchod přesahuje zmíněný limit, jsou proto povinni podat daňové přiznání. Tomuto zdanění podléhají i zahraniční důchody.

PSALI JSME:
Pracující důchodci mají o něco méně byrokracie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB