Výzvy nové vlády

Názor
Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Na jedné straně není žádným tajemstvím, že inflace citelně rozděluje společnost. Tento fakt pak umocňuje hlavně energetický a potravinový cenový růst, který má dopad především na relativně chudší část populace.
Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Ilustrační foto: Vláda ČR

To však pro vládu znamená hned zpočátku i zvýšení státních výdajů v rámci podpory těmto sociálním skupinám. Současně ale nový kabinet jasně naznačuje, že se vydá cestou hledání úspor.

Vládní nelehké počínání bude navíc zatíženo i množstvím vládních politických stran, kde se bude velice obtížně hledat kompromis. Jenom nad samotnou Pirátskou stranu se bude vznášet otazník, zda vládu předčasně neopustí.

Zároveň jsou si ale vládní strany vědomy i faktu, že u voleb propadlo extrémně vysoké číslo volebních hlasů a za takovéto konstelace by pro ně nemuselo být výhodné vystavit se předčasným volbám. To by zase naopak mohlo podržet vládní koalici jednotnou.

PSALI JSME:
Silná slova a velké ego Jozefa Síkely. Bude to na roli ministra stačit?

Zkrocení dluhu

Ambiciózní vládní plán se určitě neobejde bez tvrdých škrtů. Vláda přitom z minulého roku zdědila stav veřejných financí, který se ve schodku propadl do záporných 420 miliard korun, v porovnání k hrubému domácímu produktu (HDP) dokonce šlo o sedmiprocentní schodek. Celkové zadlužení pak v posledních dvou letech vzrostlo z 28,5 na zhruba 41 procenta HDP.

I když jde o znatelný nárůst, podobný pohled nabízí i řada jiných evropských ekonomik. V uplynulém roce se ve schodku na podobných úrovních pohybovalo Německo či Belgie. Francie, Itálie i Španělsko na tom byly ještě hůře. Spojené státy dokonce dosáhly dvojnásobného schodku pro HDP.

Kde čekat hledání úspor

V aktuálním vládním prohlášení ale nenarazíte na moc konkrétních receptů, jak ušetřit. Konkrétní podoba tak víceméně zůstává zahalena tajemstvím. Kabinet například může doufat v lepší výběr daní a sociálního pojištění, které šly nahoru i minulý rok.

PSALI JSME:
„Mission impossible“ Fialovy vlády? Žádný cukr, jenom bič!

Tomu by mohl pomoci ekonomický růst kolem sedmi až osmi procent v letošním roce. Detailněji popsané úspory se pak týkají revize státem poskytovaných slev jízdného, konec odlivu dividend, či zrušení nesystémových výjimek a omezení byrokracie.

Kde musí vláda navýšit výdaje

Na začátku ale bude zásadní, aby kabinet zrychlil pomoc lidem postiženým energetickou krizí. Podle Jurečky to bude státní kasu v tomto roce stát zhruba tři miliardy korun. Lidé si totiž letos připlatí i o desítky procent navíc za elektřinu i plyn. Řada lidí už nyní přistupuje k úsporám.

Domácnosti, které elektřinu používají jen na svícení, si podle modelového příkladu připlatí ročně mezi zhruba čtyřmi a 8,5 tisíci korun. Citelně ohroženo je zhruba deset procent domácností. Vyšší inflace způsobuje i velké valorizace u penzí, což si letos, podle ekonomky Evy Zamrazilové, vyžádá 17 až 17,5 miliardy korun.

PSALI JSME:
Letní valorizace důchodů přijde na dvanáct miliard korun

Šíření omikronu

Bezesporu je pro současnou vládu výzvou i momentálně se šířící omikron. Jeho potenciál zpomalit ekonomiku a nabourat odběratelsko-dodavatelské řetězce může vládní kase přitížit. I proto kabinet přispěchal s návrhem pracovní karantény.

Jejím smyslem je udržení fungování kritické infrastruktury státu. Lidé z vybraných profesí, kterým by při testování v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli za upravených podmínek pracovat i nadále.

Zdraží nově obsazená ČNB státní dluh?

Pro vládu však bude důležitá i obměna členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Její měnová politika může pomoci zkrotit vyšší inflace, ale současně růstem sazeb může znatelně zdražit náklad státního dluhu.

PSALI JSME:
Dluh Česka stále dramaticky roste

V tuto chvíli je ve své politice ČNB do určité míry transparentní. V radě existuje pětice členů, které se shodnou na podobě boje proti inflaci, když prosazují jedno zvýšení sazeb za druhým. Jde o Vojtěcha Bendu, Tomáše Nidetzkého, Jiřího Rusnoka, Marka Moru a Tomáše Holuba.

Proti této skupině stojí Oldřich Dědek a Aleš Michl, které naopak spojuje odpor proti takovémuto utahování měnové politiky. Spíše tvrdí, že se jedná o vnější inflaci a s růstem sazeb je potřeba počkat na konečné dopady Covidu do ekonomiky.

Do budoucna však budeme čelit výrazné změně. Prezident Zeman bude vybírat hned pět nových členů, včetně nutného jmenování nového guvernéra. Často se spekuluje o Vladimíru Dlouhém.

Autor je hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolik si vloni vydělal guvernér České národní banky? Téměř čtyři miliony čistého

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobní inflace nabírá stále na síle

Dubnové statistiky o vývoji cen ve výrobě rozhodně nevyznívají pozitivně. Výrobci napříč ekonomikou i ve čtvrtém letošním měsíci převážně zvyšovali svoje ceny, které pak v meziročním srovnání rostly rekordním …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB