Deficit státního rozpočtu letos zřejmě zamíří znatelně pod 300 mld. Kč

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v úterý stát letos v lednu hospodařil s přebytkem ve výši 3,9 miliardy korun. Oproti loňskému prvnímu měsíci jde o zlepšení o 35,4 mld. Kč. To je výsledkem jednak určitého omezení výdajů v důsledku aktuálního rozpočtového provizoria a v menší míře i vyšších daňových příjmů vlivem pokračujícího růstu ekonomiky.
Deficit státního rozpočtu letos zřejmě zamíří znatelně pod 300 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na meziročním snížení výdajů o 30 miliard korun se podílel především menší vynaložený objem prostředků na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků na základních a středních školách. Na rozdíl od ledna minulého roku, kdy byla vyplacena šestina objemu plánovaného pro regionální školství a čtvrtina prostředků určených pro soukromé školství, směřovala obcím a krajům na tento účel letos v lednu v důsledku rozpočtového provizoria jen dvanáctina požadovaných prostředků.

Naopak meziročně narostl vyplacený objem sociálních dávek, a to zejména vlivem valorizace starobních důchodů. Na příjmové straně mělo největší vliv na meziroční nárůst celkových příjmů zvýšení inkasa daně z přidané hodnoty, což odráželo především zlepšenou makroekonomickou situaci spojenou s robustní poptávkou a spotřebou domácností na přelomu roku. Vliv však mohla mít i výrazná inflace, která sama o sobě zvyšuje nominální výdaje domácností.

Oproti našemu prvotnímu odhadu letošního deficitu na úrovni 300 miliard korun nové informace jasně indikují, že se materializuje riziko výraznější fiskální konsolidace.

PSALI JSME:
Státní rozpočet je po 35 měsících v plusu. Ovšem pouze z důvodu provizoria

Letošní státní rozpočet tak má zřejmě nakročeno ke znatelně nižšímu deficitu. V posledních dnech vláda ústy ministra financí potvrdila odhodlání dodržet slib o úsporách na výdajové straně ve výši 80 miliard korun již v letošním roce.

K menšímu deficitu pak povedou i vyšší příjmy v důsledku zlepšené makroekonomické situace a zvýšené inflace. Celkově by podle informací ministerstva měly příjmy oproti návrhu rozpočtu z pera minulé vlády narůst i po odečtení dodatečných výdajů spojených s vyšší inflací (např. mimořádná valorizace důchodů, pozn. aut.) o dalších přibližně 30 miliard korun.

Nová vláda tak ve výsledku aktuálně pracuje na návrhu rozpočtu s deficitem ve výši zhruba 270-280 miliard korun. My přitom vidíme riziko ještě menšího schodku, jelikož v úterý zveřejněný první odhad růstu tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2021 (meziročně +3,6 %) znatelně (o 1,1 procentního bodu) překonal nedávno vydanou prognózu ministerstva financí, na základě které je současný rozpočet sestavován.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výzvy nové vlády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.