Inflace těsně pod desítkou… Zatím

Názor
Podle dnes zveřejněných údajů se spotřebitelské ceny jen v lednu zvýšily o 4,4 procenta a meziroční inflace se tím dostala na úroveň 9,9 procenta. Do lednové inflace promluvily drahé energie i nové ceníky v obchodech a ve službách.
Bydlení, doprava a potraviny se nyní na inflaci podílejí téměř ze dvou třetin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lednový skok v cenách obstaraly především vyšší náklady na bydlení, které ovlivnil nejenom návrat DPH u energií, ale i samotné zdražení energií pro domácnosti. A dlužno dodat, že tomu ještě není zdaleka konec.

Vyšší náklady na bydlení se už podílejí na meziroční inflaci z více než třetiny. Další v pořadí je dražší doprava, zejména v podobě drahých pohonných hmot a rostoucích cen automobilů. Následují pak potraviny, jejichž ceny v novém roce rovněž zrychlily svůj růst.

Bydlení, doprava a potraviny jako mimochodem tři nejvýznamnější položky spotřebitelského koše, které se nyní na inflaci podílejí téměř ze dvou třetin.

Rostou nicméně ceny téměř všeho, u některých položek ve srovnání s ostatními zeměmi až překvapivě rychle. Zejména pokud jde o zdražování oblečení a obuvi je ČR už řadu měsíců v Unii s obrovským náskokem v podstatě neslavným „premiantem“. A to přitom reálné prodeje oblečení a obuvi zůstávají hluboko pod předcovidovým normálem.

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

Poptávka v české ekonomice není nijak silná, jak ukazují už přes půl roku maloobchodní tržby, nicméně to vypadá tak, že aktuální inflační vlna se zřejmě stala pro některé prodejce příležitostí k vylepšení marží.

Vzhledem k tomu, že se do cen ještě zdaleka nepromítly nákladové vlivy – zejména v případě energií – zůstane inflace vysoko minimálně po celou první polovinu roku. Už ta únorová bude dokonce dvouciferná. Pokles reálné kupní síly tak po dnes zveřejněném čísle nabírá konkrétní podoby.

Inflace skončila 0,5 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), což je s ohledem na nejistotu spojenou s lednovým vývojem ještě docela dobrý výsledek. ČNB nicméně čeká ještě do březnového zasedání ještě další test prognózy v podobě růstu mezd, na který je docela citlivá, a dozví se ještě i únorovou inflaci.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB by měly v druhém pololetí klesat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB