Deficit v březnu na podobné úrovni jako v únoru

Názor
Za první čtvrtletí roku 2024 byl deficit českého státního rozpočtu ve výši 105 miliard korun. Oproti únoru tak došlo pouze k symbolickému navýšení schodku. Ve srovnání s předchozím rokem je výsledek lepší o více než 60 miliard korun, což bylo dáno nižšími výdaji na pomoc s vysokými cenami energií a na straně příjmů inkasem daně z neočekávaných zisků.
Deficit českého státního rozpočtu za první letošní čtvrtletí dosáhl výše 105 miliard korun. Ilustrační foto: wikipedia.org, Packa – vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

V březnu stouply meziročně příjmy státního rozpočtu o 11,6 procenta, když nejvíce k tomuto nárůstu přispěly daňové příjmy (+27,7 mld. Kč), pojistné (+13 mld. Kč) a prostředky z Evropské unie a finančních mechanismů (+3,8 mld. Kč).

V případě daní z příjmů bylo vybráno více jak od fyzických, tak právnických osob. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení rostou i díky znovuzavedení nemocenského pojištění (0,6 % z hrubé mzdy) a rovněž navýšením minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění OSVČ (osob samostatně výdělečně činných, pozn. red.).

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu v lednu dosáhl 26 mld. Kč

Máme několik signálů, že spotřeba domácností začíná růst, což potvrzuje i výše inkasa daně z přidané hodnoty, která je meziročně vyšší o takřka devět procent (+6,9 mld. Kč). Stát také vybral více na spotřebních a energetických daních, což ale není příliš překvapivé zvláště kvůli navrácení spotřební daně z motorové nafty od srpna loňského roku.

Zatímco příjmy rostly, výdaje klesly o 2,6 procenta. To bylo způsobeno především nižší pomocí v oblasti energií (-16,6 mld. Kč), kterou stát výrazně omezil běžným spotřebitelům i podnikatelům. Dále byly nižší výdaje na obsluhu státního dluhu (-5 mld. Kč), nicméně to souvisí s vyšší výplatou úrokových výnosů plynoucích z protiinflačních dluhopisů v minulém roce.

Klesly neinvestiční transfery územním rozpočtům (-6,5 mld. Kč) a nižší odvody byly evidovány také do rozpočtu EU (-3,5 mld. Kč).

PSALI JSME:
Začátek roku s deficitním hospodařením

Naopak stát musí vynakládat více finančních prostředků na důchody, když výdaje byly meziročně vyšší o 5,5 procenta, v peněžním vyjádření o necelých deset miliard korun. Náklady na největší položku státního rozpočtu tak i nadále rostou. Stát měl rovněž vyšší výdaje na běžné nákupy, kde se projevuje především zakázka ministerstva obrany na pořízení nadzvukových letounů F-35 (+3,7 mld. Kč).

Naplánovaný rozpočet pro rok 2024 se schodkem ve výši 252 miliard korun je za první čtvrtletí vyčerpán již ze zhruba 40 procent, nicméně loňský rok ukázal, že není vhodné dělat předčasné závěry.

Dodržení rozpočtu se bude mimo jiné odvíjet od kondice české ekonomiky, která se zdá, nabírá druhý dech v souvislosti s pomalu rostoucí spotřebou českou domácností, což by mělo podpořit státní rozpočet na straně příjmů.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu loni dosáhl 288,5 mld. Kč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.