Deficit státního rozpočtu letos zřejmě zamíří znatelně pod 300 mld. Kč

Názor
Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v úterý stát letos v lednu hospodařil s přebytkem ve výši 3,9 miliardy korun. Oproti loňskému prvnímu měsíci jde o zlepšení o 35,4 mld. Kč. To je výsledkem jednak určitého omezení výdajů v důsledku aktuálního rozpočtového provizoria a v menší míře i vyšších daňových příjmů vlivem pokračujícího růstu ekonomiky.
Deficit státního rozpočtu letos zřejmě zamíří znatelně pod 300 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na meziročním snížení výdajů o 30 miliard korun se podílel především menší vynaložený objem prostředků na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků na základních a středních školách. Na rozdíl od ledna minulého roku, kdy byla vyplacena šestina objemu plánovaného pro regionální školství a čtvrtina prostředků určených pro soukromé školství, směřovala obcím a krajům na tento účel letos v lednu v důsledku rozpočtového provizoria jen dvanáctina požadovaných prostředků.

Naopak meziročně narostl vyplacený objem sociálních dávek, a to zejména vlivem valorizace starobních důchodů. Na příjmové straně mělo největší vliv na meziroční nárůst celkových příjmů zvýšení inkasa daně z přidané hodnoty, což odráželo především zlepšenou makroekonomickou situaci spojenou s robustní poptávkou a spotřebou domácností na přelomu roku. Vliv však mohla mít i výrazná inflace, která sama o sobě zvyšuje nominální výdaje domácností.

Oproti našemu prvotnímu odhadu letošního deficitu na úrovni 300 miliard korun nové informace jasně indikují, že se materializuje riziko výraznější fiskální konsolidace.

PSALI JSME:
Státní rozpočet je po 35 měsících v plusu. Ovšem pouze z důvodu provizoria

Letošní státní rozpočet tak má zřejmě nakročeno ke znatelně nižšímu deficitu. V posledních dnech vláda ústy ministra financí potvrdila odhodlání dodržet slib o úsporách na výdajové straně ve výši 80 miliard korun již v letošním roce.

K menšímu deficitu pak povedou i vyšší příjmy v důsledku zlepšené makroekonomické situace a zvýšené inflace. Celkově by podle informací ministerstva měly příjmy oproti návrhu rozpočtu z pera minulé vlády narůst i po odečtení dodatečných výdajů spojených s vyšší inflací (např. mimořádná valorizace důchodů, pozn. aut.) o dalších přibližně 30 miliard korun.

Nová vláda tak ve výsledku aktuálně pracuje na návrhu rozpočtu s deficitem ve výši zhruba 270-280 miliard korun. My přitom vidíme riziko ještě menšího schodku, jelikož v úterý zveřejněný první odhad růstu tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2021 (meziročně +3,6 %) znatelně (o 1,1 procentního bodu) překonal nedávno vydanou prognózu ministerstva financí, na základě které je současný rozpočet sestavován.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výzvy nové vlády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.