Dědictví: Zaplať moje dluhy!

Tohle vás asi překvapí. Že můžete zdědit nejen majetek, ale i dluhy, to není žádná novinka. Málokdo ale tuší, že ty dluhy můžete lehce zaplatit také za ostatní dědice. Do konce roku 2013 to bylo tak, že podle podílu na dědictví každý ručil svým dílem i za splacení dluhu. Pokud tedy byli tři rovnocenní dědicové, např. dluh ve výši 300 tisíc si rozdělili na třetiny.
Že můžete zdědit nejen majetek, ale i dluhy, to není žádná novinka. Málokdo ale tuší, že ty dluhy můžete lehce zaplatit také za ostatní dědice. Ilustrační foto: Pixabay.com

S novým občanským zákoníkem v zádech však věřitel může požadovat úhradu celého dluhu nebo jeho libovolnou část po tom, koho si vybere. Tedy po všech spoludlužnících, jen po některých, nebo po jednom, který pak zaplatí celých 300 tisíc korun.

Takže může dojít k situaci, že dědic vyplatí svým příbuzným jejich podíl na nemovitosti, a protože jako jediný bude prokazatelně vlastnit majetek, vybere si jej věřitel, aby ještě splatil celý dluh po zesnulém.

Snadno se stane, že v případě tohoto držitele „černého Petra“ uhrazené dluhy převýší jeho podíl na dědictví, zatímco ostatní příbuzní budou počítat jen aktiva.

Další nepříjemné překvapení v rámci rodiny vás může čekat v souvislosti s dluhy manžela či dětí.

Kdo uteče, ten vyhraje

Nejeví se to zrovna jako spravedlivé, aby stát přehazoval celý horký brambor mezi příbuzné, ať se ohledně zděděného dluhu solidárně domluví. Požadovaná zásada „jeden za všechny a všichni za jednoho“ se totiž často mění v přízemnější „kdo uteče, vyhraje“.

Notář na začátku pozůstalostního řízení upozorní dědice na možnost během jednoho měsíce dědictví zcela odmítnout, nebo uplatnit výhradu soupisu pozůstalosti. Toto rozhodnutí už nelze dodatečně změnit, a navíc to ani velká pomoc není.

V prvním případě se dědictví zřeknete zcela (až na povinný díl nepominutelných dědiců, pozn. aut.), ve druhém sice dluhy v součtu nepřevýší zděděný majetek (dědicové ručí za dluhy jen do výše hodnoty pozůstalosti), ale zase to nijak nevylepší zmíněnou situaci jediného zoufalce, jehož si vybere věřitel.

Manželé ručí i zpětně

A jak je to s dluhy manželů? Pokud vznikly během trvání manželství, spadají do společného jmění a obvykle je musejí splácet oba. První výjimka nastane, když se dluhy týkají výlučného majetku jednoho z manželů, druhá v případě, když dluhy nadělá jeden z manželů bez souhlasu partnera. Musí se ale jednat o sekeru, která nevznikla při obstarávání každodenních záležitostí rodiny.

V ostatních případech nastává povinnost za druhého platit jeho půjčky a např. exekutoři mají možnost zabavit celý majetek patřící do společného jmění manželů, nebo obstavit účet a plat i toho z manželů, který se nezadlužil.

Manžel však odpovídá i za dluhy, které si ten druhý udělal ještě před uzavřením sňatku. Sice ne svým výlučným majetkem, ale zato až polovinou společného jmění manželů.

Dluhy nezletilých nově

Připadá nám samozřejmé, že rodiče mají odpovědnost za své děti, a přesto se předluženost nezletilých stala tématem posledních let. Novela občanského zákoníku, která by měla být účinná od července, nastavila nová pravidla pro dětské dluhy.

Ve vztahu rodičů a dětí zavádí novela ručení zákonného zástupce za dluhy, které přesahují jmění nezletilého. Půjde o dluhy vzniklé na základě jednání, k němuž dal zákonný zástupce souhlas nebo které učinil za dítě.

Škodu způsobenou dítětem do 13 let bude hradit ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled. Dítě však bude odpovídat za škodu způsobenou úmyslným trestným činem, nebo pokud mu to dovolí jeho majetkové poměry (např. zdědí velký majetek).

Za dospělé dítě neplaťte

Stále více dětí využívá až do dospělosti výhody „mamahotelu“. Může se tedy stát, že dluhy nasekané zletilým potomkem žijícím ve společné domácnosti s rodiči, budou předloženy ke splácení starší generaci? Nemělo by, protože rodiče nejsou zodpovědní za dluhy svých dospělých dětí.

Podílet se na splácení však musejí v případě, že figurují v nějaké smlouvě, na jejímž základě vznikla pohledávka, jako např. ručitelé.

To samozřejmě neznamená, že se rodiče vyhnou návštěvě exekutora, který se bude snažit zabavit co nejcennější majetek potomka žijícího s nimi ve společné domácnosti. Exekutor je sice oprávněn sáhnout pouze na majetek dlužníka, rodiče však musejí dokázat vlastnické právo věcí, které si exekutor podle jejich mínění neoprávněně nárokuje. Proti zabavení je možné se do 30 dní bránit.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Vl Vlk

    Já bych hlavně zrušil insolvence a tyhle další podvody na slušné lidi, kteří musí vše do haléře zaplatit !

  2. vl vlad

    Jak říká jedno přísloví: „Pokud chcete, aby po smrti na Vás rodina dlouho vzpomínala, zanechte dluhy.“
    Pokud zanecháte majetek, jen se budou hádat.

  3. To Tomáš

    A co takhle uzákonit, že za dluhy může jen a pouze věřitel? Když si není jistý splácením, nemá půjčovat, nebo ať se pojistí! A dluhy z pokut v MHD a pod? Má zajistit provozovatel, aby nevznikly! Opět má být vinen provozovatel! Nebo ať se zase pojistí! A bylo by po problémech s dluhy.

  4. mi michal

    To se nám to hoduje,když nám lidé půjčují!! Polní kurát Otto Katz !

  5. Pu Putka

    V roce 2004 spáchal můj muž sebevraždu.Podnikal jako OSVČ,o svých dluzích mě neinformoval,vždy řekl -je to moje firma a nenechám si do toho mluvit.Úvěr jsem podepsala a o dalším jsem nevěděla.Dědictví jsem na radu neodmítla a počítala jsem s tím,že částku kterou si půjčil na koupi dílny si banka vezme zpět s tím,že dílnu prodá.Všechno bylojinak-manželova smrt,vymahači dluhů,soudy atd. mě dostali na psychiatrii..iNSOLVENCE BYLA ZAMÍTNUTA- NEBYLO DIVU ODHADY, KTERÉ JSEM MUSELA ZAPLATIT BYLY ZBYTEČNÉ ,NAPŘ. MANŽELŮŮV DŮM MĚL ODHAD SKORO 5MIL,PRODAL SE CCA ZA POLOVINU ATD.uŽ JE MI 65 LET,KAŽDÉ ZVÝŠENÍ DŮCHODU SE MNĚ NETÝKÁ,IHNED JE ZABAVENO.jEN PO ZVÝŠENÍ MINIMA JSEM NA TOM BYLA TROCHU LÍP.nA PRÁVNÍKA NEMÁM,TAK UŽ NĚJAK DOŽIJU.tO JE JEN K TOMU ZRUŠENÍ INSOLVENCÍ A PODVODŮ NA SLUŠNÉ LIDI.

    • ne nechápavý

      Vaše vina, podepsala jste se pod úvěr, chtěla jste dědit. Kdybych věděla, že si chlap bere úvěr, nikdy bych nechtěla dědit, nikdy

  6. Ne Nepřekvapená

    Zase další antispravedlnost jak hrom. Právo má přece sloužit spravedlnosti, od toho tu je, i zákony. Pokud jí neslouží, jsou neplatné. Z tvůrců takových paskvilů udělat nezaměstnané a nechat je na vlastní náklady uhradit škody, které tím způsobili.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB