Desetiprocentní inflace může zůstat celý letošní rok. Hypotéky se k 7 % přiblíží už v pololetí

Názor
Lednová inflace se v České republice dostala na 9,9 procenta, tedy nad úroveň v celé Evropské unii. Inflaci ovlivňují ceny energií, které v dohledné době nejspíš ještě porostou. Kvůli rostoucí inflaci zdržuje takřka všechno. Nejen potraviny, ale i bydlení, energie, nemovitosti atd.
ČNB může odvést svou práci v té problémové oblasti, kterou předchozí vláda svou fiskální politikou způsobila. Ilustrační foto: ČNB

Úrokové sazby u hypoték se momentálně u nově poskytovaných úvěrů pohybují kolem čtyř procent. I když se někomu mohou zdát hypotéky drahé už v tuto chvíli, další zdražování nás ještě čeká. Očekáváme, že v polovině roku 2022 stále rostoucí úrokové sazby u hypoték dosáhnou k šesti, možná i k sedmi procentům.

Důvodem bude stále rostoucí inflace, která v následujících měsících překročí deset procent. Česká národní banka (ČNB) predikuje snižování inflace v polovině letošního roku, to ale může být lichá představa.

Více než desetiprocentní inflace se u nás může „zabydlet“ dost dobře na celý tento rok. V tomto případě může ČNB v březnu dále přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb nad úroveň pěti procent.

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

V tuto chvíli ale bankovní rada nemusí hlasovat již tak „jednoznačně“, jako doposud. Bude probíhat velká diskuze.

Inflace za leden 2022 meziročně dosáhla na 9,9 procenta, ani tam se ale nemusí zastavit. Je zde riziko války v Evropě a stále velmi uvolněná měnová politika ze strany Evropské centrální banky.

Malá zemička v centru Evropy se svými vyššími sazbami máloco v širším kontextu evropské ekonomiky změní. ČNB může ale odvést svou práci v té problémové oblasti, kterou předchozí vláda svou fiskální politikou způsobila.

Autor je hlavní ekonom Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace těsně pod desítkou… Zatím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.