Detektivové pojišťovny loni odhalili podvody v rekordní výši

Detektivové Generali České pojišťovny loni odhalili pojistné podvody, jejichž hodnota přesáhla půl miliardy korun. Meziročně je to o 2,5 procenta více, jde tedy o historicky rekordní částku. Redakci FAEI.cz o tom informovala pojišťovna ve své zprávě hodnotící uplynulý rok 2022.
Nejaktivnější podvodné jednání odhalili detektivové v oblasti podnikatelského pojištění, kde uchráněná hodnota před neoprávněnou výplatou přesáhla 310 milionů korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Generali České pojišťovny se potvrdila dlouhodobá zkušenost, že složitá ekonomická období nutí mnohé lidi získat pojistné plnění neoprávněně. Platí to i o snahách vymoci neopodstatněně vyšší finanční sumu.

„V loňském roce jsme čelili velmi pestrým snahám o podvodné jednání, a to jak z řad jednotlivců, tak podnikatelských subjektů,“ konstatoval Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny. Pojistný podvod je přitom posuzován jako trestný čin – pachatel za něj může být podle závažnosti odsouzen až na deset let za mřížemi.

Podnikání i povinné ručení

Nejaktivnější podvodné jednání odhalili detektivové v oblasti podnikatelského pojištění, kde uchráněná hodnota před neoprávněnou výplatou přesáhla 310 milionů korun. Šlo především o případy z majetkového a odpovědnostního pojištění.

PSALI JSME:
Pojišťovny odhalí podvody za více než miliardu korun ročně

Překvapivě druhou oblastí jsou škody na zdraví vyplácené z povinného ručení. Zde uchráněná hodnota přesáhla 110 milionů korun, což je meziroční nárůst o neuvěřitelných 63 procent. Za touto částkou stojí především odhalené případy, kdy si lidé navyšují uměle své mzdy, aby získali vyšší vyplacenou rentu. Nejsou schopni přitom takový důkaz přesvědčivě doložit.

Na třetí příčce se umístily podvody páchané z titulu životního pojištění. Jestliže v roce 2021 jich detektivové pojišťovny odhalili v úhrnu za 8,2 milionu, loni tato suma dosáhla téměř 38 milionů korun. I zde se objevily snahy řešit existenční problémy tímto typem pojištění.

Razantně se zvýšily rovněž také pokusy o podvody v oblasti pojištění motorových vozidel. Hodnota podvodů, které souvisely s nahlášenými krádežemi vozidel, stoupla rovněž o více než 60 procent. Detektivům se podařilo uchránit neoprávněnou výplatu za přibližně 12 milionů korun.

Nárůst v polovině krajů

Meziročně přibylo odhalených pojistných podvodů v polovině krajů. Největší nárůst detektivové zaznamenali v Moravskoslezském kraji a na Liberecku, a to o více než 50 procent.

PSALI JSME:
Drobná lež nevadí? Kdepak. I to je úvěrový podvod

Prvenství v celkovém finančním objemu si ale uchovala Praha, kde detektivové uchránili bezmála 126 milionů korun. Na druhém místě se ve statistikách umístil Ústecký kraj, který objemem odhalených podvodů (78 milionů) překonal dokonce Středočeský kraj se 62 miliony korun.

Na opačném konci pomyslné tabulky se umístila tradičně Vysočina, kde meziročně objem odhalených podvodů klesl o milion na výsledných 3,5 milionu korun.

Pojistné podvody se největší tuzemské pojišťovně daří odhalovat především díky zkušeným odborníkům – „detektivům“, kteří se podílejí přímo na šetření podezřelých pojistných událostí, ale i týmu analytiků, kteří poskytují  on-line datovou a analytickou podporu při tomto šetření.

„Úspěšnost nám pomáhá výrazně zlepšovat vedle profesionálů v oboru zejména datová analýza pojistných událostí, která s využitím umělé inteligence i strojového učení dosahuje pozoruhodných výsledků,“ uvedl Petra Kafka.

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Nabourané auto nebo kuna

Že Ústecký kraj patří mezi kraje s nejvyšším finančním objemem pojistných objemů, dokládá případ, který na konci loňského roku zveřejnila na svém webu chomutovská policie.

Sedmašedesátiletá žena tam telefonicky na klientský servis své pojišťovny oznámila, že neznámý řidič narazil na parkovišti do jejího zaparkovaného vozidla. Z místa nehody údajně odjel, aniž by nehodu oznámil. Pojišťovna následně vyplatila více než 20 tisíc korun.

„Šetřením však vyšlo najevo, že majitelka vozidla sama předtím na jiném místě při parkování způsobila dopravní nehodu, při které právě k poškození jejího vozidla ve skutečnosti došlo. Navíc přitom nabourala a poškodila vozidlo dalšímu majiteli a sama z místa bez nahlášení nehody odjela,“ uvedla mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Kvůli „fingované“ pojistné události je nyní seniorka trestně stíhána a nejspíš skončí před soudem.

PSALI JSME:
Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

Generali Česká pojišťovna zase popsala případ, kdy se na ni obrátil její klient, který nahlásil poškození tepelné izolace a parozábrany střechy rodinného domu. Škodu za 70 tisíc korun prý způsobila kuna. Detektivové pojišťovny se zaměřili na podezřelé okolnosti při úpravě pojistné smlouvy před vznikem této události.

Následně se ukázalo, že zatímco faktura za opravy byla vydána v březnu, oprava na základě objednávky a cenové nabídky se odehrála už v lednu. Avšak v únoru si majitel rodinného domu nechal přepracovat pojistnou smlouvu, kam zahrnul nově i riziko „poškození zateplení a oplocení zvířaty“, které původně sjednané neměl.

Nesrovnalosti v celém případu prokázaly i fotografie doložené škody. Mezi nimi totiž majitel domu zanechal i ty, které nesly datovou stopu ještě před aktualizací smlouvy na škody způsobené kunou.
I když byl majitel domu na tyto skutečnosti upozorněn, trval na výplatě pojistného plnění. Celá událost tak byla předána orgánům činným v trestním řízení.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zloděj vtipálek: „Sdílená auta teď frčí,“ houkl na majitele auta a odjel. Aneb Kuriózní hlášení klientů pojišťoven

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.